Diverzita, inkluze a rovné příležitosti
Ve Skupině ČEZ je rozmanitost vnímána jako princip, který umožňuje lidem naplnit svůj potenciál bez ohledu na individuální odlišnosti. Skupina ČEZ věří, že poskytování rovných příležitostí a podpora rozmanitosti a inkluze jsou přirozenými způsoby inovativního a udržitelného podnikání. Skupina ČEZ se zavazuje respektovat a dodržovat lidská práva při všech svých činnostech a podnikatelských aktivitách a svůj postoj jasně deklaruje v Etickém kodexu.
Skupina ČEZ dodržuje všechny příslušné právní požadavky a povinnosti a v rámci svých činností přísně zakazuje jakoukoli formu zneužívání, tělesných trestů, obchodování s lidmi, otroctví, nucené a dětské práce. Závazek Skupiny ČEZ ke korporátní odpovědnosti a etickému chování odráží platnou a účinnou národní i EU legislativu, předpisy EU, mezinárodní smlouvy a regulační pravidla. Skupina ČEZ se účastní iniciativy UN Global Compact a dodržuje a respektuje Všeobecnou deklaraci lidských práv, Úmluvu OSN o právech dítěte a základní úmluvy Mezinárodní organizace práce (MOP).
Svým zaměstnancům Skupina ČEZ vytváří pozitivní pracovní prostředí, kde mohou rozvíjet svůj potenciál a profesně růst. Ve Skupině ČEZ není akceptována jakákoliv forma přímé či nepřímé diskriminace, šikany, obtěžování a jiného nevhodného chování, což je zakotveno i v Etickém kodexu. Kolektivní smlouva rovněž obsahuje zásadu nediskriminace. K zajištění dodržování těchto zásad jsou zavedena praktická opatření, postupy a pokyny. Základní hodnotou, kterou Skupina ČEZ vyznává, je spravedlivý, nediskriminační a rovný přístup vůči všem zaměstnancům. Skupina ČEZ usiluje o silný a pevný vztah se zaměstnanci založený na vzájemné úctě a důvěře.
Skupina ČEZ se stala signatářem iniciativy Lidskoprávní desatero, jehož vznik iniciovaly Úřad vlády ČR, zmocněnkyně vlády pro lidská práva a nezisková organizace OPIM. Iniciativa Lidskoprávní desatero je zaměřena na podporu a ochranu lidských práv v České republice.
Všechny aktivity a činnosti Skupiny ČEZ jsou pravidelně monitorovány, vyhodnocovány a transparentně komunikovány. Jsou zavedeny mechanismy pro zajištění prevence, detekce a nápravy případných negativních dopadů na lidská práva ve vztahu k zaměstnancům.
V žádné zemi v žádném provozu Skupiny ČEZ nebylo identifikováno riziko případů nucené, povinné práce ani dětské práce. Právní řád České republiky plně reflektuje mezinárodní úmluvy o lidských právech.
Pokud mají zaměstnanci podezření nebo vědí o protiprávním či neetickém jednání v rozporu s Etickým kodexem Skupiny ČEZ, své oznámení mohou podat prostřednictvím Etické linky, a to bez obav z jakéhokoliv postihu. Dále v rámci kolektivních smluv společností, kterým personalistika ČEZ, a. s., poskytuje personální služby, je zaměstnancům ze strany zaměstnavatele garantováno právo na projednání jejich stížnosti, případně též se zástupci odborových organizací. Stížnosti mohou podávat zaměstnanci sami nebo prostřednictvím zástupců zaměstnanců (odborových organizací).
V roce 2024 byly ve Skupině ČEZ potvrzeny 2 případy dotýkající se oblasti lidských práv v rámci vlastní pracovní síly. V obou případech byla realizována nápravná opatření a vyvozeny odpovídající důsledky. V roce 2024 nedošlo k žádnému vyplacení pokut, penále a náhrady škod v důsledku porušení sociálních a lidskoprávních faktorů.
Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje rozmanitost. V roce 2014 byla Skupina ČEZ jedním z prvních signatářů evropské Charty diverzity v České republice. V souladu s Chartou diverzity a Etickým kodexem se Skupina ČEZ zavazuje udržovat pracovní prostředí otevřené všem bez ohledu na jejich pohlaví, rasu, barvu pleti, národnost, etnický původ, náboženské vyznání a víru, světový názor, zdravotní stav, věk, sexuální orientaci, genderovou identitu, politickou příslušnost, kulturní původ nebo členství v odborech či další diskriminační kritéria.
Ve Skupině ČEZ byl zřízen samostatný útvar diverzita a inkluze, který se věnuje osvětě v tématu diverzity, rovných příležitostí a inkluzivního prostředí, stereotypů, předsudků nebo slaďování pracovního a soukromého života v různých životních situacích (např. rodičovství, neformální péče) a tomu, co v dané situaci zaměstnancům může Skupina ČEZ nabídnout.
Politika diverzity a inkluze přijatá představenstvem ČEZ, a. s., v prosinci 2021, je závazná pro všechny společnosti Skupiny ČEZ. Politika deklaruje kulturu rozmanitosti, inkluze, respektu, důvěry, rovných příležitostí a důstojnosti na pracovišti, začleňuje ji do činností společnosti a zahrnuje nábor, řízení a odměňování, rozvoj potenciálu zaměstnanců, flexibilní formy práce a rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Politika diverzity a inkluze zahrnuje konkrétní závazky týkající se začleňování zranitelných skupin zaměstnanců, zejména zaměstnanců starších 50 let, zaměstnanců se zdravotním postižením, rodičů malých dětí, LGBT+ a neformálně pečujících osob.
Připojením k Pride Business Forum Memorandu v dubnu 2022 se Skupina ČEZ zavázala k prosazování rovnosti LGBT+ na pracovišti a k vytváření otevřeného a bezpečného pracovního prostředí pro LGBT+ zaměstnance. Kolektivní smlouvy upravují práva stejnopohlavních párů na úroveň manželských párů nad rámec české právní úpravy.
Kolektivní smlouva zaručuje zaměstnancům se statusem osoby se zdravotním postižením navýšení jejich osobního konta benefitů o 3 tis. Kč a možnost vzít si až 2 dny placeného volna, aby mohli získat, resp. udržet, svůj status OZP (osoby se zdravotním postižením).
Během roku 2024 bylo pro zaměstnance uspořádáno pásmo vzdělávacích webinářů na téma neformální péče. Zároveň je pro tyto zaměstnance zpracována praktická příručka Průvodce neformální péčí, ve které jsou shrnuty všechny relevantní informace.
Dochází k průběžné aktualizaci specializovaných interaktivních příruček shrnujících všechny relevantní informace podporující inkluzivní pracoviště (Průvodce flexibilními formami práce, Průvodce pro rodiče), včetně informace o tom, že dle zákoníku práce zaměstnanci na mateřské dovolené mohou čerpat placené volno v délce až 28 týdnů, otcovské dovolené v délce 2 týdnů a rodičovské dovolené až do 3 let věku dítěte (příručky pro zaměstnance odcházející na mateřskou a rodičovskou dovolenou, souhrnné informace pro vedoucí zaměstnance, jejichž podřízený odchází na MD/RD, a průvodce pro neformálně pečující). Skupina ČEZ komunikuje témata diverzity a inkluze a podporu poskytovanou svým zaměstnancům na speciálně tematicky zaměřených interních webových stránkách.
Jsou stanovena pravidla pro umožnění práce na dálku a jejich schvalování s cílem upevnit osobní interakci na pracovišti, ale zároveň umožnit flexibilitu práce za stanovených podmínek. Skupina ČEZ pokračuje v podpoře svých zaměstnanců při zakládání zaměstnaneckých skupin (Employee Resource Groups – ERG). Cílem ERG je vytvářet bezpečné a inkluzivní prostředí a získávat perspektivu zaměstnanců, kteří mohou být zranitelní, jako např. LGBT+ zaměstnanci, zaměstnanci se zdravotním postižením, rodiče malých dětí nebo neformálně pečující. Prostřednictvím průzkumů v zaměstnaneckých skupinách jsou zjišťovány potřeby zranitelných zaměstnanců a získávána zpětná vazba na účinnost přijatých opatření. V roce 2024 fungovaly ERG zaměřené na témata pro rodiče, neformálně pečující, LGBT+ a osoby se zdravotním postižením. Skupina ČEZ diverzitu průběžně promuje na interních webových stránkách.
ČEZ, a. s., podporuje organizace a aktivity zabývající se genderovou rovností, podporou žen ve společnosti a LGBT+ lidí (např. OPIM, Business & Professional Women CR z.s., Byznys pro společnost, Nadační fond Pride Business Forum, ROSA – centrum pro ženy, z.s., Equal Pay Day konference, TEDx, Heroine). Prostřednictvím Nadace ČEZ jsou podporovány charitativní organizace podporující rasovou a etnickou rovnost a pomoc ve vyloučených lokalitách (např. DROM, romské středisko, Adra).
Skupina ČEZ se aktivně podílí na realizaci cíle udržitelného rozvoje č. 5 (SDG 5), v němž jde o dosažení rovnosti žen a mužů a posílení postavení všech žen a dívek. Podporuje rovné příležitosti pro ženy a jejich plnou a účinnou účast na rozhodování ve všech úrovních soukromého i veřejného života, v práci a v jejich kariérách. Největší důraz je kladen na inkluzivní firemní kulturu, náborové praktiky a procesy, kariérní rozvoj, vzdělávání k leadershipu, mentoring, podporu setrvání a zapojení zaměstnanců a paritu v odměňování.
V květnu 2021 schválilo představenstvo ČEZ, a. s., strategii VIZE 2030. Strategie odráží ambice a cíle Skupiny ČEZ v oblasti ESG: pokud jde o diverzitu, Skupina ČEZ si stanovila dlouhodobý cíl dosáhnout 30% podílu žen v manažerských pozicích společnosti. Cíl byl stanoven ve spolupráci s externími poradci na základě analýzy lídrů v oblasti ESG, a to nejen na českém a evropském trhu, ale i globálně. Tento cíl byl následně potvrzen při diskusích s experty z ESG agentur.
V souladu se zásadou rovných příležitostí je realizována genderově neutrální inzerce pracovních míst a do procesu náboru začleněn princip vyváženého zastoupení žen a mužů.
Skupina ČEZ nabízí flexibilní pracovní dobu, firemní školky a ve vybraných lokalitách i příměstské tábory pro děti. Z dalších prorodinných benefitů je poskytována sleva na službu na hlídání dětí či péči o domácnost nebo placené volno k řešení rodinných záležitostí nad rámec zákona. Zaměstnancům pečujícím o děti Skupina ČEZ nabízí vzdělávání a osobní rozvoj přispívající ke snazšímu skloubení práce a péče, v jednotlivých tématech reflektuje jejich potřeby a aktuální celospolečenská témata.
Speciální pozornost je věnována zaměstnancům, kteří jsou na mateřské či rodičovské dovolené. Skupina ČEZ dbá na zajištění jejich informovanosti. Během tohoto období jim zachovává připojení do firemní sítě i pracovní e-mail. Zároveň byly vytvořeny praktické příručky zaměřené na rodičovství a flexibilitu práce.
Skupina ČEZ realizuje iniciativy pro ženy zaměřené na jejich empowerment. Nabídkou mentoringového výcviku seniorním manažerkám navazuje na realizované rozvojové programy pro ženy s cílem zajistit vzájemnou podporu a předávání zkušeností dalším ženám v rámci mentoringu. Cílem iniciativ Women Power a Women Network je postupně propojit manažerky na všech úrovních řízení ve Skupině ČEZ a nabízet účast na vzdělávacích akcích pro ženy. Rozvojové aktivity zaměřené na ženy, jejichž cílem je podpora žen a příležitostí pro jejich profesní růst, zaštiťuje členka představenstva Michaela Chaloupková.
ČEZ, a. s., je signatářem globální iniciativy OSN Women’s Empowerment Principles (WEPs), která podporuje firmy ve vytváření rovných příležitostí a posilování postavení žen. Veřejně se tak zavázala posilovat diverzitu, rovné příležitosti a férové zacházení s ženami a muži podle principů stanovených Organizací spojených národů.
V prosinci 2023 se Skupina ČEZ stala signatářem Charty proti domácímu násilí. Zavázala se tak k dodržování stanovených standardů tak, aby maximálně pomohly obětem z řad vlastních zaměstnanců, včetně zmírnění negativních dopadů násilí na pracovní život. Vedle nabídky vzdělávání o problematice domácího násilí Skupina ČEZ spolupracuje s neziskovým sektorem, který disponuje konkrétními nástroji odborné pomoci.
Hlavním cílem Skupiny ČEZ je oceňovat a podporovat vysoký výkon, profesní rozvoj a chování, které odpovídají její strategii a hodnotám. Odměňování zaměstnanců je určováno nediskriminačně s ohledem na objektivní a genderově neutrální kritéria. Skupina ČEZ respektuje soulad se zásadou stejných pracovních podmínek a stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci a má nastavené politiky a procesy k jeho dosažení.
Zásady rovného odměňování, které tvoří nedílnou součást Politiky diverzity a inkluze, byly začleněny do kolektivní smlouvy a vnitřních předpisů týkajících se odměňování. Od roku 2022 platí zásada pro rovné odměňování při stanovení mezd zaměstnankyň a zaměstnanců, vracejících se po mateřské a rodičovské dovolené.