Skip to Content

Biodiverzita a ekosystémy

Skupina ČEZ si uvědomuje důsledky svých činností na ekosystémy a jejich biodiverzitu. Ve strategii a při plánování jsou zohledňovány principy udržitelného rozvoje a aspekty týkající se biodiverzity.

Jakákoli činnost, u níž je jen předpoklad, že může mít dopad na biodiverzitu a ekosystémy, prochází posouzením vlivu na životní prostředí podle směrnice Rady 92/43/EHS, o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (v ČR dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí). Tímto posouzením prošly jak těžební, tak všechny významné výrobní činnosti. Do posouzení dopadů a rizik jsou zapojeny příslušné orgány státní správy, instituce, spolky a další subjekty popsané ve Zprávě, kapitole Zúčastněné strany. Skupina ČEZ vede konzultace se zúčastněnými stranami, které zahrnují získávání zpětné vazby, zapojení do realizace projektů v souladu s platnou legislativou a firemními hodnotami, zajištění transparentnosti výběrových řízení dodavatelů, získání odborných vyjádření a jejich zohlednění v dalším postupu a zajištění podpory a realizovatelnosti projektu v dané lokalitě. Hodnocení dopadů činností Skupiny ČEZ na biodiverzitu je prováděno rovněž v rámci hodnocení ekologické újmy a v rámci prováděných biologických průzkumů ve vlastních lokalitách.

Biologickými průzkumy v našich lokalitách byly zjištěny různé druhy živočichů a rostlin, v některých případech se jedná o druhy chráněné. Tyto druhy jsou mnohdy vázány na specifické podmínky, které jsou pro danou lokalitu charakteristické. Skupina ČEZ se snaží území významná z pohledu výskytu vzácných biotopů a na ně vázaných chráněných druhů živočichů a rostlin chránit a podporovat.

Cíle pro podporu biodiverzity a ekosystémů

V oblasti biodiverzity a pro ochranu ekosystémů byly ve Skupině ČEZ přijaty následující cíle vázané na těžební činnost, ale i mitigaci dalších dopadů na biodiverzitu. Cíle jsou v souladu se strategií EU a ČR v oblasti biodiverzity:

  • v rámci probíhajících rekultivací území zasažených povrchovou těžbou hnědého uhlí, stejně jako pro dosažení cílového stavu po ukončení těžby, uplatňovat postupy využívající aktuální vědecké poznatky a principy cílené na dosažení přírodě blízkému stavu s vysokou variabilitou s prvky náhradních stanovišť zajišťujících uchování biodiverzity i prvky krajiny ponechané samovolné sukcesi,
  • dosáhnout celkově pozitivního dopadu na biodiverzitu do roku 2030 (Net positive biodiversity impact by 2030).

K naplnění cíle Net positive biodiversity impact by 2030 jsou přijaty akční plány ke zvýšení biodiverzity pro oblasti, pro něž bylo na základě biologických průzkumů v konkrétních případech vyhodnoceno, že opatření pro podporu biodiverzity mohou zvýšit druhovou pestrost:

  • akční plán pro podporu biodiverzity v lokalitách FVE vycházející z provedených biologických průzkumů – účelem je realizace konkrétních opatření pro podporu biodiverzity do roku 2028 (opatření zaměřená na migraci malých savců, podporu hmyzích společenstev a obojživelníků),
  • akční plán pro realizaci pilotního projektu ekologického managementu v ochranných pásmech vedení velmi vysokého napětí a v objektech elektrických stanic 110/22 kV pro ověření vhodných postupů pro rozvoj biodiverzity – účelem je do roku 2028 na základě dendrologického, botanického a pedologického zhodnocení vybraných vzorkových lokalit realizovat opatření vycházející z posouzení lokalit v několika alternativách (údržba dřevin, dosadba nízkých dřevin, založení květnatých luk či založení vodních tůněk); v případě úspěšné realizace pilotního projektu bude toto aplikováno na dalších vhodných lokalitách,
  • akční plán pro bezpečné dosedání ptactva na podpěrné body vedení vysokého napětí v celém zásobovacím území ČEZ Distribuce do konce roku 2035.

Při stanovení cílů souvisejících s biodiverzitou nebyly použity ekologické prahové hodnoty. Cíle pro podporu biodiverzity související s těžbou jsou aplikovány pouze na lokality v ČR, vzhledem k tomu, že polská uhelná aktiva byla prodána a v jiných zemích Skupina ČEZ těžební činnost neprovozuje. Co se týká ostatních cílů biodiverzity, výrobní provozy plně konsolidovaných dceřiných společností se nacházejí pouze na území EU a dodržují doporučené i právně platné rámce EU, jak bylo potvrzeno v rámci sběru dat. Cíle, které se týkají dekarbonizačních aktivit a nízkoemisní výroby elektřiny, vytvářejí další příležitosti pro ochranu a podporu biodiverzity.

Opatření k ochraně biodiverzity a ekosystémů

V rámci Skupiny ČEZ byla v roce 2024 realizována řada opatření k dosažení stanovených cílů v oblasti biologické rozmanitosti. Skupina ČEZ též spolupracuje s vědeckými institucemi, vysokými školami a i zájmovými organizacemi ochrany přírody a vytváří dobrovolné závazky na podporu biodiverzity. 

  • Rekultivace krajiny po těžbě 
  • Záchranné transfery ohrožených druhů před postupem těžební a výsypkové činnosti 
  • Ochrana ptactva 
  • Opatření pro ochranu druhů

Více informací lze nalézt ve Zprávě o udržitelnosti 2024.