Governance - Řízení společnosti

Hodnoty Skupiny ČEZ jsou základem firemní kultury, na které jsme v průběhu let vyrostli. Představují sdílené přesvědčení a žádoucí chování, které se očekává od všech našich zaměstnanců. Tyto hodnoty jsou zakotveny v klíčových řídicích principech a jsou přirozeně integrovány do společnosti. V důsledku toho hodnoty pozitivně ovlivňují vnitřní atmosféru, vnější vnímání podniku, spokojenost zákazníků i hospodářské výsledky Skupiny ČEZ.
Diverzita a rovné příležitosti
Dosáhneme 30% zastoupení žen v managementu.
Chování podniku
Zvýšíme frekvenci školení zaměstnanců v Etickém kodexu, od roku 2022 a dál ročně proškolíme min. 95 % zaměstnanců.
Podporujeme zaměstnance, aby tyto zásady stavěli do popředí svého každodenního pracovního života. Zaměstnanci tak vytvářejí synergie, které jsou Skupině ČEZ vlastní, a pomáhají realizovat naši strategii a vizi. V souladu s tím se snažíme nastavit správné hodnoty a zásady, abychom vytvořili správné pracovní prostředí a vybudovali silný tým.

Vedení Skupiny ČEZ prosazuje etické hodnoty ve všech obchodních činnostech a jednáních. Vedení svůj cíl jasně formuluje ve dvou hlavních dokumentech: Politice etického chování (Etický kodex) a Politice compliance management systému.
Etický kodex stanovuje etická pravidla pro zaměstnance a členy statutárních orgánů Skupiny ČEZ. Politika compliance management systému stanovuje odpovědnosti, podmínky a nástroje v oblasti compliance Skupiny ČEZ. Podrobnosti o praktických opatřeních (např. školení, prevence střetu zájmů, whistleblowing, vyšetřování) jsou součástí navazujících interních směrnic.
Představenstvo ČEZ, a. s., přijímá plnou odpovědnost za dodržování přijatých etických norem. Tato odpovědnost zahrnuje mimo jiné vytvoření vhodných podmínek, odpovídajících zdrojů, účinných řídicích struktur a kontrolních mechanismů.
Etický kodex, poprvé zveřejněný v roce 2015, existuje ve dvou veřejně dostupných verzích. Základní verze, Desatero etického kodexu, je souhrnem nejdůležitějších zásad týkajících se vztahů se zainteresovanými stranami. Rozšířená verze, Abeceda, doplňuje Desatero etického kodexu o pravidla pro dodržování Etického kodexu. Oba dokumenty procházejí pravidelnou revizí, aby odrážely legislativní požadavky a osvědčené postupy.
Etický kodex je závazný pro všechny zaměstnance. Zaměstnanci se s kodexem povinně seznámí při nástupu do zaměstnání a následné školení o etice se koná nejméně jednou za 2 roky. Od roku 2022 byla frekvence školení upravena na roční, přičemž se ho účastní nejméně 95 % zaměstnanců.
Respektujeme státem přijatou agendu pro udržitelný rozvoj – Strategický rámec Česká republika 2030 a aplikujeme dva hlavní principy Agendy 2030 přijaté OSN: kvalitu života a udržitelnost. Český strategický rámec vychází ze sedmnácti globálních cílů udržitelného rozvoje (SDGs / Sustainable Development Goals). S vybranými globálními tématy propojujeme strategii udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ. V roce 2015 státy přijaly Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj a jejích 17 cílů udržitelného rozvoje.
Jsme si vědomi své role ve společnosti a odpovědnosti, kterou tato role přináší. Naše vedení proto klade důraz na etické zásady jak při veškerém jednání zaměstnanců, tak i v rámci dodavatelského řetězce. Prostřednictvím řádně nastavené obchodní etiky a vztahů se snažíme posilovat důvěru akcionářů i dalších zainteresovaných stran.
- Politika bezpečnosti a ochrany životního prostředí
- ČEZ Politika Diverzity
- Charta Diverzity
- ČEZ Politika vztahů s komunitami
- Pride Business Forum Memorandum
Zájmem Skupiny ČEZ je zavádění systémů řízení v souladu s mezinárodními standardy. Tyto systémy řízení jsou certifikovány akreditovanými orgány nebo ověřovány nezávislými institucemi k tomu určenými. Certifikace jednotlivých společností v rámci Skupiny ČEZ podporuje transparentnost a komunikaci s veřejností a všemi zainteresovanými stranami. Podařilo se nám získat následující ISO akreditace:
- Systém environmentálního managementu
- Systém řízení bezpečnosti informací
- Systém protikorupčního managementu
Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ je zpracována v souladu s celosvětově uznávanými reportingovými standardy tak, aby splňovala nejvyšší standardy transparentnosti. Používáme základní variantu standardů Global Reporting Initiative (GRI) 2020, standardy Sustainability Accounting Standards Board (SASB) pro energetické podniky a základní metriky Světového ekonomického fóra (WEF). U podstatné části Scope 1 vykazujeme emise skleníkových plynů (GHG) v souladu s nezávisle ověřenými emisemi v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS). Pro zbývající část Scope 1, Scope 2 a Scope 3 používáme GHG Protokol.


Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) jsou výzvou k akci v rámci všech zemí – chudých, bohatých či se středními příjmy – k podpoře prosperity a zároveň k ochraně planety. Tyto země si uvědomují, že ukončení chudoby musí jít ruku v ruce s budováním strategií, které podporují hospodářský růst a řeší řadu sociálních potřeb, včetně vzdělávání, zdraví, sociální ochrany a pracovních příležitostí, a zároveň bojují proti změně klimatu a ochraně životního prostředí.


Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje rozmanitost. V roce 2014 jsme byli jedním z prvních signatářů Evropské charty diverzity v České republice. V souladu s Chartou diverzity se zavazujeme udržovat pracovní prostředí otevřené všem bez ohledu na jejich pohlaví, rasu, barvu pleti, národnost, etnický původ, náboženství, zdravotní postižení, věk, sexuální orientaci, politickou příslušnost nebo členství v odborech. Podporujeme rovné příležitosti pro ženy a jejich plnou a účinnou účast na rozhodování na všech úrovních soukromého i veřejného života. V prosinci 2021 představenstvo ČEZ, a. s., přijalo Politiku diverzity a inkluze, která je závazná pro všechny společnosti Skupiny ČEZ. Politika deklaruje kulturu rozmanitosti, respektu, důvěry, rovných příležitostí a důstojnosti na pracovišti. Politika nastiňuje komplexní přístup k cílům společnosti v oblasti diverzity.


Plně respektujeme lidská práva a svůj postoj jasně deklarujeme v Etickém kodexu. Působíme pouze v zemích se silným právním rámcem v oblasti lidských práv. Každá země, ve které působíme, je signatářem úmluv Mezinárodní organizace práce a lidská práva se stala samozřejmostí pro celou Skupinu ČEZ. Jako účastník iniciativy UN Global Compact se řádně hlásíme k jejím zásadám. Odmítáme nucené nebo povinné práce a dětské práce v celém našem hodnotovém řetězci. Jako zaměstnavatel usilujeme o zachování sociálního smíru. Uznáváme význam práva na svobodu sdružování a kolektivní vyjednávání, na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a na spravedlivé a uspokojivé pracovní podmínky. Zároveň spolupracujeme pouze s dodavateli, kteří se k těmto zásadám také hlásí.
Partnerství ke splnění cílů
Navázali jsme partnerství s více organizacemi, abychom zvýšili náš dosah a vytvořili synergie prostřednictvím vzájemné spolupráce. V České republice jsme členy Asociace společenské odpovědnosti, Business Leaders Forum a Byznys pro společnost. V celosvětovém měřítku jsme se připojili k iniciativě UN Global Compact, UN CEO Water Mandate, Science Based Targets initiative (SBTi) a Carbon Disclosure Project (CDP). Připojili jsme se k Memorandu Pride Business Forum a podepsali jsme Memorandum o spolupráci v oblasti ochrany klimatu, energetiky a některých souvisejících oblastech s Ministerstvem životního prostředí ČR, abychom podpořili národní úsilí při dosahování cílů udržitelného rozvoje do roku 2030.
Ředitelka udržitelnosti Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová uspěla v mezinárodní soutěži Women in Governance, Risk and Compliance. V klání žen zaměřených na oblast správy firem, řízení rizik a soulad s legislativou vybojovala pro ČEZ první místo v kategorii ESG Manažerka roku.
*V českých jaderných elektrárnách tvoří ženy téměř 11 % zaměstnanců *Počet žen se za poslední tři roky zvýšil o 12 % *V přípravě na pozici jaderné operátorky jsou nyní tři absolventky technických vysokých škol. O více než dvacet procent stoupl za posledních tři roky podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zde zaměstnáno 317, což je o 12 % víc než před třemi roky. Celkově se počet žen v tomto donedávna téměř ryze mužském prostředí přiblížil 11 procentům. Tři dívky se také aktuálně připravují na prestižní pozici jaderných operátorek. Další ženy pak působí ve specializovaných dceřiných společnostech a v dodavatelských firmách.
Poradenský web Šetřím.cz zaměřený na úspory energií rozšiřuje nabídku služeb. Vyšel vstříc zájmu uživatelů, kteří úspory chtějí řešit aktivně a na jednom místě. Díky propojení s portálem NejŘemeslníci.cz mohou nyní zájemci u vybraných opatření rovnou vyplnit poptávku a nechat si poslat od firem nabídku projektu. Pro radu si na Šetřím.cz přišly už dva miliony zájemců. Nejčastěji vyhledávají informace o úsporách lidé, kteří plynem nebo elektřinou vytápějí nedostatečně zateplené nemovitost – ti mají zároveň největší potenciál ušetřit.
Sledovat, jak se Skupině ČEZ daří naplňovat jednotlivé cíle ambiciózní Vize 2030, teď může kdokoliv na pár kliknutí počítačovou myší. Stovky ukazatelů mapujících pokrok společnosti v udržitelnosti, jsou nově komukoliv k dispozici přehledně a na jednom místě na webových stránkách. Komplexní ESG datovou knihovnu se statistikami za poslední tři roky spustil ČEZ jako první v ČR, svým rozsahem se jedná o největší databázi nefinančních ukazatelů ze všech evropských energetik.