Elektřina

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Zdroj: Bigstock

Přesedlejte na LED svítidla

Jedním z prvních kroků, ke kterému se lidé uchylují, když chtějí snížit výdaje za energii, je výměna klasických žárovek za ty s LED technologií. A dělají dobře, jelikož LED žárovky spotřebovávají přibližně sedmkrát méně energie než běžné žárovky. Také jsou odolnější vůči nešetrnému zacházení a mají mnohem delší životnost.


TIP: Nesviťte v místnostech, kde to není třeba. Jakmile opouštíte obývák, kuchyň nebo jiný z pokojů, zhasínejte. Zbytečné svícení se totiž může značně propsat do účtů za elektřinu. Pro noční orientaci v bytě bohatě stačí používat tzv. světlušky – tlumená světla totiž mají výrazně nižší spotřebu energie.

 Vypínejte spotřebiče

V domácnosti najdete hned několik spotřebičů – televizor, počítač nebo třeba rychlovarnou konvici. Pravděpodobně je nenecháváte zapnuté, když jste mimo domov, nicméně i když jsou v tzv. stand-by režimu, odebírají elektrický proud. Spotřeba elektřiny může činit až polovinu toho, co by přístroj spotřeboval při běžném provozu.

 Jedná se sice o zanedbatelnou spotřebu energie, avšak jestliže se chystáte na delší dovolenou, je rozhodně lepší většinu spotřebičů úplně vypojit ze sítě. Díky tomu předejdete zbytečným výdajům za elektřinu, ale i případnému požáru, kdyby došlo ke zkratu.

 Změna jističe

Pokud spotřeba elektřiny ve vaší domácnosti není příliš vysoká, zvažte výměnu jističe za ten s menší kapacitou – ušetříte na poplatku za tzv. rezervovaný příkon. Výměna jističe vás vyjde na několik stovek korun, avšak tato částka se vám vrátí už v průběhu prvního roku jeho využívání. Jistič vám musí vyměnit odborník, ten zkontroluje, zda velikost jističe odpovídá příkonu všech spotřebičů v domácnosti. Stejně tak můžete zvážit případnou změnu sazby elektřiny. I ta vám totiž může ušetřit peníze. Při výběru mezi sazbami je důležité zohlednit, jaké a kolik spotřebičů v domácnosti máte, kdy a jaké nejčastěji používáme a kolik času trávíme doma. Typicky v době home officů lidem výrazně narostla spotřeba z důvodu vaření nebo topení. Pokud je v domácnosti například řidič elektromobilu, může si sjednat sazbu D27, která zaručuje výhodné podmínky zejména při nočním nabíjení elektrického auta

Pro ty, kteří váhají, je tu poradenský servis ČEZ Prodej. Nabízí konzultaci výběru produktu, distribuční sazby a hlavního jističe.

 Šetřete v kuchyni

Kuchyně bývá středobodem rodinného dění i sídlem řady „žroutů“ elektřiny. Jak na energeticky úsporné vaření? Zkuste se zaměřit na varnou desku a velikost hrnců, mnohdy se totiž stane, že jejich dno nepokryje celou plotýnku, a tak energie zbytečně utíká všude kolem. A nezapomeňte používat pokličky, díky nim je pokrm hotový rychleji.

Zdroj: Bigstock

 

Správné zateplení domů

Vytápění elektřinou bývá zpravidla největší energetickou zátěží v domácnosti. Jak snížit náklady na teplo, aniž by tím utrpěl komfort vašeho bydlení? Zkuste minimalizovat tepelné ztráty, a to efektivnějším zateplením celého domu. Pokud byste chtěli zjistit, jak si v tomto ohledu váš dům stojí, zajistěte si termodiagnostiku. Prostřednictvím ní zjistíte, které prostory nejsou řádně utěsněné a kde dochází k největším ztrátám tepla. Možná se dozvíte, že vám špatně těsní okna nebo dveře, případně odhalíte jiný problém, se kterým pak následně můžete pracovat.

 

Energetická soběstačnost

Mnoho rodin se snaží šetření energií a celkovou ekologičnost chodu domácnosti dovést k dokonalosti. Jednou z cest je přitom energetická soběstačnost v podobě vlastní fotovoltaické elektrárny. Vstupní investice do domácí fotovoltaiky rozhodně není nízká, nicméně vrátit se vám může již přibližně za 7 let. Díky programu Nová zelená úsporám je navíc možné zažádat o dotaci.

 

Další užitečné tipy:

  • Zkontrolujte u spotřebičů ve vaší domácnosti energetickou třídu. Uvádí se na škále od A do G a udává, jak energeticky náročný je provoz. Nejúspornější je spotřebič s označením A. U přístrojů bez štítku platí, že spotřebu zjistíme, když příkon vynásobíme dobou, po kterou je spotřebič v provozu.
  • Sprchování šetří vodu i energii a ve srovnání s koupáním je třikrát úspornější. Zatímco pět minut ve sprše vyjde na cca 1 800 Kč ročně, při koupání ve vaně si člověk musí připravit cca 5 500 Kč.
  • Při výběru vysavače vybírejte ty, které mají možnost regulace výkonu. Spotřebu snižuje také včasná a pravidelná výměna prachových sáčků.
  • Lednice by měla stát na chladnějším místě. S každým stupněm venkovní teploty nad 20 °C vzroste její spotřeba o asi 6 %.
  • V mrazáku pravidelně odstraňujte námrazu. Pokud je silnější než 3 mm, zvyšuje energetické požadavky na provoz lednice až o 75 %.
  • Nižší provozní teplota u ledničky i mrazáku znamená vyšší spotřebu. Pro uchování potravin stačí ledničku nastavit na +5 °C a mrazák na -18 °C.
  • Praním prádla při teplotě 60 °C namísto 90 °C ušetříte kolem 25 % energie. Pračka energetické třídy A spotřebuje až o 40 % méně energie, než ta s třídou C.
  • Při pětihodinovém denním sledování televize je možné s moderní LCD televizí ušetřit až 270 kWh ročně v porovnání se staršími typy.
  • Snížení teploty v bytě o 1 °C může znamenat úsporu energie až 6 % v topné sezóně. Pro omezení zbytečného topení je třeba větrat krátce a intenzivně, asi 3–4krát za den na 10–15 minut.
  • Pro úsporu při ohřevu vody nastavte teplotu nejvýše na 55 až 60 °C.

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

I když si teď možná říkáte, že o elektrosmogu slyšíte poprvé, pod jiným opisem jste se s ním už určitě setkali. Zejména v poslední době se o něm hovoří často, a to ve spojitosti se zaváděním 5G sítí. Co to tedy onen elektrosmog vlastně je a jaký má vliv na naše zdraví?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Distribuční sazba definuje, jakým způsobem je využívána dodávaná elektřina a kolik za ni zaplatíte. U dvoutarifových sazeb (vysoký a nízký tarif) využíváte elektrickou energii v určitých časech levněji. Máte nárok na výhodnější sazbu i vy?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energetické třídy spotřebičů se v rámci Evropské unie užívají od roku 1995. V roce 2021 však jednotlivé třídy změnily svá kritéria, aby uvolnily místo budoucím, ještě úspornějším spotřebičům. Co na energetickém štítku najdete a jaké jsou mezi třídami rozdíly?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Když už se teď ceny elektrických energií skloňují ve všech pádech a každý se snaží ušetřit, jak se dá, bude vás nejspíš zajímat, kolik energie vám spolykají spotřebiče. Na jejich spotřebu se spolu podíváme blíž a zaostříme hlavně na elektrické varné desky.

Nejčtenější články