Elektřina

Samoodečet elektřiny v několika krocích

Technik

Zdroj: Freepik.com

 

Kdy je ten správný čas na samoodečet?

  1. Obdrželi jste výzvu k nahlášení samoodečtu od nás nebo od distributora.

Distributor jednou ročně provádí fyzický odečet ve vašem odběrném místě. Jedná se o fakturační odečet, na jehož základě vám vystavíme vyúčtování. Pokud distributor některý rok do vašeho odběrného místa nepřijde, obdržíte výzvu e-mailem nebo SMSkou k nahlášení samoodečtu (stavu elektroměru).

  1. Mění se odběratel energií (přepis odběrného místa).

Typicky se jedná o situaci, kdy se do nemovitosti stěhuje někdo jiný. Samoodečet tak slouží jako dělicí čára. S novým vlastníkem nebo nájemcem je pak dobré podepsat předávací protokol, kde si obě strany potvrdí stav měřidla.

  1. Přecházíte k jinému dodavateli.

Aby bylo konečné vyúčtování u dodavatele, od kterého odcházíte, vystaveno na základě přesných údajů, je potřeba nahlásit stav elektroměru ke dni, kdy dodavatele měníte.

  1. Chcete si hlídat spotřebu elektřiny.

Během roku si můžete udělat odečet elektroměru hned několikrát a díky tomu budete mít spotřebu elektřiny pod kontrolou.

 

Tip! Nejpohodlnější způsob, jak nahlásit samoodečet, je online prostřednictvím MŮJ ČEZ. V aplikaci uvidíte přehledně také všechny faktury a smlouvy, umožňuje online platby, změnu záloh nebo kontakt se zákaznickou podporou.

 

Využijte pro samoodečet moderní technologie

Kromě aplikace MŮJ ČEZ, kterou provozuje ČEZ Prodej a jež je určena pro zákazníky, kteří mají ČEZ jako dodavatele, můžete využít i mobilní aplikaci Proud od společnosti ČEZ Distribuce. Tato aplikace je primárně určena pro všechny odběratele připojené k distribuční síti ČEZ, ať už mají dodavatele kteréhokoli. V aplikaci Proud můžete provést samoodečet, sledovat spotřebu na všech vlastních odběrných místech a získat informace o plánovaných odstávkách a poruchách z první ruky.

 

Budoucnost měření spotřeby elektřiny je v chytrém elektroměru

Moderním trendem v oblasti měření spotřeby elektřiny jsou chytré elektroměry tzv. smart metery. Jde o digitální měřicí zařízení, která umožňují chytrý samoodečet, tedy automatický a dálkový odečet spotřeby elektřiny. Už nemusíte stav elektroměru hlásit sami. Chytrý elektroměr sám zaznamenává spotřebu elektřiny na odběrném místě a údaje odesílá distributorovi v reálném čase nebo pravidelných intervalech. Díky tomu zaplatí odběratelé za skutečnou spotřebu, nikoli odhadovanou. V budoucnu smart meter umožní i využití výhodnějších, dynamických tarifů v závislosti na denní době a aktuálním zatížení sítě.

 

V České republice se zavádění smart meterů postupně rozšiřuje, především v domácnostech s vyšší spotřebou elektřiny. Do roku 2027 by podle nařízení Energetického regulačního úřadu měl být chytrý elektroměr povinně instalován u všech domácností s roční spotřebou nad 6 MWh. V budoucnu se však očekává jejich rozšíření i mezi menší odběratele.

 

Pokud vám nevyhovuje hlášení stavu elektroměru přes některou z aplikací a nemáte chytrý elektroměr, který odesílá data sám, můžete osobně navštívit kteroukoli pobočku ČEZ nebo zavolat na zákaznickou linku ČEZ 800 810 820.

 

 

21. 7. 2023

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Co je to Green Deal aneb Co znamená Zelená dohoda pro Evropu a ČR?

Co je to Green Deal aneb Co znamená Zelená dohoda pro Evropu a ČR?

V České republice vzbudil evropský dokument Green Deal neboli Zelená dohoda poměrně dost velkou pozornost. Řada lidí tento dokument kritizuje, přesto velká část z nich nedokáže s jistotou říct, o čem ve skutečnosti je a jaké výzvy přináší České republice.

22. 11. 2023
Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Nezaplatili jste fakturu a máte strach z odpojení elektřiny? Co dělat a kdy vám reálně dodavatel ustřihne elektřinu? Nemějte obavy. Vše má svoje řešení. Odpovíme vám na nejčastější otázky ohledně vypnutí elektřiny.

26. 6. 2022
Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Vždy se najde někdo, kdo se tzv. „načerno napíchne na elektřinu“ aniž by za ní zaplatil. V současné době zvyšování cen elektřiny je pravděpodobné, že bude těchto situací přibývat. Kdy se vás to týká a na co si dát pozor?

7. 6. 2022
Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Dodavatelů elektřiny je na českém trhu poměrně dost. Při výběru sledujte kromě ceny také zákaznický servis, zkušenosti dosavadních zákazníků a podrobně si prostudujte smluvní podmínky. Na co si dát pozor?

31. 5. 2022
Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Když se někoho zeptáte na elektrický přímotop, nejspíš vám odpoví, že je to žrout energie a protopíte kvůli němu majlant. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Na kolik vás skutečně vyjde topení elektrickým přímotopem?

26. 5. 2022

Nejčtenější články