Elektřina

Co je to víkendový tarif elektřiny?

Zdroj: jamie street, Unsplash

Chalupařením a chatařením jsou Češi ve světě proslulí: hned po Švédsku vlastní největší počet chalup v přepočtu na jednoho obyvatele. V poslední době se řady chalupníků opět rozrůstají – analýza dat z katastrálních úřadů odhalila, že jen v roce 2020 se prodalo 6630 chat a chalup, což je ve srovnání s předchozím rokem o 13 % více.

Pokud také patříte mezi vlastníky rekreačního obydlí a nechcete při občasných návštěvách utrácet za energie více, než je nezbytně nutné, informujte se u svého distributora energií, jak získat zvýhodněný víkendový tarif.

Co je to víkendový tarif elektřiny?

Tarifní sazba D61d (tzv. víkendový tarif elektřiny) je vhodná pro chataře a chalupníky, kteří využívají svá rekreační obydlí převážně o víkendech. Elektřinu v nízkém tarifu s ní můžete čerpat od pátku 12.00 do neděle 22.00. O víkendu tak zaplatíte za elektřinu až o 2/3 méně než během pracovního týdne.

Konečná cena za kilowatthodinu elektřiny (kWh) se odvíjí od aktuálního ceníku vašeho dodavatele. Pokud chcete mít trvalý přehled o tom, na kolik vás elektřina každoročně vyjde, nechte si zasílat vyúčtování online.

 Díky dvoutarifové sazbě čerpáte elektřinu za výhodnější cenu

Většina domácností platí za spotřebovanou elektřinu stále stejnou cenu, ať už ji čerpá v jakékoli části dne. Jedná se o základní, jednotarifovou sazbu. V případě dvoutarifové sazby se střídají nízký tarif a vysoký tarif.

Příkladem dvoutarifové sazby je zmiňovaný víkendový tarif, kdy v nepracovních dnech čerpáte výrazně levnější elektřinu, zatímco během pracovního týdne zaplatíte za každou odebranou kilowatthodinu znatelně vyšší částku.

Jaké jsou podmínky pro přidělení víkendového tarifu?

Zatímco pro získání jiných zvýhodněných tarifů je většinou nutné splnit řadu požadavků, pro přidělení víkendového tarifu žádné specifické podmínky splňovat nemusíte. Stačí, když pošlete žádost o změnu sazby svému distributorovi, a bude vám schválena.

V případě, že na chatě nebo na chalupě trávíte jen několik dní v roce, můžete kromě víkendové sazby D61d využít také jednotarifovou sazbu D01d, která je vhodná pro domácnosti s minimální energetickou spotřebou.

Na rozdíl od distribuční sazby ve víkendovém režimu odebíráte u sazby D01d elektřinu pouze ve vysokém tarifu, takže její cena zůstává stále stejná.

Kdy se vám víkendový tarif (ne)vyplatí?

Chcete-li si na chatě užívat nerušeného klidu i v průběhu pracovního týdne, je dobré si předem spočítat, zda se vám víkendový tarif vyplatí. Od pátku do neděle sice ušetříte, ale v dalších dnech čerpáte elektřinu ve vysokém tarifu, což se může významně projevit v celoročním vyúčtování.

Při občasném pobytu se však výrazného navýšení výdajů obávat nemusíte. Obecně lze říci, že pokud 55–65 % z celkové spotřeby elektřiny odeberete od pátku do neděle, stále se vám vyplatí dvoutarifová sazba ve víkendovém režimu.

A naopak – připadá-li více než 70 % vaší celkové spotřeby elektřiny na ostatní pracovní dny, zvažte, zda by pro vás nebyla výhodnější právě jednotarifová sazba.

Jak požádat o změnu sazby?

Pokud chcete zažádat o změnu sazby, máme pro vás několik praktických tipů, jak postupovat:

Potřebujete se zeptat na cokoli dalšího? Vyplňte jednoduchý formulář, a my se s vámi obratem spojíme, nebo nás navštivte osobně na některé z našich poboček.

 

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

I když si teď možná říkáte, že o elektrosmogu slyšíte poprvé, pod jiným opisem jste se s ním už určitě setkali. Zejména v poslední době se o něm hovoří často, a to ve spojitosti se zaváděním 5G sítí. Co to tedy onen elektrosmog vlastně je a jaký má vliv na naše zdraví?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Distribuční sazba definuje, jakým způsobem je využívána dodávaná elektřina a kolik za ni zaplatíte. U dvoutarifových sazeb (vysoký a nízký tarif) využíváte elektrickou energii v určitých časech levněji. Máte nárok na výhodnější sazbu i vy?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energetické třídy spotřebičů se v rámci Evropské unie užívají od roku 1995. V roce 2021 však jednotlivé třídy změnily svá kritéria, aby uvolnily místo budoucím, ještě úspornějším spotřebičům. Co na energetickém štítku najdete a jaké jsou mezi třídami rozdíly?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Když už se teď ceny elektrických energií skloňují ve všech pádech a každý se snaží ušetřit, jak se dá, bude vás nejspíš zajímat, kolik energie vám spolykají spotřebiče. Na jejich spotřebu se spolu podíváme blíž a zaostříme hlavně na elektrické varné desky.

Nejčtenější články