Elektřina
Nová zelená úsporám

Co je to zelená energie a proč ji odebírat?

Zdroj: Pixabay

Co je zelená energie?

Pod pojmem zelená energie nebo elektřina se skrývá energie z obnovitelných zdrojů vyrobená v:

  • solární elektrárně,
  • vodní elektrárně,
  • větrné elektrárně,
  • bioplynové stanici,
  • zařízení, které spaluje biomasu.

Proč odebírat zelenou energii?

Hlavním důvodem, proč se lidé rozhodnou odebírat zelenou energii, je ochrana životního prostředí.

Odebíráním zelené energie přispějete ke snížení množství skleníkových plynů v atmosféře, čímž pomůžete zmírnit dopady klimatických změn na životní prostředí.

Jak odebírat zelenou energii?

Elektrická energie se v rozvodné síti mísí. Proto nelze přímo rozlišit, zda k vám do domácnosti putuje energie z obnovitelných, nebo neobnovitelných zdrojů. ČEZ zákazníkům s tzv. zelenou sazbou garantuje, že jim jako „zelenou“ neprodá větší množství energie, než ve skutečnosti sám nakoupil z obnovitelných zdrojů

Má smysl si sjednat odběr zelené energie?

V návaznosti na fakt, že nelze sledovat, ke komu domů putuje zelená energie a ke komu energie z neobnovitelných zdrojů, nastává otázka, zda má vůbec cenu sjednávat odběr energie z obnovitelných zdrojů. Volba zelené sazby svůj smysl má – s vyšší poptávkou po zelené energii totiž v budoucnu vzroste motivace upřednostnit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, aby byla poptávka zákazníků uspokojena. Tím se sníží podíl energie vyrobené v uhelných elektrárnách, což následně uleví životnímu prostředí.

Zelená energie a její cena

Z finančního hlediska není odběr zelené energie nijak výrazně nákladnější než odběr energie z neobnovitelných zdrojů. ČEZ svým zákazníkům účtuje pouhý desetihalíř za kilowatthodinu navíc, který následně použije na další rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Zaplacením symbolické částky navíc dáte jakožto zákazníci najevo svou podporu zelené energie, a tím i ekologie a životního prostředí.

Zelené zdroje a ČEZ

Skupina ČEZ průběžně zvyšuje výrobu z bezemisních obnovitelných zdrojů. V roce 2020 v tomto typu elektráren vyprodukovala 3,4 TWh elektřiny, meziročně o 4 % více. Skupina ČEZ má ambici stát se významnějším hráčem na poli obnovitelných zdrojů v České republice a do roku 2025 uvést do provozu nové obnovitelné zdroje o výkonu přes 1 GW.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

I když si teď možná říkáte, že o elektrosmogu slyšíte poprvé, pod jiným opisem jste se s ním už určitě setkali. Zejména v poslední době se o něm hovoří často, a to ve spojitosti se zaváděním 5G sítí. Co to tedy onen elektrosmog vlastně je a jaký má vliv na naše zdraví?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Distribuční sazba definuje, jakým způsobem je využívána dodávaná elektřina a kolik za ni zaplatíte. U dvoutarifových sazeb (vysoký a nízký tarif) využíváte elektrickou energii v určitých časech levněji. Máte nárok na výhodnější sazbu i vy?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energetické třídy spotřebičů se v rámci Evropské unie užívají od roku 1995. V roce 2021 však jednotlivé třídy změnily svá kritéria, aby uvolnily místo budoucím, ještě úspornějším spotřebičům. Co na energetickém štítku najdete a jaké jsou mezi třídami rozdíly?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Když už se teď ceny elektrických energií skloňují ve všech pádech a každý se snaží ušetřit, jak se dá, bude vás nejspíš zajímat, kolik energie vám spolykají spotřebiče. Na jejich spotřebu se spolu podíváme blíž a zaostříme hlavně na elektrické varné desky.

Nejčtenější články