Elektřina
Nová zelená úsporám

Co je to zelená energie a proč ji odebírat?

Zdroj: Pixabay

Co je zelená energie?

Pod pojmem zelená energie nebo elektřina se skrývá energie z obnovitelných zdrojů vyrobená v:

  • solární elektrárně,
  • vodní elektrárně,
  • větrné elektrárně,
  • bioplynové stanici,
  • zařízení, které spaluje biomasu.

Proč odebírat zelenou energii?

Hlavním důvodem, proč se lidé rozhodnou odebírat zelenou energii, je ochrana životního prostředí.

Odebíráním zelené energie přispějete ke snížení množství skleníkových plynů v atmosféře, čímž pomůžete zmírnit dopady klimatických změn na životní prostředí.

Jak odebírat zelenou energii?

Elektrická energie se v rozvodné síti mísí. Proto nelze přímo rozlišit, zda k vám do domácnosti putuje energie z obnovitelných, nebo neobnovitelných zdrojů. ČEZ zákazníkům s tzv. zelenou sazbou garantuje, že jim jako „zelenou“ neprodá větší množství energie, než ve skutečnosti sám nakoupil z obnovitelných zdrojů

Má smysl si sjednat odběr zelené energie?

V návaznosti na fakt, že nelze sledovat, ke komu domů putuje zelená energie a ke komu energie z neobnovitelných zdrojů, nastává otázka, zda má vůbec cenu sjednávat odběr energie z obnovitelných zdrojů. Volba zelené sazby svůj smysl má – s vyšší poptávkou po zelené energii totiž v budoucnu vzroste motivace upřednostnit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, aby byla poptávka zákazníků uspokojena. Tím se sníží podíl energie vyrobené v uhelných elektrárnách, což následně uleví životnímu prostředí.

Zelená energie a její cena

Z finančního hlediska není odběr zelené energie nijak výrazně nákladnější než odběr energie z neobnovitelných zdrojů. ČEZ svým zákazníkům účtuje pouhý desetihalíř za kilowatthodinu navíc, který následně použije na další rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Zaplacením symbolické částky navíc dáte jakožto zákazníci najevo svou podporu zelené energie, a tím i ekologie a životního prostředí.

Zelené zdroje a ČEZ

Skupina ČEZ průběžně zvyšuje výrobu z bezemisních obnovitelných zdrojů. V roce 2020 v tomto typu elektráren vyprodukovala 3,4 TWh elektřiny, meziročně o 4 % více. Skupina ČEZ má ambici stát se významnějším hráčem na poli obnovitelných zdrojů v České republice a do roku 2025 uvést do provozu nové obnovitelné zdroje o výkonu přes 1 GW.

17. 8. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Nezaplatili jste fakturu a máte strach z odpojení elektřiny? Co dělat a kdy vám reálně dodavatel ustřihne elektřinu? Nemějte obavy. Vše má svoje řešení. Odpovíme vám na nejčastější otázky ohledně vypnutí elektřiny.

26. 6. 2022
Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Vždy se najde někdo, kdo se tzv. „načerno napíchne na elektřinu“ aniž by za ní zaplatil. V současné době zvyšování cen elektřiny je pravděpodobné, že bude těchto situací přibývat. Kdy se vás to týká a na co si dát pozor?

7. 6. 2022
Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Dodavatelů elektřiny je na českém trhu poměrně dost. Při výběru sledujte kromě ceny také zákaznický servis, zkušenosti dosavadních zákazníků a podrobně si prostudujte smluvní podmínky. Na co si dát pozor?

31. 5. 2022
Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Když se někoho zeptáte na elektrický přímotop, nejspíš vám odpoví, že je to žrout energie a protopíte kvůli němu majlant. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Na kolik vás skutečně vyjde topení elektrickým přímotopem?

26. 5. 2022
Jakou spotřebu má vaše lednice za rok? Možná platíte zbytečně moc

Jakou spotřebu má vaše lednice za rok? Možná platíte zbytečně moc

Kolik energie si berou vaše spotřebiče, není věc, kterou je radno podceňovat. Staří žrouti elektřiny vás mohou ve finále přijít poměrně draho a leckdy se pak vyplatí investovat do nového, energeticky úspornějšího přístroje. A co taková lednice, která běží nonstop?

10. 5. 2022

Nejčtenější články