Vytápění

Elektrokotel a jeho spotřeba: Kdy se finančně vyplatí?

 

Zdroj: Freepik.com

Bavit vás bude tichý provoz i příznivá pořizovací cena

Elektrokotel je ekologický zdroj tepla s čistým provozem. Neprodukuje žádné odpady a je prakticky bezobslužný – nemusíte doplňovat ani shánět palivo, jako jsou pelety, uhlí nebo dřevo, které nejenom že něco stojí, ale navíc vyžaduje uskladnění. Příznivá je i pořizovací cena. Dobrý elektrokotel pořídíte už od 15 tisíc korun, což je menší vstupní investice než v případě tepelného čerpadla nebo třeba plynového kondenzačního kotle. Oceníte i tichý provoz. Ne každému se ale elektrokotel v domácnosti vyplatí.

 

Roční spotřeba elektrokotle: Roli hrají tepelné ztráty i způsob, jakým topíte

Elektrokotel se hodí do bytu, protože nepotřebuje zajištění odtahu spalin, nebo do pasivního domu. Nejvhodnější není do špatně izolovaných objektů, které mají vyšší tepelné ztráty. Vzhledem k ceně elektřiny by vás totiž soustavné topení ve větším domě vyšlo draho. Tepelné ztráty domu bývají vyčísleny v projektové dokumentaci nebo si je můžete spočítat sami pomocí speciálních online kalkulaček. Variantou je i přizvání odborníka, který vám je vypočítá a rovnou posoudí, zda se vám elektrokotel vyplatí. Průměrná roční spotřeba elektrokotle pro 3člennou domácnost činí zhruba 18 100 kWh na vytápění a dalších 2 100 kWh na ohřev vody. Celkem tedy 20 200 kWh. Kolik ve finále zaplatíte, záleží na typu smlouvy, distribuční sazbě i na teplotě, kterou chcete doma mít.

 

Elektrokotel, radiátory a podlahové vytápění

Podlahové topení oceníte nejenom v domě. Jeho kouzlo spočívá v tom, že na rozdíl od radiátorů rozšíří teplo v místnosti rovnoměrně. Vytápěná podlaha je velmi příjemná a už pocitově vám bude díky ní daleko tepleji. Bez podlahového topení je teplotní rozdíl mezi podlahou a vzduchem v místnosti i několik stupňů. Jednoduše řečeno, bude vám zima od nohou, takže pravděpodobně budete víc topit. Vytápění pomocí radiátorů navíc vysušuje vzduch. Elektrokotel nebude pro podlahové vytápění spotřebovávat tolik energie jako v případě radiátorů. Maximální teplota pro podlahové vytápění činí 45 °C, naproti tomu u radiátorů je to 70 °C.

 

Dálkové ovládání elektrokotle se vám vyplatí i na chatě

O elektrokotli přemýšlejte i v případě, že hledáte doplňkový zdroj vytápění například ke kotli na tuhá paliva nebo máte rekreační objekt, který chcete pouze temperovat. Typicky se jedná o chatu, na kterou jezdíte pouze jednou za čas. Moderní elektrokotle mají dálkové ovládání, díky kterému nastavíte cílovou teplotu, a než dorazíte na chatu, budete mít zavlaženo. Pokud na chatě topíte pouze krbem nebo kamny, přijíždíte obvykle do zcela vymrzlého domu, jehož vytopení může trvat i několik hodin. Díky dálkovému ovládání budete topit efektivně a denní spotřeba elektrokotle nebude tak vysoká.

 

S elektrokotlem vám vzniká nárok na dvoutarifovou sazbu

Pokud máte elektrokotel, pak máte automaticky nárok na dvoutarifovou sazbu, při níž se v průběhu dne střídá vysoký a nízký tarif (dříve označovaný jako noční proud). Nárok na dvoutarifovou sazbu se týká také majitelů bojleru, tepelného čerpadla nebo elektromobilu. Pokud navíc budete chytře spínat některé spotřebiče, jako je myčka, pračka nebo sušička, v době nízkého tarifu, můžete ročně ušetřit i stovky korun. Více o tomto tématu jsme napsali v článku Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii? Který najdete na našem blogu.

 

 

 

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Tápete při výběru plynového kotle a nevíte, na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší? Poradíme vám, čím se řídit, a nastíníme, jakých úspor můžete dosáhnout.

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Tepelné čerpadlo je skvělým zdrojem vytápění i ohřevu vody. Na trhu je ale víc druhů a vy si nejste jisti, jak vybrat to správné? Poradíme vám, podle čeho vybírat, aby vám tepelné čerpadlo dobře sloužilo a byli jste s ním opravdu spokojení.

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Přemýšlíte-li o tepelném čerpadle, pak jste určitě narazili na nejčastější typy země–voda a vzduch–voda. Kolik stojí po dotaci i před ní, jaké jsou další náklady spojené s umístěním čerpadla a které tepelné čerpadlo pro vás bude lepší volbou?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Čeká vás výměna současného kotle a přemýšlíte o kondenzačním plynovém kotli? Máme pro vás několik tipů, na co při výměně nezapomenout. Kondenzační plynový kotel má totiž některá specifika, se kterými musíte počítat.

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

Nejčtenější články