Elektřina

Kolik zaplatíte? Průměrná spotřeba elektřiny v bytě a rodinném domě

Zdroj: Freepik.com

 

Co ovlivňuje spotřebu energií?

Letos víc než kdy jindy chceme za energie ušetřit. Přes 60 % energie využijí domácnosti na vytápění. Dále následuje ohřev vody, osvětlení, vaření a provoz spotřebičů. Velká část domácností využívá hlavně plyn, o trochu méně spotřebitelů elektřinu a nejméně lidí topí tuhými palivy. Spotřebu energií ovlivňuje řada faktorů:

 

  • Bydlíte sami, nebo s celou rodinou.
  • Výběr dodavatele energií.
  • Jak starou/moderní technologii k vytápění používáte (např. úsporné tepelné čerpadlo vám z rozpočtu na elektřinu ukrojí méně než starý elektrokotel).
  • Zateplení domu, tedy zda se jedná o dobře zateplený dům, nebo máte velké tepelné ztráty.
  • Správné vytápění (temperování v době nepřítomnosti, správně nastavené termostatické hlavice na radiátorech, přístupné a odvzdušněné radiátory, zavírání dveří, efektivní větrání, efektivní využívání vody, správné nastavení ohřevu vody atd.).

 

Tip! Rádi byste snížili spotřebu energií? Připravili jsme pro vás ČEZ tipy, kde najdete spoustu užitečných rad.

 

Modelový příklad průměrné spotřeby v rodinném domě a v bytě

Ale buďme konkrétní a porovnejme si dvě domácnosti A a B.

1. V domácnosti A bydlí jeden člověk v bytě v hlavním městě Praze. Do práce chodí od pondělí do čtvrtka, pátky až neděle tráví doma. Bydlí ve starším paneláku v jednom z horních pater a kolem sebe má z každé strany sousedy. Panelový dům má vyměněná plastová okna a prošel rekonstrukcí a zateplením. Tento spotřebitel využívá na vytápění, ohřev vody, vaření atd. výhradně elektřinu. Za rok spotřebuje asi 825 kWh elektřiny. Při ceně 6 Kč za 1 kWh zaplatí tato osoba ročně 4 950 Kč.

 

2. V domácnosti B bydlí čtyřčlenná rodina ve velkém rodinném domku ve Středočeském kraji. Dům je přes 20 let starý a má poměrně velké tepelné ztráty. Rodina používá hlavně elektřinu (tepelné čerpadlo), ale během zimy vytápí dům ještě záložním zdrojem (krbovými kamny na dřevo), který jim snižuje spotřebu elektřiny. Za rok protopí kolem 11 859 kWh. Při ceně 6 Kč za 1 kWh zaplatí rodina ročně 71 154 Kč.

 

Investice do fotovoltaiky a kvalitního zateplení sníží účet za energie o tisíce

Je spousta možností, jak snížit spotřebu energií. U rodinného domu určitě stojí za přemýšlení fotovoltaika. Díky výrobě vlastní elektřiny mohou klesnout vaše náklady až o 50 %. Rozhodně je ale potřeba se zaměřit i na celkové tepelné ztráty domu. Pokud máte starší zástavbu a tenkou vrstvu izolace (což bývá u starších domů častý problém), pak se vám z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí investovat finance do zateplení. Silná izolační vrstva na obalu budovy, dobře zateplená střecha a v ideálním případě izolační trojsklo v oknech vám na zálohách ušetří i několik tisíc korun měsíčně.

 

Efektivním pomocníkem je i chytrá domácnost

Pokud se momentálně nechcete nebo nemůžete pouštět do finančně nákladných investic, pak můžete zvolit i menší investice, které vám pomohou snížit spotřebu energií. Jednou z nich je například chytrá domácnost, díky které získáte detailní představu o spotřebě své domácnosti a snížíte ji až o 30 %. Chytrou domácnost nevyužijete zdaleka jen doma, ale i v rekreačních objektech, jako jsou chaty nebo chalupy. Prostřednictvím chytrého termostatu a termostatických hlavic radiátorů můžete efektivně řídit a regulovat vytápění a ohřev vody v celé domácnosti.

22. 1. 2023

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Jste v situaci, že se stěhujete, pronajímáte si byt nebo kupujete novou nemovitost? Dřív nebo později přijde čas na přepis energií. Poradíme vám, jak na to.

24. 1. 2023
Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

V současné době se řada domácností potýká s nepříjemným zvýšením záloh na energie. Jaké jsou povinnosti dodavatele a jak vaše faktury ovlivní zastropování cen energií?

20. 1. 2023
Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

V posledním roce došlo k růstu cen energií, což má negativní dopad nejen na domácnosti, ale také na firmy a další instituce. Trh sice nepřináší uspokojivé výsledky (rozumějte levnější energie), ale i tak stále funguje, jak má. Pokusíme se vám vysvětlit, co všechno vstupuje do ceny elektřiny, proč vidíte na faktuře cenu, kterou vidíte, a jak do toho všeho zapadá energetická burza v Lipsku.

17. 1. 2023
Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Ještě před několika měsíci téma energií nijak výrazně nerezonovalo. V právě probíhající topné sezóně se ale jedná o zuřivě diskutované téma takřka v každé domácnosti a je jasné, že nastala doba, kdy je třeba spotřebu energií snížit víc než kdykoli předtím. V článku se dočtete, jak můžete spotřebu energií ovlivnit vy sami a kde hledat finanční pomoc.

8. 1. 2023
Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Možná si myslíte, že se vás revize elektroinstalace netýká. V článku se dozvíte, kdy byste si měli domů objednat revizního technika, kolik za něj zaplatíte a proč kontrolu nepodceňovat.

3. 1. 2023

Nejčtenější články