Vytápění

Lidé se vracejí k vytápění uhlím. Čím topit, aby se vám to vyplatilo?

Zdroj: Freepik.com

Topení uhlím je jednou z nejlevnějších variant

Topení černým a hnědým uhlím patří k nejlevnějším způsobům vytápění, a to i přesto, že zdražilo o několik desítek procent. Bez problémů byste měli v České republice sehnat hnědé uhlí, kterého je u nás dostatek. S černým uhlím, které většinou pochází z Polska, už je to o něco těžší, protože jde rychle na odbyt, i tak byste ale neměli mít větší potíže s jeho koupí.

Čím topí Češi?

Lidé v České republice nejčastěji topí plynem, který ale donedávna v drtivé většině pocházel z území Ruska a v těchto chvílích způsobuje velkou nejistotu v nejedné domácnosti. Hned za plynem využívají české domácnosti ve velkém kotle na tuhá paliva, kterými je kromě dřeva i zmíněné uhlí. Moderní kotle na uhlí mají účinnost až 90 %. Emise jsou pak srovnatelné s kotli na biomasu.

Je topení uhlím rizikové pro zdraví?

Už dlouhodobě je ve světě trend určitého odklonu od vytápění tuhými palivy, jako je právě dřevo nebo uhlí. Benefitem by mělo být čistší ovzduší, které dýcháme.

Zhruba polovina elektřiny a tepla se vyrábí z uhlí. Nejmodernější uhelné kotle se dokonce řadí mezi ekologické zdroje tepla. Vzhledem k určitému obratu směrem k ekologii by se možná mohlo zdát, že topení černým a hnědým uhlím je neekologické. Ve skutečnosti jde spíš o to, v jakém kotli uhlí spalujete. Vyměnit byste měli staré kotle 1. a 2. emisní třídy (tu najdete na výrobním štítku). Kotle vyšší emisní třídy mají vyšší kvalitu a méně škodí životnímu prostředí.

Je na vytápění lepší dřevo, nebo uhlí?

Dřevo je obnovitelným zdrojem energie, je ale potřeba ho pálit suché. S tím se pojí fakt, že na koupi dřeva musíte myslet ideálně rok až dva dopředu, aby vám uskladněné pod přístřeškem stihlo dostatečně vyschnout na další topnou sezónu. Je to z toho důvodu, že suché dřevo bude lépe hořet a také vám ve finále poskytne více tepla. Uhlí je neobnovitelným zdrojem a jedná se o nejlevnější palivo. Dřevo je ale v jeho těsném závěsu, a pokud si ho navíc zpracujete sami, pak může být i levnější než uhlí.

Co tedy dělat a čím topit nejen v zimě?

Vzhledem k tomu, že situace se neustále mění, navyšují se ceny plynu i elektřiny a do hry vstupují moderní technologie, jako je tepelné čerpadlo, fotovoltaická elektrárna, solární panely na ohřev vody atd., je potřeba mít vždy nějaký záložní plán. Ideálně byste měli mít doma 2 zdroje. Může to být například tepelné čerpadlo a záložní zdroj v podobě krbu na dřevo nebo kotle na uhlí. Topíte-li plynem, je dobré mít ještě kotel na tuhá paliva nebo tepelné čerpadlo apod.

Nezapomeňte na kontrolu, případně revizi komínu

Některé české domácnosti přecházejí zpět na využívání kotlů na uhlí. Je ale nutné zajistit revizi komínu, a to především tehdy, pokud komín nebyl nějakou dobu v provozu. Komín je třeba profesionálně vyčistit od sazí a zkontrolovat, zda se v něm nenacházejí trhliny.

 

15.10.2022

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Energeticky úsporné bydlení se dnes skloňuje víc než kdy jindy. Pojďme se podívat, co je to vlastně nulový dům. Jak se liší od pasivního domu a proč ho chtít?

31.7.2022
Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Topná sezóna se kvapem blíží. Už jste letos provedli kontrolu komínu? Jestliže ještě ne, teď je nejvyšší čas. Kolik za kontrolu spalinové cesty zaplatíte a kde sehnat kvalitního kominíka?

3.7.2022
Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Vybaví se vám při slově „klimatizace“ jen chladná místnost během nesnesitelného horka? To zdaleka není jediná věc, kterou klimatizace umí. Co dalšího od ní čekat, jak moc elektřiny spotřebuje a jak ji vybrat, rozebíráme v našem článku.

21.6.2022
Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby jsou v Česku stále oblíbenější. Proč tomu tak je, jak dlouho trvá dřevostavbu postavit, kolik to stojí a jak je to s náklady na energie? Ušetříte v dřevostavbě za provoz nebo to zas tak slavné není?

19.6.2022
Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

15.6.2022

Nejčtenější články