Vytápění

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Zdroj: Freepik.com

 

Kdy je potřeba revize a kdy kontrola komínu?

Přelom léta a podzimu je ideálním obdobím pro kontrolu spalinové cesty. Zatímco kontrolu byste měli provádět pravidelně, revize komínu je v podstatě jednorázovou záležitostí, která je potřeba v následujících situacích.

 

  • Došlo ke stavební úpravě komínu nebo stavbě nové spalinové cesty.
  • Změnili jste druh paliva nebo zdroj vytápění.
  • Došlo k požáru nebo ke vzniku trhlin.
  • Spalinovou cestu jste nepoužívali a teď nově budete.

 

Jak vysoká je pokuta, pokud nedojde k pravidelné kontrole komínu?

Je důležité si říct, že jakožto majitelé nemovitosti máte ze zákona povinnost provádět pravidelnou kontrolu nebo revizi komínu. V opačném případě si koledujete o pokutu. Pokud si alespoň 1× ročně nenecháte provést kontrolu kominíkem, můžete dostat pokutu až 10 000 Kč.

 

Jak často se provádí kontrola komínu?

Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte.

 

Pevné palivo (např. topení v krbových kamnech) – kontrola by měla proběhnout 2× ročně.

Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.

Plynné palivo – kontrola 1× ročně (u kondenzačního kotle 1× za 2 roky). Se službou ČEZ Servis vytápění proběhne kontrola plynového kotle i spalinové cesty v jeden den a příští kontrolu už nebudete muset řešit. Další termín pohlídáme za vás. Získáte také kontakt na nonstop službu, přičemž vám zajistíme kvalifikovaného opraváře.

 

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.

 

Co když máte chatu, chalupu nebo nefunkční komín?

Často se zapomíná, že je třeba provádět pravidelné kontroly i v rekreačních objektech, jako jsou chaty nebo chalupy, a to i tehdy, když vytápíte pouze sporadicky párkrát do roka. Máte-li na domě komín, který nevyužíváte, měl by být označený a chráněný před deštěm.

 

Kolik stojí kontrola a revize komínu?

Kontrola a čištění komínu vyjde orientačně na 1000–2000 Kč. Můžete si ho vyčistit i sami, ale vzhledem k tomu, že byste na to potřebovali speciální vybavení, vyplatí se vám nechat provést odborné čištění. Revize komínu pak stojí kolem 2000–3000 Kč. Počítejte s tím, že kromě těchto sazeb budete muset zaplatit ještě dopravu kominíka na místo.

 

Co hrozí, když nedojde ke kontrole či revizi komínu?

Pokud byste neprováděli pravidelné kontroly spalinové cesty, hrozí vám nejen pokuty, ale i další nepříjemnosti. V případě, že by došlo k jakékoli havárii kvůli špatnému stavu spalinové cesty, pojišťovna vám škodu neuhradí, jelikož jste zanedbali pravidelnou kontrolu. Ucpaný komín navíc může vést k otravě a v neposlední řadě se sníží výkon spotřebiče, kterým topíte. Vytápění vás tak bude ve finále stát zbytečně víc, než by muselo. S objednáním kominíka proto neotálejte a nechte zkontrolovat komín ještě před začátkem topné sezóny, která se kvapem blíží. Kominíka v místě svého bydliště najdete na stránkách Společenstva kominíků ČR.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Energeticky úsporné bydlení se dnes skloňuje víc než kdy jindy. Pojďme se podívat, co je to vlastně nulový dům. Jak se liší od pasivního domu a proč ho chtít?

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby jsou v Česku stále oblíbenější. Proč tomu tak je, jak dlouho trvá dřevostavbu postavit, kolik to stojí a jak je to s náklady na energie? Ušetříte v dřevostavbě za provoz nebo to zas tak slavné není?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Když se někoho zeptáte na elektrický přímotop, nejspíš vám odpoví, že je to žrout energie a protopíte kvůli němu majlant. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Na kolik vás skutečně vyjde topení elektrickým přímotopem?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Vybaví se vám při slově „klimatizace“ jen chladná místnost během nesnesitelného horka? To zdaleka není jediná věc, kterou klimatizace umí. Co dalšího od ní čekat, jak moc elektřiny spotřebuje a jak ji vybrat, rozebíráme v našem článku.

Nejčtenější články