Elektřina

Sdílení elektřiny v bytovém domě. Zjistěte, jak to funguje

 bytový dům s FVE

Zdroj: AI

 

Sdílení elektřiny v bytovém domě umožňuje obyvatelům společně využívat elektřinu vyrobenou z vlastní výrobny, například z fotovoltaických panelů umístěných na střeše bytového domu. To má hned několik nesporných výhod.

 

✅ Tento způsob odběru elektřiny vám výrazně pomůže snížit účty za elektřinu. Přebytečnou energii, která by jinak putovala zpět do sítě, efektivně využijete přímo v domě.

Sdílení elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů doplňuje dodávku elektřiny od dodavatele.

✅Využíváním obnovitelných zdrojů energie, jako je solární energie, přispíváte ke snižování emisí skleníkových plynů a podporujete udržitelný rozvoj.

 

Tip! Váš bytový dům zatím fotovoltaiku nemá? Rádi ji pro vás postavíme.

 

Zaujala vás možnost sdílení elektřiny v bytovém domě? Pak jako první zkontrolujte, zda odpovídá váš dům následujícím technickým požadavkům:

  • Pro sdílení elektřiny musíte mít vlastní fotovoltaiku, která bude vyrábět elektřinu pro jednotlivá odběrná místa.
  • Každé připojené odběrné místo musí mít nainstalovaný průběhový měřič spotřeby, aby bylo možné sledovat a korigovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase. Sdílená elektřina se totiž vyhodnocuje v 15minutových intervalech, což je důležité pro budoucí vyúčtování, sledování přebytků elektřiny a optimální využití vyrobené elektřiny.

 

Je ale nutné dodat, že sdílení elektřiny v bytovém domě má i pár úskalí:

Výroba elektřiny a její spotřeba se musí časově potkat. Fotovoltaická elektrárna vyrábí nejvíce energie během dne, zejména kolem poledne, kdy bývá mnoho obyvatel v práci nebo ve škole. Pokud se vyrobená elektřina nespotřebuje v rámci daného 15minutového intervalu, přetéká do sítě za cenu sjednanou s obchodníkem, v určitých hodinách i za cenu zápornou.

Nastavení alokačního klíče musí odpovídat reálné spotřebě. Je důležité rozdělovat vyrobenou elektřinu tak, aby odpovídala skutečné spotřebě jednotlivých domácností. Jinak se může stát, že někdo bude mít nárok na větší podíl elektřiny, který však nevyužije.

Pravidla sdílení musí být jasně dohodnutá. Doporučujeme nastavit si jasná pravidla sdílení — ideálně formou smlouvy. Dohodněte se na způsobu vyrovnání za sdílenou elektřinu: bude zdarma, nebo za poplatek? Stanovte také, kdo bude správcem skupiny a jak budete řešit případné změny.

 

Příklad: Takže když fotovoltaika vyrobí třeba 10 kWh mezi 13:00 a 13:15, systém se podívá, kolik a kdo v tomto intervalu spotřeboval elektřiny, a rozděluje výrobu podle dohodnutého alokačního klíče a skutečné spotřeby jednotlivých odběrných míst.

 

  • Pro rozdělení vyrobené elektřiny mezi jednotlivé odběratele je nezbytné stanovit alokační klíč, který určí, jaký podíl elektřiny připadne danému odběrnému místu.

 

Příklad: Představte si bytový dům se 6 byty, z nichž 4 se zapojily do sdílení elektřiny z fotovoltaiky. FV elektrárna má výkon 12 kW. Sdílení probíhá podle dohodnutého alokačního klíče: V bytě 1 žije větší rodina s vyšší spotřebou. Proto se obyvatelé dohodli na odběru 35 %. V bytě 2 bydlí menší rodina s průměrnou spotřebou stejně jako v bytě 3, oba byty odebírají po 25 %. V bytě 4 bydlí postarší pár s poměrně nízkou spotřebou.

Tento klíč si nastavili obyvatelé na základě velikosti bytů a obvyklé spotřeby. Někdy se to dělí podle podílů v SVJ, jindy podle domluvy. Každá domácnost tak má „nárok“ na určitý % podíl z přebytečné vyrobené elektřiny – v každém 15minutovém intervalu.

 

Tip! Vezměte v úvahu reálnou spotřebu domácností a nepřidělujte zbytečně moc elektřiny někomu, kdo ji nespotřebuje.

 

Ke sdílení elektřiny se nutně nemusí přihlásit všichni obyvatelé bytového domu, ale jen ti, kteří o to mají skutečně zájem. Podmínkou je, že všechna zapojená odběrná místa musí být připojena do jedné pojistkové skříně a dále osazena elektroměrem s průběhovým měřením.

 

5 kroků ke sdílení elektřiny

  1. Nejprve se registrujte do portálu Elektroenergetického datového centra (EDC).
  2. Vytvořte skupinu sdílení a přidejte odběrná místa těch, s nimiž chcete elektřinu sdílet.
  3. Všechna zapojená odběrná místa musí mít nainstalované průběhové elektroměry. V případě, že EDC zjistí chybějící průběhové měření během registrace skupiny sdílení, automaticky požádá o jeho instalaci u příslušného distributora. Distributor následně osadí elektroměr bezplatně nejpozději do 3 měsíců. Skupina sdílení je i tak schválena a příslušné odběrné místo bude registrováno po dokončení montáže elektroměru.
22. 4. 2025

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Jak se přihlásit ke sdílené elektřině a co je k tomu potřeba?

Chcete ušetřit na účtech za elektřinu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Sdílení elektřiny z vlastní fotovoltaiky je řešení, které vám to umožní. Zjistěte, jak snadno můžete využívat přebytky energie, které vyrobíte. Poradíme vám, jak se do systému zapojit a co je pro to potřeba.

24. 2. 2025

Chcete sdílet elektřinu? Poradíme, jak začít a ušetřit

Sdílená nebo také komunitní energetika je téma, o kterém se teď hodně mluví. Co to vůbec znamená a jaké benefity by sdílení elektřiny mělo přinést?

8. 10. 2024

Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Neplatíte za elektřinu zbytečně víc, než musíte? Vysvětlíme vám, kdy máte nárok změnit distribuční sazbu a využívat tak výhodnější tarif. V případě, že jste si právě pořídili tepelné čerpadlo nebo elektromobil, vyplatí se vám sazbu změnit.

15. 7. 2024

Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

V situaci, kdy si vybíráte nového dodavatele elektřiny nebo plynu či budete měnit stávající smlouvu, je třeba přemýšlet o fixaci. Jedná se v podstatě o příslib, že během smluvené doby se vám nijak nezvýší cena za energie. Má to ale smysl v roce 2023, kdy platí zastropování cen energií?

3. 10. 2023

Příspěvek na elektřinu 2023. Na co máte nárok a co už neplatí?

Loňský rok se nesl ve znamení kolísavých cen energií a finančních problémů, kterým čelila nejedna domácnost. Během energetické krize v roce 2022 měli občané možnost požádat si o celou řadu mimořádných příspěvků a finanční pomoci. Jak to ale bude v roce 2023? Zjistěte, na co máte nárok a co se od loňského podzimu změnilo.

17. 9. 2023

Nejčtenější články