Fotovoltaika

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Zdroj: Freepik.com

Ostrovní systém, nebo klasická fotovoltaika napojená na distribuční síť?

Solární panely na střechu si pořizují většinou lidé, kteří chtějí být co nejméně závislí na dodavateli energií a chtějí ušetřit za elektřinu. Proč píšeme co nejméně závislí? S klasickou fotovoltaikou napojenou do distribuční sítě je to trochu jinak než s ostrovním solárním systémem.

 

Klasická fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaika je napojená do distribuční sítě. S dodavatelem energií si můžete vypomoct. Ve chvíli, kdy vyrobíte elektřiny tolik, že ji nespotřebujete, můžete přetoky poslat zpět do sítě nebo využít například elektřinu pro soláry a až ji budete potřebovat, vezmete si ji zpět. Elektřina pro soláry v podstatě funguje jako vzdálená virtuální baterie, ze které si pro svou potřebu odeberete zpátky „zelenou energii“. Nejste sice zcela nezávislou a samostatnou jednotkou, na druhou stranu se můžete spolehnout, že vám elektřina nedojde.

 

Ostrovní solární systém

Ostrovní solární systém se naproti tomu používá v odlehlejších místech, kde není přístup k rozvodné síti. Někdy ale o tomto řešení uvažují i nadšenci, kteří se od dodavatele elektřiny chtějí zcela odstřihnout.

 

Od distribuční soustavy se můžete izolovat, ale budete potřebovat:

  • Zbudovat ostrovní solární systém od odborníka, který se tím zabývá. Počítejte s tím, že vstupní investice se bude pohybovat okolo 400 tisíc korun.
  • Neobejdete se bez baterie. Veškeré přebytky elektřiny, které nespotřebujete, uložíte do ní.

 Ostrovní elektrárna přináší i negativa

Zdálo by se, že je to vlastně stejné jako klasická fotovoltaika na střechu a není problém se odpojit od dodavatele elektřiny a fungovat nezávisle. Ostrovní solární systémy přinášejí ale několik problémů, které budete muset řešit.

  • Občas vám elektřina dojde. A problém budete mít hlavně v zimních měsících, kdy je slunečního svitu méně a fotovoltaika jednoduše nezvládne vyrobit dost elektřiny, i kdyby byla sebelepší. V našem mírném podnebí je hodně zatažených dní. Jakmile nejste připojeni na síť, přijdou chvíle, kdy budete bez proudu či bez teplé vody.
  • Jelikož se stanete závislí skutečně jen na vlastní vyrobené elektřině, musíte řešit neustálou údržbu Například zaprášené solární panely, pokryté pylem nebo vrstvou sněhu, která sama nesjede, vyrobí elektřiny méně a klesá jejich výkon. A menší výkon znamená méně elektřiny a ve vašem případě to může být opravdu velký problém, protože nebudete mít záložní pomoc v distribuční síti.
  • Ostrovní systém vás ve finále vyjde dráž než fotovoltaika napojená do sítě. Musíte si pořídit také sestavu baterií. Nejčastěji se jedná o tzv. olověné solární baterie, které jsou stavěné na dlouhé nabíjení a vybíjení. Používají se také lithiové baterie, které jsou dražší, ale zvládnou hlubší vybití a vyznačují se delší životností. Údržba a nákup dalších komponentů k ostrovní elektrárně vás vyjde dráž. Oproti tomu Battery Box k fotovoltaice napojené na síť vydrží až 16 let a zvládne napájet spotřebiče v domácnosti i v případě, že by došlo k výpadku.
  • Samostatnou kapitolou je pak najít kvalitní firmu, která vám ostrovní solární systém navrhne a nainstaluje. Ve chvíli, kdy budete mít například instalovaný nespolehlivý střídač, budete mít najednou z provozu vyřazenou celou elektrárnu a zůstanete bez proudu.

 Fotovoltaika na střechu není jen o snížení účtů za elektřinu

Ať už si chcete pořizovat ostrovní solární systém nebo fotovoltaiku s připojením k distribuční síti, je třeba si říct, že v obou případech byste měli mít i jinou motivaci než jen finanční úspory za dodávku elektřiny. U fotovoltaiky s připojením do distribuční sítě nejste zcela nezávislí. U ostrovního systému sice ano, ale budete se potýkat s řadou problémů nejenom se samotným systémem, ale hlavně s nedostatkem elektřiny. S fotovoltaikou napojenou do distribuční sítě se stáváte alespoň částečně nezávislými, jednáte ekologicky, protože odebíraná elektřina je z obnovitelných zdrojů a vždy budete mít elektřiny dostatek. Aby se vám solární panely vyplatily i finančně, rozhodně je třeba zažádat o státní dotace, které pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu sníží až o 50 %.

 

Tip! Rádi vám s fotovoltaikou pomůžeme a najdeme pro vás nejlepší možné řešení na míru. S fotovoltaikou na klíč se nemusíte o nic starat. Vyřídíme za vás dotace, solární panely nainstalujeme, připojíme vás k distribuční sítí a vyřídíme veškerou administrativu. Podívejte se na reference fotovoltaiky na klíč a zjistěte, jak byli spokojení zákazníci před vámi.

 

 

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaickou elektrárnu vidíme na střechách rodinných domků i bytových domů čím dál častěji. Jestliže o ní přemýšlíte i vy, ale máte spoustu nezodpovězených otázek, pak jste tu správně. Podíváme se, jak fotovoltaika pracuje a jak je to ve skutečnosti s návratností investice a energetickou soběstačností.

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Uvažujete o pořízení fotovoltaických panelů pro výrobu vlastní elektřiny? Poradíme vám, jaké máte v dnešní době možnosti, spočítáme celkové náklady a podíváme se na návratnost investice.

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Díky střešním solárním panelům si vytvoříte soukromou zásobu elektřiny, kterou v domácnosti využijete k libovolným účelům – například k ohřevu vody. Nebudete závislí (pouze) na svém dodavateli energie a současně vás nemusejí tolik trápit proměnlivé ceny elektřiny, které v poslední době znepokojivě stoupají. Přečtěte si, na jakém principu fotovoltaika s ohřevem vody funguje a jaké přináší výhody.

Solární panely jako součást střechy

Solární panely jako součást střechy

Fotovoltaické systémy jsou velkým hitem posledních let a skrývají v sobě hned několik výhod. Kromě energetické soběstačnosti a ekologičnosti mohou solární panely svým majitelům nabídnout i originální design. Ten dosahuje takové kvality, že mnohdy ani nepoznáte, že dům nepokrývá klasická střecha. Proč byste si měli pořídit solární panely i vy?

Nejčtenější články