Plyn

Koncentrace oxidu uhličitého může být doma nebezpečná. Hodí se měřič CO2

 

Zdroj: Pixabay.com

 

Oxid uhličitý je zcela přirozenou součástí vzduchu, který dýcháme a bez kterého by nebyl život. Normální koncentrace CO2 ve venkovních prostorách je asi 350 až 400 ppm. Těchto hodnot se však jen stěží dosahuje v interiéru. A když je oxidu uhličitého moc, může se stát plíživým zabijákem.

 

Uvnitř budov je třeba si koncentraci CO2 pohlídat

V dřívějších dobách měli lidé často špatně těsnící okna i dveře, a proto se do místností neustále dostával čerstvý vzduch. Díky moderním materiálům a technologiím dnes okna těsní skutečně perfektně, jsme proto schopni efektivně vytopit místnosti a během studených měsíců mít doma příjemně teploučko. Má to ale i odvrácenou tvář a tou je víc tzv. vydýchaného vzduchu s vysokou koncentrací CO2.

 

Větráte doma dostatečně?

Hodně českých domácností věnuje správnému větrání jen pramalou pozornost. Možná by se mohlo zdát, že větrání není žádná věda, ale větráte skutečně správně? Pouhá ventilace k pořádnému vyvětrání a výměně vzduchu většinou nestačí. Nejefektivnější je otevření celého okna dokořán na několik málo minut a ideálně udělat průvan, kdy se vzduch v místnosti rychle vymění. To ale nejsou jediné benefity větrání. Patří sem také

 

  • odvod škodlivin,
  • docílení příjemné teploty,
  • odvod vlhkosti z interiéru,
  • odvod nepříjemných pachů z interiéru.

 

Tip: Zjistěte, jak správně větrat, a to hlavně během topné sezóny. Tomuto tématu jsme se již věnovali v článku „Jak správně větrat v zimě?“

 

Jak na člověka působí pobyt v místnosti s vyšší koncentrací CO2?

Čím víc lidí se v místnosti nachází, tím rychleji se vzduch vydýchá. K tomu přispívají i domácí mazlíčci a stejně tak pokojové rostliny během noci. A jak na člověka působí zvýšená koncentrace CO2 v ovzduší?

 

Nevětraná ložnice může mít za následek horší spánek i vstávání

Obvykle se hodnota oxidu uhličitého v místnosti pohybuje do 1500 ppm, což je také maximální hodnota, kterou povoluje zákon. Při hodnotách, které se blíží 2000 ppm CO2, můžete začít pociťovat únavu, nebudete schopni se tolik soustředit, můžete často zívat nebo vás začne trápit bolest hlavy. Tyto hodnoty se objevují například v ložnicích, kde spí 2 osoby a kde se celou noc nevětrá. Tím pádem můžete mít vlivem vydýchaného vzduchu také horší spánek. Ráno se budete těžko probouzet a připadat si neodpočinutí.

 

U hodnot 5000 ppm se už dostavuje silnější bolest hlavy a také nevolnost. To se může snadno stát například v přeplněné a přetopené tramvaji, kde jsou zavřená okna a neproudí tam čerstvý vzduch. Při hodnotách kolem 15 000 ppm se člověk potýká s dýchacími obtížemi a 40 000 ppm už znamená vysoké riziko ztráty vědomí.

 

 

Pohlídejte si hodnotu CO2 v místnosti díky měřiči

Oxid uhličitý se vyjadřuje v jednotkách ppm (part per milion), v procentech nebo také v mg/m3. K jeho měření slouží měřič CO2, který je volně dostupný a můžete si ho pořídit za několik stovek korun. Dražší měřiče za několik tisíc korun pak ukážou i další parametry, jako je například vlhkost vzduchu v místnosti, čas, teplota a další.

Řada lidí si vůbec neuvědomuje, že za sníženou koncentrací v práci, ve škole nebo pocity, že vám není dobře, může stát jednoduše nedostatečně vyvětraná místnost. Abyste měli aktuální přehled o koncentraci oxidu uhličitého v ovzduší, pořiďte si měřič, který vám nepřetržitě bude zobrazovat hodnotu CO2. Jakmile se přiblížíte k mezní hodnotě, je ten správný čas otevřít okno a pustit do místnosti dostatek čerstvého vzduchu.

 

Kromě větrání pomůže i rekuperační jednotka

Kromě tzv. nuceného větrání, tedy mechanického otevření oken za cílem výměny vzduchu, je dobré přemýšlet také nad systémem centrální nebo decentralizované rekuperace. Tedy systému, při kterém dochází k neustálé výměně vydýchaného a těžkého vzduchu za čerstvý a zdravý bez toho, abyste ztratili v místnosti teplotu. Což je negativní důsledek radikálního vyvětrání během topné sezóny.

 

O kvalitnější vzduch se postará také klimatizace

Relativně výhodné je také pořízení a používání klimatizace. Ta totiž dokáže nejenom ochladit místnost během parného léta a naopak ji ohřát během studených měsíců, ale také upraví vlhkost a zajistí optimální proudění vzduchu uvnitř. Klimatizace nicméně stále patří mezi větší „žrouty“ elektrické energie. Praktickým řešením tak může být využití tepelného čerpadla, které si teplotu v místnosti ohlídá a energeticky není tak náročné jako samotná klimatizace. Pro ještě větší energetickou úsporu pak samozřejmě poslouží fotovoltaická elektrárna, takže během parného léta v zásadě můžete mít díky vlastní vyrobené elektřině zapnutou klimatizaci prakticky nepřetržitě.

 

Tip: Zajímá vás úspora energie a moderní technologie, které vám s tím mohou pomoci? Připravili jsme pro vás ČEZ Akademii, kde najdete praktická videa i edukativní články.

 

Na moderní technologie, které vám pomohou s efektivním větráním i snížením energetické spotřeby, jako jsou rekuperační jednotka, fotovoltaická elektrárna nebo tepelné čerpadlo, čerpejte dotace z programu Nová zelená úsporám, kde se finanční pomoc v roce 2023 ještě navýšila.

 

 

 

12. 1. 2024

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Vše, co potřebujete vědět o dodavateli poslední instance

Vše, co potřebujete vědět o dodavateli poslední instance

V energetickém odvětví jsou dodavatelé poslední instance (DPI) klíčovým prvkem v zajištění nepřetržitého přísunu elektřiny a plynu zákazníkům v případě krizových situací. Zjistěte vše, co potřebujete o dodavateli poslední instance vědět.

26. 1. 2024
Využijte chytrou domácnost ke snížení spotřeby energií

Využijte chytrou domácnost ke snížení spotřeby energií

Díky přechodu na chytrou domácnost můžete bydlet lépe a snížit spotřebu energií. Co vlastně chytrá domácnost je a co všechno do ní patří? Nebojte se modernizace domova, stačí začít malými krůčky.

20. 1. 2024
Jak ušetřit za plyn? Jde to a nemusíte doma sedět v bundě

Jak ušetřit za plyn? Jde to a nemusíte doma sedět v bundě

Chtěli byste snížit výdaje za plyn a přemýšlíte, jak na to? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou ušetřit. Stačí jen dodržovat pár pravidel.

13. 1. 2024
Výpočet: Z čeho se skládá cena plynu a jak přepočítat m3 na kWh

Výpočet: Z čeho se skládá cena plynu a jak přepočítat m3 na kWh

Plyn má široké možnosti využití. V domácnosti se nejčastěji používá na vytápění bytu či domu, vaření nebo ohřev vody. Pokud se vám podmínky u vašeho dodavatele nelíbí, můžete ho jednoduše změnit. Z čeho se počítá výsledná cena plynu a jak snadno přejít k jinému dodavateli?

7. 1. 2024
Výhody a nevýhody domácí bioplynové stanice. Komu se vyplatí?

Výhody a nevýhody domácí bioplynové stanice. Komu se vyplatí?

O „bioplynce“ se hovoří jako o trochu opomíjeném způsobu, jak z obnovitelných zdrojů získat teplo a elektřinu. Jaké jsou její výhody a nevýhody a najde využití v domácích podmínkách?

28. 12. 2023

Nejčtenější články