Elektřina

Ušetřete s LED žárovkami

Zdroj: Karan Nagpal, Unsplash

Jak fungují LED světla

LED osvětlení je založeno na jevu zvaném elektroluminiscence, který lze popsat jako přímou přeměnu elektrického proudu na světlo. Diody uvnitř osvětlení fungují díky polovodičům, které se skládají ze dvou vrstev. Po připojení elektrického proudu se elektrony z první vrstvy přesouvají na tu druhou a vytvářejí přebytečnou energii ve formě světla.

 

Výhody LED technologie

LED svítidla pomalu, ale jistě nahrazují doposud běžně využívané formy osvětlení. Svou popularitu si vysloužili především díky životnosti, jelikož ve srovnání s klasickými žárovkami ty LED vydrží mnohem déle. Jejich průměrná životnost dosahuje 30 000 hodin. To, že vaší žárovce takříkajíc „dochází šťáva“, poznáte ve chvíli, kdy intenzita vydávaného světla začne postupně klesat. Tím pádem se nemusíte bát, že vás překvapí náhlá tma.

 

LED žárovky ocení rovněž ti, kteří zastávají šetrný přístup k přírodě, jsou totiž velmi ekologické. Oproti wolframovým žárovkám významně přispívají ke snižování emisí oxidu uhličitého a také spotřebovávají mnohem méně elektřiny.

 

Kolik ušetříte s LED žárovkami

Provoz LED žárovky vás vyjde zhruba na 63 Kč za kalendářní rok, přičemž její pořizovací cena je zhruba 99 Kč. V porovnání s tradiční žárovkou, jejíž roční náklad se může vyšplhat i na 420 Kč je LED varianta rozhodně ekonomičtější volbou. Další možností je pak tzv. úsporná žárovka, která vám sice také ušetří pár korun, avšak oproti LED žárovce vydrží skoro o polovinu méně.

 

Zdroj: Bigstock

 

Další tipy, jak ušetřit za osvětlení

Přechod na LED osvětlení vám ušetří hned několik stovek korun. Jak jinak ještě můžete odlehčit účet za elektřinu?

 • Zhasínejte nebo si pořiďte senzor pohybu.
  Odborníci se shodují, že instalací pohybových čidel na vhodná místa lze snížit náklady na osvětlení až přibližně o 40 %. Senzory pohybu využijí především majitelé rodinných domů, a to například u osvětlení příjezdové cesty nebo vchodových dveří. A pokud pořízení pohybových senzorů nezvažujete, zkuste alespoň důsledně zhasínat ve všech místnostech, ve kterých zrovna nepobýváte.
 • Provádějte pravidelnou údržbu osvětlení
  Některé studie uvádějí, že prach na žárovce může pohlcovat 10–15 % vydaného světla. Stejně tak může napomáhat k zahřívání LED žárovky a zkracovat tak její životnost. Proto je dobré ze světla čas od času otřít ulpělé nečistoty.
 • LED osvětlení používejte i venku.
  LED žárovky se hodí nejen ke vnitřnímu osvětlení, ale oceníte je i v exteriéru. Obzvlášť pokud jej zkombinujete se senzorem pohybu. LED svítidla můžete umístit například na fasádu domu nebo v podobě zemních sloupků či luceren do zahrady.
 • Používejte raději jednu silnější než více slabších.

U žárovek se doporučuje používat raději jednu silnější než více slabších o srovnatelném celkovém příkonu. Například šest 25wattových žárovek má o 60 % nižší světelný tok (tj. svítí méně) než jedna 150wattová žárovka.

 • V noci zbytečně nerozsvěcujte.

Pro noční orientaci v bytě bohatě stačí používat tzv. světlušky. Tlumená světla totiž mají nižší spotřebu energie.

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Co je to víkendový tarif elektřiny?

Co je to víkendový tarif elektřiny?

Vyrážíte o víkendech na chalupu, daleko od každodenního shonu a pracovních povinností? Neplaťte za spotřebu energie víc, než musíte. Požádejte si o víkendový tarif elektřiny a jen za svícení, vytápění interiéru nebo napájení drobných spotřebičů ušetříte až několik tisíc korun ročně. Jaké má tato dvoutarifová sazba výhody a jak ji získat?

Co je to zelená energie a proč ji odebírat?
Nová zelená úsporám

Co je to zelená energie a proč ji odebírat?

Už jste slyšeli pojem zelená energie? Víte, že díky ní můžete sami přispět k ochraně životního prostředí? Přečtěte si, co přesně zelená energie je a proč byste ji měli odebírat.

Jak funguje noční proud?

Položku s názvem noční proud byste v aktuálních cenících distributorů hledali marně. Přesto možná uslyšíte starší členy rodiny vyprávět o časech, kdy zapínali pračku až po osmé hodině večer, aby ušetřili za elektřinu. Jak noční proud poznáte a co se pod nejasným označením skrývá?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Energetický štítek budovy: K čemu slouží a jak ho získat?

Energetický štítek budovy: K čemu slouží a jak ho získat?

Máte v plánu prodat či pronajmout svou nemovitost? Nezapomeňte si opatřit její energetický štítek. Zvýšíte své šance na nalezení solventního zájemce a případná inspekční kontrola vás nezaskočí nepřipravené. Kdy se bez energetického štítku neobejdete a jak si ho obstarat?

Nejčtenější články