Vytápění

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Zdroj: Freepik.com

 

Kondenzační plynový kotel jako efektivní náhrada starého kotle

Tento typ kotle funguje na jednoduchém principu. Během spalování vzniká pára, která u obyčejného kotle odchází komínem pryč. Kondenzační kotel ale umí tuto páru efektivně využít. Pára se ve výměníku kondenzuje působením studené vody, která se tak znovu ohřívá a vrací do otopné soustavy. Díky tomuto procesu se omezuje spotřeba plynu, protože kotel nemusí vodu tolik ohřívat. Mezi další výhody patří bezpochyby snadná obsluha, instalace, regulace výkonu, a hlavně vám odpadá starost se sháněním a uložením paliva, jako je tomu například u kotlů na tuhá paliva. Nevýhody jsou pouze dvě. Tou první je odvod kondenzátu a tou druhou nutnost vyvložkování komína. Podrobněji jsme výhody a nevýhody popsali v článku “Výhody a nevýhody kondenzačního kotle”.

 

Počítejte s odvodem kondenzátu, který napojte na odpad

Tím se dostáváme k samotné výměně kotle. U kondenzačního kotle počítejte se dvěma důležitými věcmi. Tou první je instalace odvodu kondenzátu. Při běžném provozu ho vzniká opravdu velké množství, takže musíte kondenzační kotel připojit k odpadu. Pokud by v technické místnosti nebo kotelně nebyl nainstalován vodovodní rozvod, dá se situace vyřešit ještě čerpáním kondenzátoru do kanalizace. Přečerpávací stanice je běžné příslušenství, které dostanete společně s kondenzačním kotlem.

 

Hliníkový komín musíte nahradit plastovými vložkami

Druhým úskalím je pak speciální vyvložkování komína, což je nutnost, bez které se neobejdete. Spaliny s nízkou teplotou by totiž nevyvložkovaný komín mohly značně poškodit. Aby se komín neničil, je potřeba do něj instalovat buď nerezové vložky, nebo ty plastové, které jsou pro kondenzační kotel úplně nejvhodnější. Pamatujte také na to, že komín byste měli nechat alespoň jednou ročně zkontrolovat, a prohlídku naplánujte ještě před začátkem topné sezóny.

 

Tip: Nechte návrh nejlepšího řešení na nás. Vše vám dodáme na klíč.

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Vybaví se vám při slově „klimatizace“ jen chladná místnost během nesnesitelného horka? To zdaleka není jediná věc, kterou klimatizace umí. Co dalšího od ní čekat, jak moc elektřiny spotřebuje a jak ji vybrat, rozebíráme v našem článku.

Elektrokotel a jeho spotřeba: Kdy se finančně vyplatí?

Elektrokotel a jeho spotřeba: Kdy se finančně vyplatí?

Co všechno ovlivňuje energetickou spotřebu elektrokotle, do jakých objektů se vyplatí a kdy byste měli raději uvažovat o jiném způsobu vytápění? A jak je to s podlahovým topením a radiátory, když topíte právě elektrokotlem? Přinášíme odpovědi na to, co vás zajímá.

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Plynové kotle: Které jsou nejlepší?

Tápete při výběru plynového kotle a nevíte, na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší? Poradíme vám, čím se řídit, a nastíníme, jakých úspor můžete dosáhnout.

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Tepelné čerpadlo je skvělým zdrojem vytápění i ohřevu vody. Na trhu je ale víc druhů a vy si nejste jisti, jak vybrat to správné? Poradíme vám, podle čeho vybírat, aby vám tepelné čerpadlo dobře sloužilo a byli jste s ním opravdu spokojení.

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Přemýšlíte-li o tepelném čerpadle, pak jste určitě narazili na nejčastější typy země–voda a vzduch–voda. Kolik stojí po dotaci i před ní, jaké jsou další náklady spojené s umístěním čerpadla a které tepelné čerpadlo pro vás bude lepší volbou?

Nejčtenější články