Nechte spořit spotřebiče

Jaký bude váš účet za elektřinu, o tom rozhodujete už při nákupu spotřebičů. Poradíme vám, na co si dát pozor a zaměříme se také na zařízení, které dosud v domácnostech není úplně běžné a které oceníte v horkém letním i zimním počasí.

Šetřete už při nákupu

Energetické štítkyEnergetické štítkování je viditelné označování energetických spotřebičů štítky s údaji o výrobci, modelu výrobku, jeho měrné spotřeběelektrické energie, a o jeho dalších důležitých parametrech jako je účinnost praní, odstřeďování, mytí, sušení, spotřeba vody, doba ohřevu vody, tepelné ztráty a další důležité parametry přístroje.
Cílem štítkování je usnadnit spotřebitelům orientaci mezi množstvím nabízených výrobků při nákupu nového spotřebiče a zároveň vytvořit tlak na výrobce, aby vyvíjeli a dodávali na trh energeticky úsporné spotřebiče. Štítek obsahuje zařazení výrobku podle energetické náročnosti do sedmi kategorií a to od úsporných s nízkou spotřebou, až po nejméně úsporné s vysokou spotřebou. Kategorie jsou znázorněny barevnými pruhy a označeny písmeny A až G. 

Seznam energetických spotřebičů, pro které je stanovena povinnost energetického štítku :

 • automatické pračky
 • bubnové sušičky prádla
 • pračky kombinované se sušičkou
 • elektrické chladničky, mrazničky a jejich kombinace
 • myčky nádobí
 • elektrické trouby
 • elektrické ohřívače vody
 • zdroje světla
 • předřadníky k zářivkám
 • klimatizační jednotky

Každý výše uvedený spotřebič má vyhláškou stanovené náležitosti a technické informace, které musí být na štítku uvedeny. Kategorie A zahrnuje nejlepší a nejúspornější výrobky, které jsou v průměru o polovinu lepší, než výrobky kategorie C a D, které jsou uváděny jako standardní. Kategorie F je již o  25 % horší než standard. Pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace se používají třídy A+, A++. Chladničky a mrazničky musí mít ve třídě A+ spotřebu energie minimálně o 25 % nižší, než je spotřeba energie spotřebičů třídy A. A například spotřebiče třídy A++ budou dosahovat méně než 30 % spotřeby energie spotřebičů třídy D. Zařazení výrobku do příslušné kategorie pomáhá černá šipka, která je umístěna proti některému pruhu a označena příslušným písmenem.

Přibližná roční spotřeba nejčastějších spotřebičů

  Staré  Novější  Úsporné 
Osvětlení      
žárovky 60W, 5 ks, 2 hodiny denně 219    
žárovky 60W, 3 ks, 2 hodiny denně   131  
úsporné zářivky 15W (60W), 2 ks, 2 hodiny denně   22  
úsporné zářivky 15W (60W), 5 ks, 2 hodiny denně     55
Praní, mytí      
pračka energetické třídy C s 4 cykly týdně 275    
pračka energetické třídy B s 4 cykly týdně   231  
pračka energetické třídy A s 4 cykly týdně     187
myčka 8 sad, energetické třídy B s 4 cykly týdně 170    
myčka 8 sad, energetické třídy A s 4 cykly týdně   145 145
Chlazení      
chladnička 180l, energetické třídy C 237    
chladnička 180l, energetické třídy B 305    
kombinovaná chladnička (180l) s mrazákem (90l), energetické třídy A   311  
kombinovaná chladnička (180l) s mrazákem (90l), energetické třídy A++     230
Vaření      
rychlovarná konvice 70 70 70
elektrický sporák 1460 1460 1460
Zábava      
televize s klasickou obrazovkou 400W, v provozu 5 h denně 730    
LCD televize s příkonem 250W, v provozu 5 h denně   456 456
video s příkonem 100W, v provozu 1 h denně 37 37 37
věž s příkonem 20W, v provozu 2 h denně 20 20 20
počítač + CRT monitor s příkonem 350W, v provozu 2 h denně 256    
počítač + LCD 280W, v provozu 2 h denně   204  
notebook s příkonem 100W, v provozu 2 h denně     73
Ostatní      
vysavač, žehlička, fén 500 500 500
oběhové čerpadlo ÚT, 120W, 5000 h/rok 600    
oběhové čerpadlo ÚT, 40W, 5000 h/rok   200 200
celkem 4879 3787 3433
úspora v % 0% 22% 30%

hodnoty vyjadřují spotřebu v kWh/rok

Vyberte si klimatizaci

V parných obdobích posledních let jsme si ověřili, že i v mírném podnebí České republiky se může hodit klimatizace. Tímto zařízením jsou běžně vybavovány všechny nové kancelářské prostory a stále více se uplatňuje také v domácnostech.

Klimatizace je zařízení, které vzduch nevyměňuje, ale důkladně ho upravuje – chladí a zbavuje vlhkosti. Klimatizační jednotka pracuje na stejném principu jako chladicí zařízení, na principu výměny a přesunu energií. To znamená, že pokud v místnosti chladíme, odčerpáváme z ní teplo. Dopravu a cirkulaci chladiva zajišťuje vysoce účinný kompresor, který dodává tlak potřebný k funkci chladícího okruhu.

Jak vybírat klimatizační jednotku?

Důležitými aspekty výběru jsou hlučnost, prostorová náročnost a také velikost ochlazovaného prostoru.

Přehled výkonů klimatizací podle objemu klimatizovaného prostoru

hrubý výpočet :

vhodný pro místnosti požadovaný výkon
do 50 m 3  2,0 kW
50 - 60 m 3  2,7 kW
60 - 90 m 3  3,5 kW
90 - 120 m 3  5,0 kW
120 - 170 m 3  7,0 kW

tyto výkony je nutné dále upravit:

 • pro místnost, kam nesvítí slunce, můžete ubrat 10 % na výkonu
 • pokud se budou v místnosti zdržovat více než dvě osoby, přidejte 10 % na osobu
 • pro místnosti jako kuchyň, obývací pokoj (TV a další elektronika) či pracovnu dimenzujte výkon o 25 % vyšší

Pro přesné dimenzování klimatizační jednotky je dobré se obrátit na specializovanou firmu.

Jak ušetřit?

Zajímavou volbou jsou klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem. Tato zařízení v létě chladí a v zimě fungují jako zdroj tepla, který získávají z venkovního vzduchu. Oproti přímotopnému vytápění však spotřeba energie bude méně než poloviční. Důležitým bodem je však správné dimenzování jednotky a ověření topných výkonů při nízkých teplotách. Topný výkon obvykle klesá při venkovních teplotách pod –5 °C. Pro tyto případy je nutné klimatizační systém doplnit alternativním zdrojem tepla, např. přímotopným konvektorem.

Mobilní klimatizační jednotky

Jedná se o kompaktní jednotky, určené především pro okamžité řešení požadavku klimatizování. Jsou to zařízení, která nemají v některých případech venkovní jednotku. Odvod tepla z klimatizované místnosti je řešen pomocí silné ohebné hadice, která se jednoduše vysune pootevřeným oknem ven. V případě, že se jedná o dělené zařízení, je nutné zajistit, aby byl kondenzátor ve venkovním prostoru.

Okenní klimatizační jednotky

Jedná se o kompaktní jednotku, která nemá vnitřní a venkovní jednotku a je proto nutno ji montovat buď do okna nebo do zdi tak, aby byl kondenzátor ve venkovním prostoru. Jde o výkonná a poměrně levná zařízení, která se dodávají i jako tepelná čerpadla.

Jednotky Split

Jedná se o jednotky, které vyžadují oddělenou montáž vnitřní a vnější jednotky. Pro tyto jednotky existuje omezení vzdálenosti vnitřní a venkovní jednotky. Pro montáž přívodu chladiva je nutno počítat s malým otvorem ve stěně. Většina modelů efektivně odvlhčuje vzduch. Mikroprocesorem řízené jednotky umožňují nastavení, spouštění a vypnutí podle přání na určitou dobu. Režim pro spánek navíc umožňuje automatickou postupnou změnu teploty v místnosti pro zajištění komfortu při spánku. Nové řešení difuzéru umožňuje trojrozměrné ovládání směru proudění vzduchu se změnou směru automatickým nebo pevně nastaveným způsobem. Nové řešení tvaru lišt navíc umožňuje dokonalejší rozptýlení vzduchu po místnosti. Mezi výhody tohoto typu klimatizačních jednotek patří velmi nízká hlučnost, široká nabídka modelů, nebo možnost napojit více vnitřních jednotek na jednu vnější (typ multi). K dispozici jsou modely pouze pro chlazení, nebo kombinované s funkcí tepelného čerpadla.

Tipy a doporučení

Dnešním trendem v oblasti klimatizací je víceúčelovost a ekonomika provozu. Důraz se klade především na souběžné čištění vzduchu pomocí vícestupňových filtračních vložek. Ekonomického provozu klimatizace lze dosáhnout plynulou regulací chladicího výkonu tzv. invertorem. V praxi je toho dosaženo tak, že jsou elektromotory kompresoru a ventilátoru na stejnosměrný proud a výkon se mění spojitě. Oproti klasickému systému tak lze ušetřit až 30 % elektrické energie.

Výhody specializovaného poradenství

Zvláště u klimatizace je dobré poradit se s odborníkem – doporučí vám optimální řešení. Neváhejte a obraťte se na Zákaznická centra Skupiny ČEZ. A pokud využíváte produktovou řadu EXCLUSIVE, získáte konzultaci zcela zdarma.