Fotovoltaika

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Jak funguje domácí solární elektrárna?

Fotovoltaická elektrárna se skládá ze solárních panelů, které vyrábějí elektřinu. Jednotlivé panely obsahují velké množství fotovoltaických článků. Důmyslným technologickým řešením dochází při přímém slunečním svitu v těchto článcích k tzv. fotoelektrickému jevu, jehož výsledkem je elektrický proud.

Kam fotovoltaickou elektrárnu umístit?

Panely se v případě domácností nejčastěji umisťují na střechu domu, alternativou může být umístění na střechu zahradního altánu, pergoly či garáže.

Cílem je vždy najít takové místo, na kterém dosáhnou panely co největší efektivity. Nebudou tedy zastíněné (např. komínem, anténou, okolními stavbami nebo třeba zdí, stromy apod.) a budou orientované nejlépe jižním směrem ve sklonu kolem 30 stupňů. Samozřejmě existují řešení, kdy jsou panely situované na jihozápad či jihovýchod a sklon se může lišit, v takovém případě se při návratnosti investice kalkuluje s o něco nižší efektivitou.

Dává elektrárna v našich podmínkách smysl?

I v České republice se instalace solární elektrárny ve velké části případů vyplatí. Technologie šla v této oblasti za poslední roky neuvěřitelně kupředu a dnešní panely pracující s až 20% efektivitou jsou o více než třetinu výkonnější než jejich předchůdci například před 10 lety. Elektrárna dokáže pokrýt až polovinu vaší celkové roční spotřeby elektřiny. Záleží ale na tom, o jakou jde konkrétně stavbu a jaké panely jsou konkrétně instalovány.

V době, kdy elektřina na burze výrazně zdražuje, však poptávka po fotovoltaice nebývale roste. Přestože rostou i ceny solárních panelů, řešení se stalo v posledních měsících ještě výhodnějším.

Díky moderním řešením elektřinou neplýtváte

Nemusíte mít obavy z toho, že produkce elektřiny z fotovoltaické elektrárny časově nekoresponduje s vaší spotřebou. Existuje hned několik řešení, jak přebytečnou energii uchovat a využít ji později:

  • Součástí vaší domácí elektrárny může být bateriové úložiště. To se přes den nabíjí a uloženou energii lze spotřebovat večer. Jedná se o nejvýhodnější řešení, za energii uloženou v bateriích neplatíte nic navíc.
  • Přebytečnou energii ze slunečných letních dnů můžete dodávat zpět do distribuční sítě. Opět ji využijete například večer, v zimě či v oblačných dnech, kdy svou spotřebu vlastní produkcí nepokryjete.  
  • Energii můžete „uložit“ také do akumulačního zásobníku pro ohřev vody.
  • Další možností je kombinace solárních panelů a tepelného čerpadla, v současné době jde o nejefektivnější řešení.

Jaká je návratnost a životnost solárních panelů?

Návratnost investice se v současné době pohybuje kolem 10 let. Počítejte s tím, že jde o přibližnou hodnotu a návratnost může být o několik let kratší, ale i delší dle toho, jaké řešení je použito a jak se v budoucnu budou vyvíjet ceny elektřiny.

Životnost solárních panelů je přibližně 25 let. Je-li tedy řešení pro váš dům vhodné (doporučujeme odborné posouzení), můžete se spolehnout na to, že jde o výhodnou investici, která se vám celkově vyplatí.

Kolik stojí domácí fotovoltaická elektrárna?

V závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se může celková počáteční investice pohybovat přibližně mezi 200 až 600 tisíci Kč. Na domácí fotovoltaickou elektrárnu lze ale čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám, díky které vám bude proplacena až polovina celé investice.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Už jste o něm určitě slyšeli. Ostrovní solární systém, díky kterému budete soběstační, elektřinu si vyrobíte sami a budete nezávislí na distribuční síti. Podívejme se na něj trochu blíž. Vysvětlíme vám, v čem je ostrovní solární systém skvělý a jaké má nedostatky.

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaickou elektrárnu vidíme na střechách rodinných domků i bytových domů čím dál častěji. Jestliže o ní přemýšlíte i vy, ale máte spoustu nezodpovězených otázek, pak jste tu správně. Podíváme se, jak fotovoltaika pracuje a jak je to ve skutečnosti s návratností investice a energetickou soběstačností.

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Díky střešním solárním panelům si vytvoříte soukromou zásobu elektřiny, kterou v domácnosti využijete k libovolným účelům – například k ohřevu vody. Nebudete závislí (pouze) na svém dodavateli energie a současně vás nemusejí tolik trápit proměnlivé ceny elektřiny, které v poslední době znepokojivě stoupají. Přečtěte si, na jakém principu fotovoltaika s ohřevem vody funguje a jaké přináší výhody.

Solární panely jako součást střechy

Solární panely jako součást střechy

Fotovoltaické systémy jsou velkým hitem posledních let a skrývají v sobě hned několik výhod. Kromě energetické soběstačnosti a ekologičnosti mohou solární panely svým majitelům nabídnout i originální design. Ten dosahuje takové kvality, že mnohdy ani nepoznáte, že dům nepokrývá klasická střecha. Proč byste si měli pořídit solární panely i vy?

Nejčtenější články