Vytápění

Elektrokotel: Vyplatí se vám a jak ho správně vybrat?

 Foto: Bigstock

Kdy se elektrokotel vyplatí

Vytápění elektřinou bylo ještě donedávna ne příliš vyhledávaným způsobem zajišťování tepla, a to především kvůli vysoké ceně elektrického proudu. Obecně lze říct, že výhradní vytápění elektrickým kotlem není tím nejúspornějším řešením pro vaši domácnost. Proto se elektrokotel využívá spíše jako doplňkový zdroj tepla.

Výhody elektrokotle

Elektrokotle si vysloužily svou popularitu především díky ekologičnosti, snadné instalaci a velmi jednoduché obsluze. Jednou z dalších velkých výhod je prostorová nenáročnost kotle. Ten lze umístit prakticky kamkoliv, a navíc si nemusíte lámat hlavu s uskladněním dřeva.

TIP: Pokud zvažujete elektrokotel pro svoji domácnost, zohledněte stav zateplení domu. Odborníci totiž doporučují elektrokotel zejména do staveb, které jsou kvalitně zateplené. Mezi ně se řadí například nízkoenergetické nebo pasivní domy.

Typy elektrokotlů

Na trhu najdete dva hlavní typy elektrokotlů:

  • Přímotopný elektrokotel – je prakticky bezhlučný a bezobslužný a jeho největší výhodou je okamžitý výkon. Naproti tomu velkou nevýhodou je pak vyšší spotřeba elektřiny na vytápění.
  • Elektrokotel se zásobníkem – pracuje na tzv. teplovodním principu. To znamená, že odporové topné tyče ohřívají vodu v topné soustavě a ta je následně poháněna čerpadlem do radiátorů nebo podlahového topení. Takový elektrokotel lze využít i na ústřední vytápění.

Co se týče značek, na trhu jsou dostupné elektrokotle například od výrobců jako Protherm, Wterm nebo Bosch.

Náklady na provoz elektrokotle

Pořízení elektrokotle vás vyjde zhruba na 15 až 30 tisíc korun. Nižšími vstupními náklady jsou kompenzovány vyšší účty za spotřebu elektrické energie. Před koupí elektrokotle proto zvažte stav zateplení objektu. V menším rodinném domku můžete elektrokotel využít jako jediný zdroj tepla, ale daleko častěji představuje doplňkové zařízení. Ve velkém domě a/nebo v domě s nedostatečným zateplením vám elektrokotel při obdržení účtu za elektřinu radost neudělá.

S čím elektrický kotel kombinovat

Elektrokotel pak můžete využívat například v kombinaci s tepelným čerpadlem, kdy slouží jako tzv. bivalentní zdroj při vysokých mrazech, a/nebo krbem. Zajímavým a finančně úsporným řešením pak může být také elektrokotel doplněný fotovoltaikou, což jsou solární panely, které vyrobenou elektřinu akumulují do baterií.

Správný topný výkon elektrokotle

Klíčem k efektivnímu vytápění domácnosti elektrickým kotlem je výběr zařízení s optimálním topným výkonem. Ten se odvíjí od tepelných ztrát objektu. Na internetu sice naleznete nepřeberné množství návodů, jak tuto hodnotu vypočítat, avšak takový postup nelze příliš doporučit. Pokud tuto informaci nedohledáte v projektové dokumentaci domu, můžete výpočet založit na objemu vytápěných místností. Zde však vstupují do hry i další faktory, jako je například poloha domu, klimatická oblast, rozsah izolace atd. Ve výsledku tedy získáte ne příliš přesné číslo, a proto je rozhodně lepší investovat několik tisíc korun do výpočtu tepelných ztrát odborníkem.

Výběr elektrokotle v kostce

Při výběru elektrokotle se zaměřte na tyto tři klíčové body:

  • Využití – vytápění pouze elektrickým kotlem není příliš ekonomicky výhodné, obzvlášť ve stavbách s ne příliš dobrým zateplením. Častěji se tedy používá jako doplňkový zdroj tepla k tepelnému čerpadlu či krbu.
  • Ohřev vody – je třeba myslet na skutečnost, že u elektrokotle nenajdete interní zásobník nebo průtokové ohřívání. Proto je třeba počítat s prostorem na externí zásobník vody.
  • Umístění – díky tomu, že kotel nepotřebuje odvod spalin, můžete ho umístit bez jakékoliv návaznosti na komín. Nutností je však jeho napojení na topnou soustavu a zdroj elektřiny s dostatečně dimenzovaným přívodním kabelem a silným jističem.
1. 3. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Osvědčené způsoby, jak zjistit orientační tepelnou ztrátu domu

Osvědčené způsoby, jak zjistit orientační tepelnou ztrátu domu

Zajímá vás, jak co nejrychleji a nejjednodušeji zjistíte tepelné ztráty domu? Pak čtěte dál, máme pro vás osvědčené způsoby, jak na to.

16. 2. 2023
5 investic, díky kterým ušetříte za energie příští rok. Řešte je ale už teď

5 investic, díky kterým ušetříte za energie příští rok. Řešte je ale už teď

V minulých článcích jsme si představili investiční i neinvestiční řešení, díky nimž ušetříte za elektřinu či plyn ještě letošní sezónu. Dnes si řekneme o 5 investičních řešeních, která vám radikálně sníží spotřebu energií příští rok, ale je dobré o nich uvažovat s předstihem.

15. 12. 2022
Vyměňte stávající okna za izolační trojskla

Vyměňte stávající okna za izolační trojskla

Snížit spotřebu energií na vytápění můžete i prostřednictvím lepšího zateplení svého bytu či domu. Jednou z možností je omezení tepelných ztrát pomocí izolačních trojskel.

4. 12. 2022
Jak snížit spotřebu energií na vytápění ještě tuto sezónu?

Jak snížit spotřebu energií na vytápění ještě tuto sezónu?

Jak velkou spotřebu energií na vytápění máte, závisí na mnoha faktorech. Jiná bude ve velkém domě a jiná v malém bytě, který má z každé strany sousedící byt. Inspirujte se tipy, jak okamžitě snížit výdaje na vytápění.

13. 11. 2022
Jak na správné nastavení termostatu při vytápění a ohřevu vody?

Jak na správné nastavení termostatu při vytápění a ohřevu vody?

Zima se kvapem blíží a domácnosti začaly naplno topit. Jak nastavit termostat, aby vám v bytě či domě bylo příjemně a zároveň abyste zamezili spotřebě energií navíc?

10. 11. 2022

Nejčtenější články