Vytápění

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

 

Zdroj: Pixabay.com/cs

 

Odvzdušněte radiátory, ať nejsou hlučné a lépe topí

V první řadě zkontrolujte, zda není potřeba odvzdušnit topení. Ideální je odvzdušnit ho ještě před začátkem topné sezóny, ale pokud jste to nestihli, napravte to teď. Stačí vám k tomu miska a nářadí, kterým uvolníte ventil. Jakmile jím začnete pomalu otáčet, ozve se syčení, což je známka unikajícího vzduchu. Dejte si pozor, může být horký. Jakmile začne téct voda, zachyťte ji do misky. Když syčení ustane, podařilo se vám radiátor odvzdušnit. Nezapomeňte, že radiátor by nemělo nic zakrývat, aby mohl teplý vzduch volně proudit do místnosti.

 

Zavírejte dveře a nepřetápějte pokoje

Jak ušetřit peníze, když teplem možná zbytečně plýtváte? Zvažte, zda není v bytě příliš velké horko. Optimální teplota by měla být 21 °C. V ložnici pak ještě o 3 stupně méně. Naopak nejtepleji by mělo být v koupelně – okolo 24 stupňů. Přetopený byt není výhrou ani pro vás, ani pro vaši peněženku. Snížením teploty o jeden stupeň můžete ušetřit až 6 % nákladů na energie. Během zimních měsíců nemusíte doma chodit v šortkách. Naopak zvyšte svůj osobní pocit tepla a obujte si bačkory nebo oblékněte teplejší ponožky. Pocit zimy jde totiž hlavně od nohou. Zvykněte si nosit mikinu. Už jenom tento návyk vám pomůže ušetřit až ¼ nákladů na vytápění. Nezapomínejte zavírat dveře, kdykoli opouštíte místnost. V chodbě nepotřebujete mít tak teplo jako třeba v obývacím pokoji.

 

Utěsněte okna a dveře, pokud profukují

Pozornost věnujte oknům, která špatně těsní. To se může stát hlavně u starších oken. Zjistíte to jednoduše. Dejte ruku pod okno nebo dveře. Jestliže ucítíte velký závan studeného vzduchu, zbytečně vám utíká teplo. Pokud zrovna nezvažujete výměnu oken či koupi nových dveří, pak dejte pod spodní rám těsnicí pásku. Profukování tím citelně snížíte a je to jeden ze způsobů, jak ušetřit za vytápění.

 

Nainstalujte si termostat

Termostat je chytrá věcička, která vám pomůže neprotopit majlant. Propojte ho s kotlem nebo s jiným zdrojem vytápění. Jednoduše nastavíte, na kolik stupňů má topení vyhřát místnost a také kdy. Pokud například trávíte 8 hodin v práci a domů jezdíte k večeru, je zbytečné, aby topení po celou dobu běželo na maximum. S termostatem si jednoduše nastavíte, na kolik stupňů chcete, aby hřálo, a o víc se nestaráte.

 

Pozor na správné větrání

Hodně lidí dělá stále tu stejnou chybu. Větrají v místnostech pomocí ventilace a okno nechávají otevřené dlouhou dobu. To je přešlap, který vás ve finále může stát hodně peněz. Větrejte krátce, stačí 10 minut, a intenzivně. Otevřete celé okno, aby se vzduch v místnosti stihl vyměnit, ale zároveň se neochladily stěny. Kromě teploty věnujte pozornost také vlhkosti vzduchu, optimální hodnota se doporučuje okolo 50 procent.

 

Tip: Další užitečné nápady, díky kterým ušetříte peníze za energie, najdete tady.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo představuje úsporné a pohodlné řešení vytápění i ohřevu vody. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo sice nejsou zanedbatelné, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte za spotřebu elektrické energie a za určitých podmínek můžete dosáhnout na dvoutarifní sazbu. Vyšší investice se vám tak díky bezúdržbovému čerpadlu a velice nízkým nákladům na provoz rychle vrátí.

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Tepelné čerpadlo vám do budoucna ušetří spoustu peněz za elektrickou energii a nejen to. Pokud přecházíte na tento zdroj vytápění například z kotle na tuhá paliva, pak vám navíc odpadne starost s údržbou a neustálým sháněním dřeva nebo uhlí. Čím dřív začnete topit tepelným čerpadlem, tím dřív začnete šetřit energii a ve finále i svou peněženku. Nyní ho získáte levněji díky dotacím.

Zjistěte, jaký výkon tepelného čerpadla pro vás bude nejlepší

Zjistěte, jaký výkon tepelného čerpadla pro vás bude nejlepší

Možná si myslíte, že topení řešíte jenom přes zimu, ale ve skutečnosti trvá topná sezóna od října do dubna a vodu potřebujete mít ohřátou neustále. Tepelné čerpadlo představuje velmi oblíbený a ekologický zdroj vyhřívání i ohřevu vody. Jak ho vybrat a na čem závisí výkon tepelného čerpadla, se dočtete v našem článku.

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Kvalitně zateplený dům může snížit výdaje za vytápění až o desítky procent. Kromě velkých investic přitom mohou pomoci i drobná opatření či správný přístup k větrání. Jak dosáhnout vyšší hospodárnosti?

Nejčtenější články