Vytápění

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Zdroj: Freepik.com

Nová budova? Cílem je postavit energeticky nulový dům

EU si dala za cíl stát se uhlíkově neutrální. Co to přesně znamená? Od roku 2030 nesmí nově postavené budovy v EU, a tím pádem ani v České republice, produkovat žádné emise skleníkových plynů. Zároveň v tuto chvíli panuje trend co nejvíc přiškrtit spotřebu energií v domě, což je s tímto cílem úzce spjato. V České republice vyšla vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, která již od letošního roku zpřísňuje požadavky na výstavbu všech nově postavených budov. Důležitou roli zde hrají 3 základní pilíře a těmi jsou udržitelná architektura, účinná technologie a využití obnovitelných zdrojů energie.

 

Jaký je rozdíl mezi nulovým, pasivním a nízkoenergetickým domem?

Na stavbu moderních domů se v první řadě používají kvalitní materiály z obnovitelných zdrojů. Nejnovější technologie a materiály se používají rovněž na izolaci budovy. Rozdíly mezi jednotlivými pojmy jsou pak v energetické náročnosti daného domu.

 

 • Nulový dům: spotřeba tepla je do 5 kWh/m2 vytápěné
 • Pasivní dům: spotřeba tepla je do 15 kWh/m2 vytápěné
 • Nízkoenergetický dům: spotřeba tepla je do 50 kWh/m2 vytápěné

 

Dá se říct, že nízkoenergetické stavby jsou dnes již standardem. Kdo bydlí ve starším domě, například ve 20 let staré zástavbě, může svůj dům postupně upravovat tak, aby dosáhl co největších energetických úspor.

 

Proč chtít nulový dům?

Když si odmyslíme vyhlášku a cíl EU, má nulový dům spoustu benefitů pro nás samotné i pro celou společnost.

 • Úspory energií
  Úsporné bydlení přinese benefit v podobě nižší spotřeby energií, a tím vám značně poklesnou náklady spojené s provozem domu.
 • Ekologie
  Cílem je co nejvíc využít obnovitelné zdroje energie. Prim přitom hraje například fotovoltaika. Elektřinu si tak vyrobíte sami díky slunečnímu záření.
 • Zdraví člověka
  Nulové nebo pasivní domy se stavějí tak, aby co nejvíc využily slunečního záření, jímž by se dostatečně prohřál jejich interiér. Zároveň tu hraje svou roli i rekuperace. Díky moderním technologiím se objekt odvětrává velmi efektivně, což znamená, že i při zavřených oknech je v domě neustále čerstvý vzduch. Uvnitř je tak zajištěna stabilní teplota i čerstvý vzduch, což dále zamezuje například tvorbě plísní. A to má ve finále pozitivní dopad na dýchací cesty a celkové zdraví člověka.
 • Vyšší prodejní cena
  Pokud byste nemovitost v budoucnu prodávali, nulový nebo pasivní dům automaticky můžete prodat dráž.

 

Nulový dům a zvýšený zájem o moderní technologie

V současné době je obrovský zájem o moderní technologie, které zajistí snížení spotřeby energií a jsou ekologičtější. Způsobů, jak toho dosáhnout, je celá řada. Za zmínku určitě stojí fotovoltaická elektrárna na střechu. Díky vlastní elektřině můžete vytápět dům i ohřívat vodu pro celou domácnost. Enormní zájem je i o tepelná čerpadla vzduch–voda, která využívají z větší části vzduch a jen z 1/3 elektřinu. Úspor a posunu směrem k nízkoenergetickému bydlení lze dosáhnout i pomocí kvalitního zateplení fasády, izolačních trojskel, zateplení střechy apod. V letních měsících se pro udržení příjemné teploty v interiéru osvědčily například venkovní rolety, se kterými se už v moderních stavbách počítá automaticky. Fungují nejen jako ochrana před agresivním sluncem a horkem během léta, ale ve finále i jako bezpečnostní prvek.

 

Stát pomáhá prostřednictvím dotačních programů

Veškerá moderní technologie, kterou jsme zmínili výše, je samozřejmě finančně nákladnější. Primární investice není zanedbatelná, a než se vám začne vracet v podobě úspor energií, může to trvat i několik let. Vždy záleží na konkrétním řešení a typu domu. Nicméně Státní fond životního prostředí ČR má finanční prostředky z EU, které lze čerpat prostřednictvím dotačních programů Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace (pozn. red.: Kotlíkové dotace jsou v současnosti, tedy počátkem podzimu 2022, již uzavřené, ale v dohledné době se počítá s jejich obnovou.). Tento způsob finanční pomoci vám může pokrýt polovinu i více nákladů.

 

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Topná sezóna se kvapem blíží. Už jste letos provedli kontrolu komínu? Jestliže ještě ne, teď je nejvyšší čas. Kolik za kontrolu spalinové cesty zaplatíte a kde sehnat kvalitního kominíka?

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Dřevostavby jsou v Česku stále oblíbenější. Proč tomu tak je, jak dlouho trvá dřevostavbu postavit, kolik to stojí a jak je to s náklady na energie? Ušetříte v dřevostavbě za provoz nebo to zas tak slavné není?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Když se někoho zeptáte na elektrický přímotop, nejspíš vám odpoví, že je to žrout energie a protopíte kvůli němu majlant. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Na kolik vás skutečně vyjde topení elektrickým přímotopem?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Vybaví se vám při slově „klimatizace“ jen chladná místnost během nesnesitelného horka? To zdaleka není jediná věc, kterou klimatizace umí. Co dalšího od ní čekat, jak moc elektřiny spotřebuje a jak ji vybrat, rozebíráme v našem článku.

Nejčtenější články