Vytápění

Podlahové topení: Cena, výhody, typy

Foto: AndreyPopov, Big Stock Photo

 

Kam se hodí podlahové vytápění?

Podlahové topení ocení každý, kdo rád chodí doma naboso a požaduje rovnoměrné rozložení tepla. Je ale zbytečné jej pokládat v předsíni a dalších místnostech, kam se vstupuje v botách, nebo pokud se plánuje položit na podlahu tlustý koberec či dřevo. Důležitá je i velikost místnosti a množství nábytku – čím je podlaha zastavěnější, tím méně efektivní podlahové vytápění bude, případně se na rozmístění větších kusů vybavení musí myslet již při návrhu nebo instalaci soustavy. Nejvhodnější podlahovou krytinou na podlahové topení je vinyl, PVC a dlažba.

 TIP: Máte zimní zahradu? I do ní se hodí podlahové topení, které zajistí ideální a rovnoměrně rozloženou teplotu bez rosení skel během chladných měsíců.

 Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Mezi výhody podlahového topení patří velmi příjemný pocit tepla od nohou, nášlapná vrstva by však neměla být ze zdravotních důvodů teplejší než 29 °C (v koupelně ji lze krátkodobě zahřát až na 35 °C). Nejčastěji se instaluje do novostaveb a rekonstruovaných zateplených domů, kde jsou jen minimální úniky tepla. Optimálního tepelného komfortu dosáhnete s teplotami až o 4 °C nižšími než při využívání klasických radiátorů, ušetříte prostor v místnosti a zajistíte její stejnoměrné prohřátí. Sníží se i prašnost prostředí a zůstane zachována optimální vlhkost vzduchu. Systém se navrhuje jako bezúdržbový.

 

Teplou podlahu díky topení pod krytinou ocení i děti. Foto: Polesie Toys, Pexels

 

TIP: Pro připojení elektrického topení a získání levnějšího tarifu následujte náš přehledný postup.

 

Nevýhodou podlahového topení je pomalejší vytopení vychladlého prostoru. Nelze také vytvořit různé teplotní zóny v rámci jedné místnosti. „Podlahovka“ se nehodí do nezateplených domů s vysokými úniky tepla a do krátkodobě obývaných (rekreačních) objektů kvůli dlouhému trvání nástupu tepla. V takových případech lépe a rychleji poslouží radiátory, ve kterých se voda může ohřívat až na 80 °C.

 

Obě metody lze ale kombinovat – základní vytopení místnosti zvládne podlahové topení i při mrazech a k rychlému ohřevu místností se pak mohou využít radiátory. Na tuto možnost je ale nutné myslet již při výběru zdroje vytápění, který musí umět spravovat dva samostatné topné okruhy s různým teplotním spádem.

 

TIP: Nechte si zařídit vytápění na klíč od ČEZ – pomůžeme vám s výběrem ideální technologie, s montáží, se servisem i s financováním.

 

Typy a cena podlahového vytápění

Podlahové topení spadá do kategorie velkoplošných sálavých vytápění. Lze jej napojit do soustavy s elektrokotlem, tepelným čerpadlem, kondenzačním kotlem či solárním systémem. Dělí se na dva hlavní druhy:

 

  • Elektrické podlahové topení – vyžaduje jednodušší technologický postup instalace, využívá se buď jako doplňkový, nebo hlavní zdroj tepla. Topné kabely vedou cca 5–10 cm pod podlahou, podle toho, zda je vytápění přímotopné, akumulační, nebo poloakumulační. Podlahové topení na elektrické bázi vyjde levněji než druhý typ, jeho cena je cca 370–500 Kč za m2, ale za spotřebu elektrické energie zaplatíte více než u teplovodní konstrukce. V případě pokládky kompletní podlahy na klíč pak počítejte s cenou cca 1 000 Kč za m2.
  • Teplovodní podlahové topení – potrubí lze instalovat za sucha (sádrokartonový nebo sádrovláknitý systém) i za mokra (betonová podlaha či litý potěr), doporučuje se zapojení s nízkoteplotním zdrojem. Cena podlahového vytápění v teplovodním systému se pohybuje zhruba od 700 do 840 Kč za m2 včetně jeho montáže. V případě kompletní stavby podlahy

i s izolací, dilatací a dalšími úkony se cena navyšuje až na 1 500 Kč za m2. Velmi však záleží na použitém materiálu, jeho spotřebě i dalších stavebních okolnostech.

 

Instalace podlahového vytápění. Foto: anatoliy_gleb, Big Stock Photo

 

TIP: Díky elektrickému podlahovému vytápění máte možnost dosáhnout na nižší cenu elektřiny. Zažádejte si o změnu tarifu na D57D jednoduše online a získejte levnější energii na 20 hodin denně.

 

Moderní a efektivní způsob vytápění prostor

Podlahové topení je ve srovnání s klasickými radiátory o něco dražší, zároveň však ušetříte na provozu a zvýšíte svůj domácí komfort. Nejvíce se vyplatí při nové stavbě nebo kompletní rekonstrukci trvale obývaných domů, předem si však musíte ujasnit stavební i technologické parametry jeho instalace.

 

30. 6. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Osvědčené způsoby, jak zjistit orientační tepelnou ztrátu domu

Osvědčené způsoby, jak zjistit orientační tepelnou ztrátu domu

Zajímá vás, jak co nejrychleji a nejjednodušeji zjistíte tepelné ztráty domu? Pak čtěte dál, máme pro vás osvědčené způsoby, jak na to.

16. 2. 2023
5 investic, díky kterým ušetříte za energie příští rok. Řešte je ale už teď

5 investic, díky kterým ušetříte za energie příští rok. Řešte je ale už teď

V minulých článcích jsme si představili investiční i neinvestiční řešení, díky nimž ušetříte za elektřinu či plyn ještě letošní sezónu. Dnes si řekneme o 5 investičních řešeních, která vám radikálně sníží spotřebu energií příští rok, ale je dobré o nich uvažovat s předstihem.

15. 12. 2022
Vyměňte stávající okna za izolační trojskla

Vyměňte stávající okna za izolační trojskla

Snížit spotřebu energií na vytápění můžete i prostřednictvím lepšího zateplení svého bytu či domu. Jednou z možností je omezení tepelných ztrát pomocí izolačních trojskel.

4. 12. 2022
Jak snížit spotřebu energií na vytápění ještě tuto sezónu?

Jak snížit spotřebu energií na vytápění ještě tuto sezónu?

Jak velkou spotřebu energií na vytápění máte, závisí na mnoha faktorech. Jiná bude ve velkém domě a jiná v malém bytě, který má z každé strany sousedící byt. Inspirujte se tipy, jak okamžitě snížit výdaje na vytápění.

13. 11. 2022
Jak na správné nastavení termostatu při vytápění a ohřevu vody?

Jak na správné nastavení termostatu při vytápění a ohřevu vody?

Zima se kvapem blíží a domácnosti začaly naplno topit. Jak nastavit termostat, aby vám v bytě či domě bylo příjemně a zároveň abyste zamezili spotřebě energií navíc?

10. 11. 2022

Nejčtenější články