Fotovoltaika

S fotovoltaickou elektrárnou s akumulací do baterie se stanete soběstačnějšími

Zdroj: Freepik.com

 

S fotovoltaikou na klíč se nemusíte starat ani o žádost o dotaci

Pořízení fotovoltaiky vám ušetří starosti až na 25 let dopředu. Právě tolik je udávaná životnost solárních panelů na střeše. Sluneční energii si jednoduše zamilujete, protože s ní vyřešíte vytápění, výrobu elektřiny i ohřev vody. To vše na klíč od ČEZ. Díky fotovoltaice na klíč se nemusíte o nic starat. Všechno vyřídíme za vás včetně žádosti o dotaci. Jaké řešení ale vybrat? Nabízíme vám 3 možnosti, jak využít fotovoltaiku naplno.

 

Fotovoltaika s ohřevem vody jako cenově nejdostupnější varianta

Tato varianta je nejlevnější. Cena fotovoltaiky s ohřevem vody začíná po dotaci na 166 084 Kč. Nejvíce energie vyrobí solární panely v nejčastěji instalovaných pozicích během poledne a odpoledne, protože právě tehdy je sluneční svit nejintenzivnější. Je vysoce pravděpodobné, že během této doby nestihnete vyrobenou energii spotřebovat. Její přebytek ale můžete využít k ohřevu vody. Podrobněji v článku “Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody”. Díky tomuto řešení budete mít polovinu roku teplou vodu „zadarmo“. Abyste dosáhli maximálních úspor, využívejte u myčky nebo pračky funkci odloženého startu.

 

Akumulační baterie fotovoltaiky slibuje největší energetickou soběstačnost

Chcete-li mít jistotu, že budete chráněni před výpadky elektrické sítě, pak je pro vás tou správnou volbou fotovoltaika s bateriovým úložištěm. Hlavní přednost fotovoltaiky s akumulací do baterie spočívá v tom, že spotřebujete veškerou elektřinu, kterou si sami vyrobíte, bez přetoků do distribuční sítě. ČEZ Battery Box řídí systém podle predikce počasí. V ideálním případě technik uloží baterii do technické místnosti. Podmínkou je minimální vlhkost a prašnost a teplota prostředí nad 0 °C.

 

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou je nejkomplexnějším řešením

V létě budete soběstační díky solárním panelům, které přemění sluneční záření na elektrickou energii. Solární panely nasbírají nejvíce energie, pokud je modrá obloha a svítí slunce, ale zvládnou vyrábět elektřinu, i když je zataženo, jen se sníženým výkonem. Přes zimní měsíce se nabízí řešení v podobě tepelného čerpadla, které vyžaduje velmi nízké náklady na provoz. Cena začíná na 355 000 Kč.

 

 

Jak je to ve skutečnosti s energetickou soběstačností?

Pořídíte-li si na střechu vlastní fotovoltaickou elektrárnu, snížíte tak náklady spojené se spotřebou energií. To ale rozhodně není jediný důvod, proč je chytrým řešením pořídit si solární panely na střechu. Tím hlavním důvodem je fakt, že nebudete tolik závislí na energiích od dodavatele, takže vás už nebudou muset trápit současné velmi kolísavé ceny. Zbavíte se tak nejistoty, zda v příštím roce zvládnete uhradit nedoplatky za elektřinu. Navíc se pojistíte proti případnému výpadku elektrické energie. Systém akumulace do baterie dokáže při přerušení dodávky elektřiny zahájit funkci nouzového režimu a udržet v provozu spotřebiče v domácnosti.

 

Máte elektromobil? Pak se vám investice do fotovoltaiky vrátí ještě rychleji

Jestliže jste již investovali do auta poháněného elektřinou nebo jeho koupi teprve zvažujete, pak vězte, že fotovoltaiku na střeše oceníte o to víc. S elektromobilem totiž dává pořízení fotovoltaické elektrárny domů ještě větší smysl. Díky kombinaci fotovoltaiky a dobíjecí stanice vás provoz elektromobilu vyjde opravdu výhodně. Elektromobil navíc nemusí být pouze odběratelem vyrobené bezemisní elektřiny ze slunce, ale v chytré domácnosti může sloužit také jako robustní bateriové úložiště uchovávající přebytky z produkce FVE.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaickou elektrárnu vidíme na střechách rodinných domků i bytových domů čím dál častěji. Jestliže o ní přemýšlíte i vy, ale máte spoustu nezodpovězených otázek, pak jste tu správně. Podíváme se, jak fotovoltaika pracuje a jak je to ve skutečnosti s návratností investice a energetickou soběstačností.

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Uvažujete o pořízení fotovoltaických panelů pro výrobu vlastní elektřiny? Poradíme vám, jaké máte v dnešní době možnosti, spočítáme celkové náklady a podíváme se na návratnost investice.

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Jak funguje fotovoltaika s ohřevem vody?

Díky střešním solárním panelům si vytvoříte soukromou zásobu elektřiny, kterou v domácnosti využijete k libovolným účelům – například k ohřevu vody. Nebudete závislí (pouze) na svém dodavateli energie a současně vás nemusejí tolik trápit proměnlivé ceny elektřiny, které v poslední době znepokojivě stoupají. Přečtěte si, na jakém principu fotovoltaika s ohřevem vody funguje a jaké přináší výhody.

Solární panely jako součást střechy

Solární panely jako součást střechy

Fotovoltaické systémy jsou velkým hitem posledních let a skrývají v sobě hned několik výhod. Kromě energetické soběstačnosti a ekologičnosti mohou solární panely svým majitelům nabídnout i originální design. Ten dosahuje takové kvality, že mnohdy ani nepoznáte, že dům nepokrývá klasická střecha. Proč byste si měli pořídit solární panely i vy?

Fotovoltaické panely v roce 2021: Jaké si pořídit?

Uvažujete nad vlastní sluneční elektrárnou? Není divu. Fotovoltaiky dlouhodobě narůstají na popularitě. S novější technologií navíc nabízejí mnohem efektivnější přeměnu sluneční energie na elektřinu. Víte, jak sluneční panely technologicky pokročily a které se vám v roce 2021 vyplatí?

Nejčtenější články