Elektřina

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Zdroj: Freepik.com

Proč vyřešit přepis energií co nejdříve?

Pokud se stěhujete na novou adresu nebo jste našli nového nájemníka či kupce pro svou nemovitost či došlo k úmrtí, je třeba zařídit přepis energií. Řešit byste to měli co nejdříve, aby nedošlo k černému odběru. Přepis energií bude snazší, pokud budou obě strany spolupracovat. Nenastane tak situace, kdy ten, kdo odchází, ukončí smlouvu a nový zákazník se přihlásí až s určitou časovou prodlevou. Během této doby, kdy k odběrnému místu není nikdo přihlášen a elektřina, resp. plyn, se dále odebírá, totiž dochází k černému odběru.

 

Tip! Máte podezření, že na odběrném místě došlo k černému odběru? Přečtěte si, jak to vyřešit.

 

V jakých případech je třeba přepis energií vyřešit?

  1. Nakupujete nebo prodáváte nemovitost.
  2. Přestěhovali jste se do nové pronajaté nemovitosti nebo pronajímáte nemovitost novému nájemníkovi.
  3. Došlo k úmrtí a vyřizujete pozůstalost.

 

Jak dlouho trvá přepis energií?

Délka celého procesu se odvíjí od toho, zda do hry vstupuje i změna dodavatele, nebo se jedná pouze o přepis energií od stejného dodavatele na jinou osobu. Pokud se bude měnit pouze zákazník, ale dodavatel zůstane stejný, přepis odběrného místa bude trvat zhruba 2 týdny. Budete-li zároveň vyřizovat změnu dodavatele, přepis může trvat i 1 měsíc.

 

Jak na jednoduchý přepis energií?

Nejjednodušší způsob přepisu je online. U nás se přihlásíte do aplikace MŮJ ČEZ a vše vyřešíte z pohodlí domova. Pokud ale preferujete osobní schůzku, není problém přijít za námi na pobočku – rádi vám s přepisem pomůžeme. Seznam kontaktních míst najdete zde.

 

K přepisu energií budete potřebovat následující dokumenty:

 

Jak postupovat, když s vámi původní odběratel nekomunikuje?

Někdy se může stát, že původní odběratel přestane komunikovat, ale vy potřebujete přepis energií vyřešit co nejrychleji. V takovém případě o tom určitě informujte dodavatele. Bude vám stačit čestné prohlášení, že původní odběratel není k dostižení a v nemovitosti už se nenachází. Dodavatel ho pak automaticky odhlásí a novým odběratelem se stanete vy.

 

Na co si dát při přepisu energií pozor?

V ideálním případě je dobré domluvit se s původním odběratelem a řešit přepis společně. Ne vždy to ale lze. Pokud původní odběratel podá žádost o ukončení smlouvy, ale neuvede v ní jméno nového odběratele, a zároveň si nový odběratel včas nesjedná uzavření smlouvy, může dojít nejen k černému odběru, ale také k demontování měřidla. Snažte se všechny dokumenty odevzdat dodavateli včas bez zbytečných časových průtahů a v případě problémů dodavatele o všem informujte.

 

24. 1. 2023

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Kolik zaplatíte? Průměrná spotřeba elektřiny v bytě a rodinném domě

Kolik zaplatíte? Průměrná spotřeba elektřiny v bytě a rodinném domě

Ceny za energie se dost různí. Kolik zaplatí jedna osoba za elektřinu ve městě a jak je na tom celá rodina, která žije v menší obci v rodinném domě? Přinášíme vám dva modelové příklady.

22. 1. 2023
Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

V současné době se řada domácností potýká s nepříjemným zvýšením záloh na energie. Jaké jsou povinnosti dodavatele a jak vaše faktury ovlivní zastropování cen energií?

20. 1. 2023
Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

V posledním roce došlo k růstu cen energií, což má negativní dopad nejen na domácnosti, ale také na firmy a další instituce. Trh sice nepřináší uspokojivé výsledky (rozumějte levnější energie), ale i tak stále funguje, jak má. Pokusíme se vám vysvětlit, co všechno vstupuje do ceny elektřiny, proč vidíte na faktuře cenu, kterou vidíte, a jak do toho všeho zapadá energetická burza v Lipsku.

17. 1. 2023
Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Ještě před několika měsíci téma energií nijak výrazně nerezonovalo. V právě probíhající topné sezóně se ale jedná o zuřivě diskutované téma takřka v každé domácnosti a je jasné, že nastala doba, kdy je třeba spotřebu energií snížit víc než kdykoli předtím. V článku se dočtete, jak můžete spotřebu energií ovlivnit vy sami a kde hledat finanční pomoc.

8. 1. 2023
Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Možná si myslíte, že se vás revize elektroinstalace netýká. V článku se dozvíte, kdy byste si měli domů objednat revizního technika, kolik za něj zaplatíte a proč kontrolu nepodceňovat.

3. 1. 2023

Nejčtenější články