Vytápění

Zjistěte, jaký výkon tepelného čerpadla pro vás bude nejlepší

 

Zdroj: Freepik.com

 

Tepelné čerpadlo nejen jako chytrá náhrada kotle na tuhá paliva

Zájem o tepelná čerpadla každoročně roste. Je to především z toho důvodu, že tepelné čerpadlo představuje ekologický zdroj vytápění, díky kterému ročně ušetříte kolem 60 % nákladů oproti plynovému nebo elektrickému kotli. Hodí se do starších zástaveb s vyššími tepelnými ztrátami i do novostaveb. A vzhledem k tomu, že v září 2022 končí provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, budou tepelná čerpadla ještě žádanější. Velmi dobrou volbou je také pořízení tepelného čerpadla v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou nebo se zásobníkem na vodu.

 

Jak funguje tepelné čerpadlo a jaký typ zvolit?

Tepelné čerpadlo přijme teplo z okolního prostředí a předá ho chladivu uvnitř jednotky. To se začne odpařovat a putuje do výparníku. Kompresor následně nasaje plyn z výparníku a dojde k jeho prudkému stlačení. Následně teplo přechází do kondenzátoru, který ohřeje vodu, jenž putuje do radiátorů a ohřívá interiér. Chladící kapalina pak putuje zpět a celý cyklus se neustále opakuje. Když vybíráte tepelné čerpadlo, jako první si musíte zodpovědět otázku, jaký typ pro vás bude ten pravý.

 

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Moderní tepelné čerpadlo, které pracuje na principu vzduch–voda, je tiché a ušetří až 70 % energie oproti elektrokotli. V České republice je to nejprodávanější typ. Při teplotách nižších než −10 °C pracuje na nižší výkon. Čerpadlo získává tepelnou energii z rozdílu teploty venkovního vzduchu a teploty vnitřní kapaliny. I v zimních měsících a při extrémně nízké teplotě se jedná o funkční zdroj tepla. Je ale vhodné mít i záložní zdroj, jako například krb nebo elektrokotel.

Cena: 120 000 – 250 000 Kč

 

Tepelné čerpadlo země–voda

Jedná se o druhý nejprodávanější druh tepelného čerpadla v České republice. Toto čerpadlo je vhodné i do výše položených horských oblastí, protože provoz není nijak omezen výkyvy teplot. Tepelné čerpadlo země–voda získává tepelnou energii ze země, jejíž vlastnosti se během roku nijak nemění. Jeho nevýhodou je velký nárok na prostor u obytné nemovitosti. Pokud zvolíte tento typ, bude nezbytný vrt do země, kam se následně položí zemní kolektor.

Cena: 190 000 – 350 000 Kč

 

Tepelné čerpadlo voda–voda

Jedná se o méně obvyklý typ, protože je třeba bydlet poblíž bohatého vodního zdroje. Kolektor se pak uloží do studně, ale je zcela závislý na tom, jak dobře je studna zásobena podzemní vodou. Je tu také možnost čerpat vodu například z rybníka. Pokud ale nějaký nevlastníte, může být postup v souladu s legislativou související s užíváním vodních zdrojů, které nejsou vaše, poměrně náročná.

Cena: 200 000 – 360 000 Kč

 

Jaký výkon tepelného čerpadla vybrat?

Velký cenový rozdíl je i mezi jednotlivými výkonovými stupni. Při výběru by vás měl zajímat výkon tepelného čerpadla při venkovních teplotách kolem 3 stupňů. Právě to je průměrná venkovní teplota v našich podmínkách během topné sezóny. 

 

Co byste měli vědět, když se zamýšlíte nad výkonem tepelného čerpadla?

  • Jaká je vaše spotřeba energie na vytápění.
  • Jaké jsou tepelné ztráty domu.
  • Zda budete tepelným čerpadlem jen vytápět, nebo i ohřívat vodu.
  • Jaká je během topné sezóny teplota ve vaší lokalitě (horské oblasti budou potřebovat tepelné čerpadlo s vyšším výkonem).
  • Jaký máte doplňkový zdroj tepla (při velkém poklesu venkovní teploty bude potřeba připojit doplňkový zdroj tepla).

 

Je možné, že při špatně zvoleném tepelném čerpadlu se vám rozhodnutí může ve finále prodražit. Pokud se chcete případným komplikacím vyhnout, pak se nám ozvěte telefonicky nebo prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi vám poradíme a zcela zdarma připravíme nezávaznou nabídku šitou na míru vašim potřebám.

 

 

 

 


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo představuje úsporné a pohodlné řešení vytápění i ohřevu vody. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo sice nejsou zanedbatelné, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte za spotřebu elektrické energie a za určitých podmínek můžete dosáhnout na dvoutarifní sazbu. Vyšší investice se vám tak díky bezúdržbovému čerpadlu a velice nízkým nákladům na provoz rychle vrátí.

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Tepelné čerpadlo vám do budoucna ušetří spoustu peněz za elektrickou energii a nejen to. Pokud přecházíte na tento zdroj vytápění například z kotle na tuhá paliva, pak vám navíc odpadne starost s údržbou a neustálým sháněním dřeva nebo uhlí. Čím dřív začnete topit tepelným čerpadlem, tím dřív začnete šetřit energii a ve finále i svou peněženku. Nyní ho získáte levněji díky dotacím.

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Kvalitně zateplený dům může snížit výdaje za vytápění až o desítky procent. Kromě velkých investic přitom mohou pomoci i drobná opatření či správný přístup k větrání. Jak dosáhnout vyšší hospodárnosti?

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

Chcete letos konečně ušetřit za topení a nezoufat si, až přijde roční vyúčtování? Poradíme vám, jak topit co nejefektivněji, a hlavně jakých chyb se vyvarovat, abyste nebyli překvapeni ze spotřeby energií.

Nejčtenější články