Pozor na nekalé praktiky některých obchodníků

Nedejte se

 • Nedejte se
 • Desatero pomoci
 • Kodex obchodníka
 • I přesto, že nekalé praktiky při prodeji energií nejsou žádnou novinkou a jsou všeobecně známé, stále se setkáváme s příběhy našich zákazníků, kteří neseriózním obchodníkům a jejich nátlaku podlehli. Náprava je pak často složitá a zdlouhavá. Nejlepší obranou je vědět, jak takového obchodníka poznat a jak se nekalým praktikám bránit.

  Jak odhalit neférového prodejce?

  Velmi často se jedná o podomního prodejce, který se snaží vnutit k vám domů pod falešnými záminkami, např. kvůli kontrole elektroměru.

  Podomní prodejce se vydává za obchodního zástupce ČEZ. V takovou chvíli si buďte jistí, že nejedná za ČEZ. Podomní prodej od roku 2017 nevyužíváme.

  Zavolá vám a chce si po telefonu domluvit osobní schůzku za účelem úpravy vaší stávající smlouvy. Tímto způsobem se snaží podomní prodejci obejít zákaz takového prodeje ve vaší obci.

  Snaží se získat informace o vaší současné smlouvě. Údaje pak může zneužít pro uzavření smlouvy s jiným dodavatelem. Současný dodavatel energií vaše údaje má a nepotřebuje je získávat znovu.

  Nechce vám dát čas na rozmyšlenou a spěchá na podpis smlouvy s tím, že nabídka je časově omezená. Ve skutečnosti je ale taková smlouva plná chytáků a skrytých poplatků.

  Nabídku nechce předat písemně. Vy si tak nabídku nemůžete v klidu projít a porovnat se svou současnou smlouvou.

  Mluví o podezřele vysokých úsporách, které ale ve skutečnosti nevycházejí z vaší skutečné spotřeby nebo distribuční sazby. Může se pak stát, že ušetříte velmi málo, nebo dokonce zaplatíte ještě víc.

  Přesvědčuje vás, že budete mít zaručeně nižší cenu, ale už neříká, že jím uvedená cena je bez DPH, nebo dokonce není kompletní. Mohou vás pak zaskočit další, skryté poplatky.

  Nabízí vám žárovky zdarma, když podepíšete smlouvu. Už se ale nedozvíte, že pokud si to později rozmyslíte, zaplatíte klidně i několik tisíc korun právě za žárovky „zdarma“.


  Stalo se vám to také?

  Podepsali jste na první pohled výhodnou smlouvu, ale pak jste zjistili, že vás napálili, a nevíte co dál? Takovou zkušenost mají tisíce lidí. Důležité je řešit to co nejdříve.

  Odstoupení od smlouvy nebo její výpověď

  Pokud jste smlouvu uzavřeli mimo pobočku (např. po telefonu nebo u vás doma), jak to v těchto případech běžně bývá, a chcete své rozhodnutí změnit, máte tyto možnosti:

  • Podle zákona (§ 1829 občanského zákoníku) máte právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření bez jakýchkoli sankcí.
  • Další možností, kterou vám umožňuje zákon (§ 11a odstavec 3 energetického zákona), je vypovězení smlouvy od okamžiku jejího uzavření až do 15. dne po zahájení dodávek energií, také bez sankcí.
   

  Odstoupení, příp. výpověď, zašlete doporučeně na adresu dodavatele, se kterým jste smlouvu uzavřeli. Vzory a další informace najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu.

  Nový dodavatel odstoupení od smlouvy nebo její výpověď neuznal?

  Podejte u něj reklamaci. Pokud to bude potřeba, využijte všechny možné způsoby reklamace, např. zavolání na zákaznickou linku, kontaktování reklamačního oddělení nebo například ombudsmana, pokud ho společnost má.

  V případě, že dodavatel vaší reklamaci vyhoví, je všechno v pořádku. Pokud reklamaci zamítne, pošlete stížnost na Energetický regulační úřad, který vykonává dozor nad dodržováním povinností v oblasti energetiky.

   

  Ve stížnosti uveďte celé jméno, adresu trvalého bydliště, adresu pro doručování, telefon a případně e-mail. Dále uveďte informace o odběrném místě, tj. místo a číslo odběrného místa a také kód EAN/EIC, případně i číslo smlouvy. Dále je potřeba uvést název dodavatele, jehož se vaše stížnost týká, jeho IČ a sídlo. Do stížnosti podrobně popište situaci, průběh reklamace a další informace, které uznáte za důležité.

  Ke stížnosti připojte jako důkaz výsledek reklamačního řízení, kopie písemných materiálů, zejména smlouvu, dosavadní korespondenci s dodavatelem a případně další materiály, které máte k dispozici.

  Kontakty, kam stížnost zaslat, a další informace, jak se bránit nekalým praktikám, najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu.

  Žárovky „zdarma“ raději odmítněte

  Přibývá případů, kdy prodejci nabízejí při změně dodavatele zaručeně výhodnější nabídku a k tomu jako dárek žárovky „zdarma“ nebo „za pár korun“. Jedná se většinou o jednu z nekalých praktik. Pokud si později změnu dodavatele rozmyslíte, upíšete se obvykle podpisem takové smlouvy k několikatisícovému poplatku za tyto žárovky. Takto se už napálilo mnoho zákazníků, kteří až poté zjistili, že je nabídka vlastně nevýhodná. I v tomto případě platí, že máte podle zákona právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření nebo až do 15. dne od zahájení dodávek, a to bez jakýchkoli sankcí.

  O tomto problému už informovala i Česká obchodní inspekce na svých stránkách a také vydala tiskovou zprávu, kde se k věci detailně vyjadřuje.

  Co dělat, když se vám to stane

  Česká obchodní inspekce doporučuje extrémně navýšenou cenu žárovek nehradit. Vaší povinností je žárovky vrátit, případně zaplatit jejich obvyklou cenu v obchodech.

  Stalo se tak, ale dodavatel stále požaduje přemrštěnou cenu, nebo dokonce hrozí pokutami?

  Česká obchodní inspekce i v tomto případě doporučuje nic nehradit a postup dodavatele nahlásit na Energetický regulační úřad. Kontakty najdete zde.

  Když mezi vámi a dodavatelem vznikne spor o hodnotu žárovek, podejte návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu u České obchodní inspekce. Informace o podání návrhu najdete na jejích stránkách.

  Jste náš zákazník a potřebujete pomoc?

  Jste naším zákazníkem a podepsali jste s někým jiným smlouvu, o které máte pochybnosti? Rádi vám pomůžeme. Popište nám, co se stalo, a my se vám co nejdříve ozveme. Můžete se na nás obrátit, i pokud jste smlouvu ještě nepodepsali a rádi byste se jen poradili. Jsme tu pro vás.

  Setkali jste se s podomním prodejem a myslíte si, že je u vás v obci zakázaný?

  Vyhlášky zakazující podomní prodej se týkají jen prodeje zboží a poskytování služeb, na které se vztahuje živnostenský zákon. Víme, že toto vám nic neřekne, a také víme, že někteří obchodníci používají různé fígle a kličky. Proto je nejlepší se obrátit na městskou policii nebo obecní úřad, ti jsou schopní posoudit, jestli se vyhláška na konkrétní prodej vztahuje, nebo ne.

  Prodejci, kteří vyhlášku poruší, mohou dostat pokutu až 200 000 Kč.

  Na této stránce najdete seznam obcí, které podomní prodej zakázaly.