Přejít na menu Volba jazyka

Obnovitelné zdroje

V oblasti obnovitelných zdrojů energie byl krátkodobý cíl zúžen pouze na výstavbu nejefektivnější části portfolia a optimalizaci prostřednictvím prodeje vybraných aktiv nebo podílů ze stávajícího portfolia.

Vlajkovou lodí v oblasti domácího portfolia zdrojů čisté elektřiny je projekt modernizace a ekologizace vodních elektráren s využitím nejnovějších poznatků vědy a techniky, jež umožní dosáhnout vyšší účinnosti při zpracování hydropotenciálu. Ze stejného množství vody, která proteče přes turbíny, tak elektrárny vyrobí více elektřiny pro konečné spotřebitele.

Celkově by takto získaný přírůstek produkce měl dosáhnout více než 60 milionů kWh ročně. To bude znamenat elektřinu pro dalších 17 tisíc domácností a úsporu emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun. Již dříve zmodernizovaná soustrojí zajišťují lepší zpracování hydropotenciálu např. v elektrárnách Slapy, Mohelno, Vrané nad Vltavou a u přečerpávacích vodních elektráren Dalešice a Štěchovice. Letos je dokončována generální oprava soustrojí TG2 Elektrárny Lipno I a TG1 Elektrárny Kamýk.

Skupina ČEZ se ale věnuje také rekonstrukci méně efektivních historických objektů, jako je například secesní malá vodní elektrárna v Hradci Králové zvaná Hučák. Budova elektrárny prošla rozsáhlou rekonstrukcí střechy a fasády, která byla dokončena na přelomu října a listopadu 2012. O její atraktivitě svědčí nejen velký zájem návštěvníků, ale i pozornost filmařů. V září se v okolí malé vodní elektrárny natáčel mezinárodní koprodukční film Sarajevo, film o atentátu na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Do roku 2020 plánuje Skupina ČEZ ztrojnásobit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Přejít nahoru

Navigace: