Vytápění

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

 

Zdroj: Freepik.com

Kam se hodí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo (TČ) je ekologický zdroj vytápění, který se hodí takřka do všech typů domů. Tedy do novostaveb i starších rodinných domů, které mají vyšší tepelné ztráty. Tepelné čerpadlo je pro ně dobrou volbou z hlediska úspor nákladů na elektrickou energii.

 

Tepelné čerpadlo vs. jiné formy vytápění

  • S TČ ušetříte až 2/3 nákladů na energii oproti elektrickému kotli.
  • S TČ dosáhnete až 40% úspory oproti plynovému kotli.
  • Oproti kotli na tuhá paliva vám u TČ odpadá práce s přikládáním a vzniklým nepořádkem. Nemusíte také řešit pravidelné revize spalovacích cest.

Na trhu najdete poměrně širokou škálu firem, které poskytují tepelná čerpadla. Nechte si udělat nezávaznou nabídku, díky které budete hned vědět, na kolik by vás instalace tepelného čerpadla vyšla. Nejvíc starostí vám ušetří tepelné čerpadlo na klíč.

 

Jaká je orientační cena tepelného čerpadla a instalace?

Kolik stojí tepelné čerpadlo, záleží na lokalitě, energetických ztrátách, zastavěné ploše i technických možnostech objektu. To vše má vliv na typ čerpadla, který pro vás bude nejvhodnější. Ceny se přitom pohybují v následujících částkách:

  • voda–voda 200 000 – 360 000 Kč
  • vzduch–voda 120 000 – 250 000 Kč
  • země–voda 190 000 – 350 000 Kč

Orientační cenu tepelného čerpadla pro váš dům najdete v naší produktové nabídce.

 

Tepelné čerpadlo na klíč od ČEZ

Jakmile nám pošlete poptávku po tepelném čerpadlu, připravíme vám orientační nabídku a následně vás navštíví náš specialista, aby zjistil více detailů přímo na místě. Společně se pak pobavíte o nejlepším řešení topení a ohřevu vody u vás doma. Po návštěvě technika obdržíte finální návrh, v případě vašeho souhlasu podepíšete smlouvu a následně proběhne instalace tepelného čerpadla.

Pokud by vás napadlo, že si tepelné čerpadlo nainstalujete doma sami a snížíte tím náklady na montážní práce, pak se do toho raději nepouštějte. Instalace tepelného čerpadla totiž vyžaduje zkušenosti a dodržení řady technických norem.

 

Jak se připravit na instalaci tepelného čerpadla?

Před instalací je nejdůležitější vyřešit, kde bude tepelné čerpadlo stát. U typu vzduch–voda vám s výběrem nejvhodnějšího umístění pomůže odborný technik. A jak by mělo vypadat místo pro tepelné čerpadlo? Venkovní část čerpadla se obvykle umístí na betonové patky poblíž vnitřní části čerpadla, která se napojí na topnou soustavu. Při výběru vhodného místa se zohledňuje dobré proudění vzduchu, jednoduchý přístup pro případné servisní zásahy a také akustické podmínky. U varianty země–voda je vhodný geologický průzkum, který bude rozhodující pro volbu nejlepšího umístění vrtu a zemních kolektorů.

 

Jak je to s dotacemi na tepelné čerpadlo?

Máte-li novostavbu (tedy objekt, který nebyl zkolaudován před více než 2 lety), do které chcete jako hlavní zdroj vytápění použít tepelné čerpadlo, pak bohužel nemáte nárok na žádnou dotaci. Tu byste získali pouze v případě, že si na střechu umístíte fotovoltaiku, která bude s tepelným čerpadlem spolupracovat. Pak je tu možnost získat příspěvek až 140 000 Kč z programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Jestliže přecházíte z kotle na tuhá paliva na vytápění tepelným čerpadlem, můžete za určitých podmínek dosáhnout na Kotlíkovou dotaci ve výši až 130 000 Kč, v rámci programu NZÚ lze získat až 100 000 Kč.

Tip! Obraťte se na náš zákaznický servis. Rádi vyřídíme žádost o dotaci za vás.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Tepelné čerpadlo vám do budoucna ušetří spoustu peněz za elektrickou energii a nejen to. Pokud přecházíte na tento zdroj vytápění například z kotle na tuhá paliva, pak vám navíc odpadne starost s údržbou a neustálým sháněním dřeva nebo uhlí. Čím dřív začnete topit tepelným čerpadlem, tím dřív začnete šetřit energii a ve finále i svou peněženku. Nyní ho získáte levněji díky dotacím.

Zjistěte, jaký výkon tepelného čerpadla pro vás bude nejlepší

Zjistěte, jaký výkon tepelného čerpadla pro vás bude nejlepší

Možná si myslíte, že topení řešíte jenom přes zimu, ale ve skutečnosti trvá topná sezóna od října do dubna a vodu potřebujete mít ohřátou neustále. Tepelné čerpadlo představuje velmi oblíbený a ekologický zdroj vyhřívání i ohřevu vody. Jak ho vybrat a na čem závisí výkon tepelného čerpadla, se dočtete v našem článku.

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Jak zamezit tepelným ztrátám?

Kvalitně zateplený dům může snížit výdaje za vytápění až o desítky procent. Kromě velkých investic přitom mohou pomoci i drobná opatření či správný přístup k větrání. Jak dosáhnout vyšší hospodárnosti?

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

Jak ušetřit za vytápění během topné sezóny?

Chcete letos konečně ušetřit za topení a nezoufat si, až přijde roční vyúčtování? Poradíme vám, jak topit co nejefektivněji, a hlavně jakých chyb se vyvarovat, abyste nebyli překvapeni ze spotřeby energií.

Nejčtenější články