Vytápění

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nezáleží jenom na tepelných ztrátách

Zdroj: Freepik.com

 

S úsporným tepelným čerpadlem ušetříte

Tepelné čerpadlo se dostává do stále více domácností. Je to vynikající alternativa k plynovému kotli nebo elektrokotli. Jeho kouzlo spočívá především v menší spotřebě elektrické energie a ekologicky přívětivějšímu provozu. Pořizovací náklady ale nejsou zanedbatelné. Cena se odvíjí od typu i výkonu tepelného čerpadla. Nicméně na něj můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám nebo tzv. kotlíkovou dotaci.

 

Nejoblíbenějšími variantami jsou voda–vzduch a země–voda

Na trhu je několik typů tepelných čerpadel. V České republice se nejčastěji využívají dva základní typy a těmi jsou země–voda a vzduch–voda. První varianta je dražší. Cena se přitom pohybuje od 400 000 do 750 000 Kč. Na dotacích pak můžete získat až 100 000 Kč. Instalace je náročnější. Jelikož technik musí do země umístit kolektory, je třeba provést hlubinný vrt specializovanou firmou nebo položit kolektory na větší plochu pozemku bez vrtu. Více o typu země–voda jsme napsali  zde. Za variantu tepelného čerpadla vzduch–voda zaplatíte od 300 000 do 500 000 Kč, instalace je jednodušší a rychlejší, nicméně při silných mrazech (cca −15 °C) klesá jeho výkonnost.

 

Tip: O jednotlivých variantách se více dozvíte zde.

 

Jak vybrat tepelné čerpadlo, abyste byli spokojení?

Aby vám tepelné čerpadlo opravdu dobře sloužilo, měli byste při jeho výběru zohlednit řadu faktorů a zvolit to nejvhodnější. Navedou vás odpovědi na následující otázky.

  • Jak velký objekt budete vytápět?
  • Kolik členů domácnosti v objektu žije? (To má vliv i na velikost zásobníku na ohřev vody.)
  • Jaké jsou tepelné ztráty vašeho domu?
  • Jak velký výkon tepelného čerpadla budete potřebovat? (Ten by měl reflektovat tepelné ztráty domu.)
  • Jakému typu tepelného čerpadla dáváte přednost?

 

 

Životnost tepelného čerpadla vzduch–voda a země–voda

Varianta země–voda potřebuje pro svůj provoz kolektory, které budou uložené v zemi. Teplota je v ní bez větších výkyvů, takže kompresor tepelného čerpadla nemusí vyvažovat prudké ochlazení. Typ vzduch–voda je závislý na teplotě venkovního vzduchu. Při velkých mrazech okolo −15 °C už není výkon tepelného čerpadla tak efektivní a na čerpadlo jsou kladeny větší nároky, aby zvládlo dostatečně vytopit dům nebo byt. Životnost tepelných čerpadel je kolem 30 let, u typu země–voda může být ještě delší.

 

Tip: Přečtěte si zkušenosti s tepelným čerpadlem na klíč od našich zákazníků.

 

Tepelné čerpadlo vzduch−voda. “ Tuto variantu jsem si nechal namontovat už před rokem. I během velmi silných mrazů se mi podařilo ušetřit dvě třetiny nákladů oproti předchozím zimám ještě s jiným typem vytápění.“ Říká Ivan T. z Ústí nad Orlicí

 

S fotovoltaikou a tepelným čerpadlem se stanete ještě soběstačnějšími

Zajímavou variantou by pro vás mohla být také kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky. S tímto systémem se totiž vaše domácnost stane mnohem nezávislejší na dodavateli elektrické energie. To pro vás znamená, že ušetříte až 80 % dosavadních nákladů na elektřinu. Díky této kombinaci topíte nebo ochlazujete domácnost prakticky zadarmo. A můžete zkusit využít i zajímavou státní dotaci, která se šplhá až ke 225 000 Kč. Součástí celého systému je pak ještě baterie, v níž uchováváte přebytky energie, kterou jednoduše použijete později.

 

Zdroj: Tenaur.cz

 

Tip: Pokud si s výběrem tepelného čerpadla stále nevíte rady, rádi vám pomůžeme. Náš technik se přijede podívat k vám domů a společně se pobavíte o nejlepším možném řešení. Kontaktujte nás a my vám pošleme nezávaznou nabídku a návrh termínu.

Prolinkovat s ještě nenahraným článkem srovnání  ceny a instalace TČ země-voda vzduch-voda


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Srovnání ceny a instalace tepelného čerpadla země–voda a vzduch–voda

Přemýšlíte-li o tepelném čerpadle, pak jste určitě narazili na nejčastější typy země–voda a vzduch–voda. Kolik stojí po dotaci i před ní, jaké jsou další náklady spojené s umístěním čerpadla a které tepelné čerpadlo pro vás bude lepší volbou?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Výměna kotle: Co musíte vědět, než přejdete na kondenzační plynový kotel?

Čeká vás výměna současného kotle a přemýšlíte o kondenzačním plynovém kotli? Máme pro vás několik tipů, na co při výměně nezapomenout. Kondenzační plynový kotel má totiž některá specifika, se kterými musíte počítat.

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Objevte chytrou domácnost, se kterou ušetříte za energie

Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti. Využívat ji můžete tady a teď. Maximálně vám ulehčí život, zautomatizuje každodenní rituály, sníží spotřebu energií a můžete ji ovládat odkudkoli jen pomocí mobilního telefonu, počítače nebo tabletu.

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

S kým a jak řešit instalaci tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo představuje úsporné a pohodlné řešení vytápění i ohřevu vody. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo sice nejsou zanedbatelné, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte za spotřebu elektrické energie a za určitých podmínek můžete dosáhnout na dvoutarifní sazbu. Vyšší investice se vám tak díky bezúdržbovému čerpadlu a velice nízkým nákladům na provoz rychle vrátí.

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Jak získat dotace na tepelné čerpadlo rychle a jednoduše?

Tepelné čerpadlo vám do budoucna ušetří spoustu peněz za elektrickou energii a nejen to. Pokud přecházíte na tento zdroj vytápění například z kotle na tuhá paliva, pak vám navíc odpadne starost s údržbou a neustálým sháněním dřeva nebo uhlí. Čím dřív začnete topit tepelným čerpadlem, tím dřív začnete šetřit energii a ve finále i svou peněženku. Nyní ho získáte levněji díky dotacím.

Nejčtenější články