Chci šetřit s drobnými investicemi

Úspora energie nemusí vždy vyžadovat velké investice. Poradíme vám jak uspoříte za předpokladu menších výdajů do úsporných opatření.

Vyberte si správný produkt a distribuční sazbu

V nabídce Skupiny ČEZ existuje řada produktů, ze kterých si můžete vybrat.

Přitom je důležitý zejména způsob, jak elektřinu v domácnosti využíváte (běžná spotřeba - ohřev vody - vytápění) a výše její spotřeby. U některých produktů si můžete vybrat ze dvou distribučních sazeb - ta s nižším číslem je výhodnější při nižší spotřebě, druhá při vyšší spotřebě. Hodnota vašeho hlavního jističe (udávána v ampérech, A) by měla odpovídat vašim potřebám. Použitím nižšího jističe můžete snížit pravidelnou platbu za distribuci elektřiny a ušetřit. Výběr produktu, distribuční sazby a hlavního jističe můžete konzultovat se svým dodavatelem elektřiny. Zákazníci Skupiny ČEZ, kteří využívají produktovou řadu COMFORT, mají toto poradenství zdarma.

Jak zjistit odběr vašeho zařízení?

Zajímavá vás jaký skutečný odběr má vaše televize, domácí kino, počítač či další přístroj ve vaší domácnosti odebírající elektrickou energiiř Pro zjištění odběru se používají přístroje zvané wattmetr, které vám jednoduše změří skutečný odběr vašeho přístroje

Nákup spotřebičů

Při výběru nových spotřebičů si všímejte jejich energetické náročnosti.

V orientaci vám pomohou tzv. energetické štítky, které dělí spotřebiče do tříd A až G, od nejúspornějších po nejméně úsporné. U spotřebičů, které jsou velkou část dne v klidovém (stand-by) režimu, se informujte i na spotřebu v tomto stavu.

Více informací naleznete zde.

Okna a dveře

Zamezte úniku tepla u oken nebo dveří. Pokud nechcete nebo nemůžete investovat do nových, postačí rovněž výměna těsnění a kontrola prahů.

Osvětlení

Používejte zářivky a tzv. úsporné žárovky. Spotřebu elektřiny ovlivníte i volbou svítidla.

Ve srovnání s klasickými žárovkami uspoří až 80 % elektřiny při stejné hladině osvětlení a zároveň vynikají delší životností. Pro noční orientaci v bytě použijte tzv. světlušky, tlumená světla s nízkou spotřebou. Volte světlé barvy stěn interiéru a dalšího vybavení, lépe odrážejí světlo a snižují tak nároky na osvětlení.

Úsporná žárovka Klasická žárovka
9W 25W
11W 40W
15W 60W
18W 75W
23W 100W

Vhodnější jsou svítidla s lesklými vnitřními plochami, která světlo odrážejí do prostoru. Svítidla, která svítí pouze přímo, vytvářejí často ostré stíny, což někdy není žádoucí. Pokud tedy používáte různá stínítka či odraz o strop a zdi, doporučujeme pravidelné čistění svítidel a obnovu malby na zdech. Zvýšíte tak odrazivost ploch a nebudete potřebovat tak silné žárovky. Svítíte-li žárovkami, používejte raději jednu silnější než více slabších, byť mají srovnatelný celkový příkon. Pokud například použijete šest 25W žárovek, jejich světelný tok je o 60 % menší než při použití jediné žárovky 150 W.

Vytápění

Pravidelně 1x ročně si nechte provést kontrolu a seřízení elektrického kotle a celého topného systému.

Pokud nemáte, nainstalujte si termostatické ventily, díky kterým můžete ušetřit až 15% energie. Výrazně ušetřit můžete rovněž instalací pokojového termostatu s časovým spínačem.