Elektřina

Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

Zdroj: Freepik.com

Dodavatelé energií nastavili zákazníkům vyšší zálohy

Kvůli energetické krizi se řada lidí obává letošní topné sezóny a doplatků za elektřinu nebo plyn. Ceny energií se totiž zvýšily a v některých domácnostech to může být skutečně problém. Aby se nestávalo, že vás zaskočí nebývale vysoký doplatek za energie, nastavují dodavatelé svým zákazníkům vyšší zálohy. I když to není zrovna příjemné a rozhodně se jedná o další zatížení rodinného rozpočtu, je to způsob, jak předejít raketovému nedoplatku, který by se jistojistě promítl v ročním vyúčtování.

 

O změně výše záloh vás musí dodavatel informovat včas

Dodavatel vám zřejmě nastavil novou výši záloh. V drtivé většině případů jsou tyto zálohy nastavené správně a s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti. Nemělo by se tak ale dít, aniž by vás dodavatel o této skutečnosti předem informoval. Dodavatel má povinnost konkrétně a transparentně oznámit každému zákazníkovi, že mu navyšuje zálohy, a to buď prostřednictvím dopisu, nebo e-mailu. Tuto skutečnost vám musí oznámit nejméně s měsíčním předstihem, abyste měli dostatek času se na vyšší zálohy připravit a s touto částkou počítat. V případě, že vás dodavatel o navýšení cen neinformoval v termínu, můžete se proti navýšení záloh ohradit a v případě neurovnání sporu informovat přímo Energetický regulační úřad a předat stížnost tam.

 

Kolik stojí energie a jak se to projevilo na zálohách?

V tuto chvíli se vlivem teplejší zimy drží ceny elektřiny i plynu na výrazně nižších hodnotách než loni na podzim. Další vývoj samozřejmě nelze v tuto chvíli odhadnout. Cena na vaší faktuře každopádně zahrnuje i regulované poplatky, které se už liší podle tarifu. Aby měly domácnosti jistotu, že za energie nebudou platit násobky původních cen, vstoupilo do hry vládní opatření v podobě tzv. zastropování cen energií, které by mělo platby za energie snížit. Pokud vám to stále není jasné, uvedeme příklad, který vypočítala společnost Centropol.

 

Čtyřčlenná rodina má spotřebu elektřiny 3,8 MWh ročně. Předloni tato rodina zaplatila za energii cca 18 000 Kč. Pokud by nedošlo ke zastropování cen elektřiny, při současných cenách by stejná rodina zaplatila asi 49 520 Kč za rok. Díky zastropování zaplatí cca 33 427 Kč.

 

Díky zastropování cen energií zaplatíte maximálně dvojnásobek

Na podzim došlo k aktualizaci zálohových plateb, které zohlednily zmíněné zastropování cen energií. Pokud se vás cenový strop týká, pak dodavatele nemusíte kontaktovat, sám vám automaticky vystavil nový předpis záloh. Co to pro vás znamená? Toto snížení cen by mělo platit od ledna po celý rok 2023.

 

Úsporná opatření mají smysl, v dlouhodobém horizontu zaplatíte méně

I nadále ovšem platí, že je doba energetické krize, i když vláda přijala výše uvedené opatření. Pokud chcete spotřebu energií, a tím i finanční zatížení domácnosti co nejvíc snížit, snažte se do každodenního života zavést úsporná opatření. Byť se to mnohým lidem zdá úsměvné nebo se nechtějí omezovat, je to rozhodně cesta, která se na vašich finančních výdajích citelně projev

20. 1. 2023

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Sdílení elektřiny v bytovém domě. Zjistěte, jak to funguje

Sdílení elektřiny v bytových domech se stává stále populárnějším způsobem, jak efektivně využívat energii z obnovitelných zdrojů, snižovat náklady na elektřinu a přispívat k ochraně životního prostředí. Jaký je legislativní rámec i praktické kroky k zavedení sdílené elektřiny?

22. 4. 2025

Jak se přihlásit ke sdílené elektřině a co je k tomu potřeba?

Chcete ušetřit na účtech za elektřinu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Sdílení elektřiny z vlastní fotovoltaiky je řešení, které vám to umožní. Zjistěte, jak snadno můžete využívat přebytky energie, které vyrobíte. Poradíme vám, jak se do systému zapojit a co je pro to potřeba.

24. 2. 2025

Chcete sdílet elektřinu? Poradíme, jak začít a ušetřit

Sdílená nebo také komunitní energetika je téma, o kterém se teď hodně mluví. Co to vůbec znamená a jaké benefity by sdílení elektřiny mělo přinést?

8. 10. 2024

Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Neplatíte za elektřinu zbytečně víc, než musíte? Vysvětlíme vám, kdy máte nárok změnit distribuční sazbu a využívat tak výhodnější tarif. V případě, že jste si právě pořídili tepelné čerpadlo nebo elektromobil, vyplatí se vám sazbu změnit.

15. 7. 2024

Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

V situaci, kdy si vybíráte nového dodavatele elektřiny nebo plynu či budete měnit stávající smlouvu, je třeba přemýšlet o fixaci. Jedná se v podstatě o příslib, že během smluvené doby se vám nijak nezvýší cena za energie. Má to ale smysl v roce 2023, kdy platí zastropování cen energií?

3. 10. 2023

Nejčtenější články