Elektřina

Platíte vysoké zálohy na energie? Co se změní a jak vše ovlivní zastropování cen energií?

Zdroj: Freepik.com

Dodavatelé energií nastavili zákazníkům vyšší zálohy

Kvůli energetické krizi se řada lidí obává letošní topné sezóny a doplatků za elektřinu nebo plyn. Ceny energií se totiž zvýšily a v některých domácnostech to může být skutečně problém. Aby se nestávalo, že vás zaskočí nebývale vysoký doplatek za energie, nastavují dodavatelé svým zákazníkům vyšší zálohy. I když to není zrovna příjemné a rozhodně se jedná o další zatížení rodinného rozpočtu, je to způsob, jak předejít raketovému nedoplatku, který by se jistojistě promítl v ročním vyúčtování.

 

O změně výše záloh vás musí dodavatel informovat včas

Dodavatel vám zřejmě nastavil novou výši záloh. V drtivé většině případů jsou tyto zálohy nastavené správně a s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti. Nemělo by se tak ale dít, aniž by vás dodavatel o této skutečnosti předem informoval. Dodavatel má povinnost konkrétně a transparentně oznámit každému zákazníkovi, že mu navyšuje zálohy, a to buď prostřednictvím dopisu, nebo e-mailu. Tuto skutečnost vám musí oznámit nejméně s měsíčním předstihem, abyste měli dostatek času se na vyšší zálohy připravit a s touto částkou počítat. V případě, že vás dodavatel o navýšení cen neinformoval v termínu, můžete se proti navýšení záloh ohradit a v případě neurovnání sporu informovat přímo Energetický regulační úřad a předat stížnost tam.

 

Kolik stojí energie a jak se to projevilo na zálohách?

V tuto chvíli se vlivem teplejší zimy drží ceny elektřiny i plynu na výrazně nižších hodnotách než loni na podzim. Další vývoj samozřejmě nelze v tuto chvíli odhadnout. Cena na vaší faktuře každopádně zahrnuje i regulované poplatky, které se už liší podle tarifu. Aby měly domácnosti jistotu, že za energie nebudou platit násobky původních cen, vstoupilo do hry vládní opatření v podobě tzv. zastropování cen energií, které by mělo platby za energie snížit. Pokud vám to stále není jasné, uvedeme příklad, který vypočítala společnost Centropol.

 

Čtyřčlenná rodina má spotřebu elektřiny 3,8 MWh ročně. Předloni tato rodina zaplatila za energii cca 18 000 Kč. Pokud by nedošlo ke zastropování cen elektřiny, při současných cenách by stejná rodina zaplatila asi 49 520 Kč za rok. Díky zastropování zaplatí cca 33 427 Kč.

 

Díky zastropování cen energií zaplatíte maximálně dvojnásobek

Na podzim došlo k aktualizaci zálohových plateb, které zohlednily zmíněné zastropování cen energií. Pokud se vás cenový strop týká, pak dodavatele nemusíte kontaktovat, sám vám automaticky vystavil nový předpis záloh. Co to pro vás znamená? Toto snížení cen by mělo platit od ledna po celý rok 2023.

 

Úsporná opatření mají smysl, v dlouhodobém horizontu zaplatíte méně

I nadále ovšem platí, že je doba energetické krize, i když vláda přijala výše uvedené opatření. Pokud chcete spotřebu energií, a tím i finanční zatížení domácnosti co nejvíc snížit, snažte se do každodenního života zavést úsporná opatření. Byť se to mnohým lidem zdá úsměvné nebo se nechtějí omezovat, je to rozhodně cesta, která se na vašich finančních výdajích citelně projev

20. 1. 2023

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Jste v situaci, že se stěhujete, pronajímáte si byt nebo kupujete novou nemovitost? Dřív nebo později přijde čas na přepis energií. Poradíme vám, jak na to.

24. 1. 2023
Kolik zaplatíte? Průměrná spotřeba elektřiny v bytě a rodinném domě

Kolik zaplatíte? Průměrná spotřeba elektřiny v bytě a rodinném domě

Ceny za energie se dost různí. Kolik zaplatí jedna osoba za elektřinu ve městě a jak je na tom celá rodina, která žije v menší obci v rodinném domě? Přinášíme vám dva modelové příklady.

22. 1. 2023
Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

Zdražení elektřiny a plynu: Jak funguje trh s energiemi na burze?

V posledním roce došlo k růstu cen energií, což má negativní dopad nejen na domácnosti, ale také na firmy a další instituce. Trh sice nepřináší uspokojivé výsledky (rozumějte levnější energie), ale i tak stále funguje, jak má. Pokusíme se vám vysvětlit, co všechno vstupuje do ceny elektřiny, proč vidíte na faktuře cenu, kterou vidíte, a jak do toho všeho zapadá energetická burza v Lipsku.

17. 1. 2023
Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Energetická krize: Jak snížit spotřebu energií a kde získat finanční pomoc? Všechny odpovědi na jednom místě

Ještě před několika měsíci téma energií nijak výrazně nerezonovalo. V právě probíhající topné sezóně se ale jedná o zuřivě diskutované téma takřka v každé domácnosti a je jasné, že nastala doba, kdy je třeba spotřebu energií snížit víc než kdykoli předtím. V článku se dočtete, jak můžete spotřebu energií ovlivnit vy sami a kde hledat finanční pomoc.

8. 1. 2023
Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Revize elektroinstalace. Kdy se vás týká a kolik za ni zaplatíte?

Možná si myslíte, že se vás revize elektroinstalace netýká. V článku se dozvíte, kdy byste si měli domů objednat revizního technika, kolik za něj zaplatíte a proč kontrolu nepodceňovat.

3. 1. 2023

Nejčtenější články