Zastropování cen energií

Vláda rozhodla o zastropování cen silové elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele.

Vláda přišla s další pomocí v boji proti zvyšujícím se cenám energií. K příspěvku na úhradu nákladů za energie (tzv. úsporný tarif) a odpuštění platby na podporované zdroje energií (POZE) přidává zastropování cen silové elektřiny a plynu.

Zastropování cen se týká domácností, živnostníků a maloodběratelů. Přesný termín, od kdy bude zastropování platit, a parametry opatření budou známy až po vydání vládního nařízení. Zastropování budeme poté promítat do vašich záloh.

Výše zastropovaných cen

  • Elektřina: 6,05 Kč/kWh včetně DPH (bez distribuce)
  • Plyn: 3,025 Kč/kWh včetně DPH (bez distribuce)

K této ceně se bude i nadále přičítat cena na distribuci. Podrobnosti o nastavení zastropování budeme znát po vydání vládního nařízení.

Cena elektřiny na příští rok se aktuálně pohybuje kolem 15 Kč za kWh. Zastropování je tedy výraznou pomocí ze strany státu.

Koho se zastropování týká

Cenový strop bude platit pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele.

Pokud je Vaše současná cena, ať už zafixovaná nebo bez fixace, vyšší než cena zastropovaná, budou vám nastaveny nové ceny elektřiny 6,05 Kč/kWh s DPH a plynu 3,025 Kč/kWh s DPH.

Pokud aktuálně máte nižší cenu, než je zastropovaná, tak vám tato cena platí i nadále. V případě, že by se vám cena v průběhu času zvýšila (např. po konci fixace), a byla by vyšší, než jsou stropové ceny, automaticky vám nastavíme ceny ty zastropované.

Nejčastější otázky k zastropování energií

Od kdy budou zastropované ceny platit?

Přesný termín zatím není znám a stejně tak podrobné parametry zastropovování. Vše bude známo po vydání vládního nařízení.


Platí zastropování i pro firmy?

Toto opatření je určeno jen pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele. Řešení pro firmy bude vláda představovat zvlášť.


Mám zafixovanou cenu, která je nižší než zastropovaná. Která cena pro mě bude platit?

Pokud je vaše současná zafixovaná cena elektřiny nižší než 6,05 Kč/kWh s DPH, v případě plynu 3,025 Kč/kWh s DPH, nemusíte se bát, že bychom vám cenu zvyšovali. Po zbytek fixace vám garantujeme vaši současnou nižší cenu.


Sníží se mi zálohy?

Ano, je to možné. Po vydání vládního nařízení s přesnými parametry zastropování budeme zálohy přepočítávat. Do záloh se také promítne příspěvek státu na úhradu nákladů za energie a odpuštění platby za podporované zdroje energií (POZE). O změnách záloh vás budeme informovat.


Pozor na podvodné reklamy!

Na internetu se množí falešné reklamy zneužívající známé logo a dobré jméno Skupiny ČEZ.

Pokud na takovou reklamu narazíte, buďte maximálně obezřetní. Nenaleťte podvodníkům.

Více informací