Vytápění

Dřevostavby a jejich náklady na energie

Zdroj: Freepik.com

 

Dřevostavba bývá rychleji postavená, za lepší cenu a vyplatí se i její provoz

Hlavním důvodem, proč v posledních letech vyhrává dřevostavba nad zděným domem, je cena. Ta je totiž oproti zděnému domu až o 10 % nižší. Obvodové stěny zděného domu seberou více užitného prostoru, takže při porovnání je díky této skutečnosti dřevostavba o něco výhodnější. Vyplatí se také z hlediska provozu, což si vysvětlíme za chvíli. Dřevostavbu budete mít hotovou takřka hned. Běžná doba realizace dřevostavby na klíč je jen 3 měsíce. Na rozdíl od zděného domu se u dřevostavby neřeší žádné vysychání materiálu a může se stavět kdykoli během roku.

 

Kolik stojí dřevostavba?

Pokud byste chtěli například nízkoenergetický dům s dispozicí 4+kk bez patra se zhruba 100 m2

zastavěné plochy, pak vás dřevostavba na klíč vyjde asi na 3 500 000 Kč. Najdete samozřejmě levnější i dražší domy, ale počítejte zhruba s touto částkou. Podobnou cenu byste zaplatili i za zděný dům, nicméně obytná plocha by byla reálně menší než v případě dřevostavby, stavba by trvala déle a provoz domu by vás během let vyšel o něco dráž.

 

Dřevostavby mají tepelnou ztrátu kolem 5 kW

Až 70 % spotřeby veškeré energie v domácnosti tvoří vytápění. V dřevostavbě ale ušetříte až 30 % těchto nákladů. Kouzlo spočívá v použitých materiálech. Zatímco ve zděném domě se teplo nejprve natáhne do stěn a teprve pak do místnosti, v dřevostavbě se ohřejete ihned po zatopení. Dřevostavby navíc mívají tepelnou ztrátu jen kolem 5 kW. Pro představu 20 let starý zděný dům má tepelné ztráty i 14 kW.

 

Jak ušetřit za energie v dřevostavbě?

V nízkoenergetické či pasivní dřevostavbě si můžete dovolit topit elektrokotlem i v případě větší užitné plochy. Rozhodně přemýšlejte nad podlahovým vytápěním, jehož výhoda spočívá v tom, že teplo po místnosti šíří rovnoměrně na rozdíl od radiátorů. Část majitelů dřevostaveb využívá jako doplňkový zdroj tepla také krbová kamna, i když je používá jen nárazově. Pokud pro vytápění navíc využijete prvky chytré domácnosti, jako jsou různé časovače a termostaty, vyjde vás topení opravdu na mnohem méně, než by tomu bylo u zděného domu.

 

Jak postavit dřevostavbu, aby byla nízkoenergetická nebo pasivní

Základem je už umístění domu. Ideální podmínky pro nízkoenergetický nebo pasivní dům jsou ve svahu, kam dopadá slunce a neméně důležitý je také tvar domu. Velká okna by měla směřovat na jih a severní stěny by měly mít oken co nejméně, proto se právě sem umísťují sociální zařízení, technická zázemí, vstupy nebo garáže. Zasklení oken je velmi důležitou částí stavby. Právě tudy uniká nejvíce tepla. V ideálním případě by v dřevostavbě měla být trojskla a kvalitní rámy oken, které budou perfektně těsnit.

 

Fotovoltaika na střeše dřevostavby

Solární panely jsou dalším krokem, díky kterému se stanete soběstačnějšími a dům spotřebuje minimum energie, za niž budete platit. Fotovoltaika přemění sluneční paprsky, které dopadají na solární panely, na elektřinu, již pak spotřebujete nebo uložíte do baterie na pozdější využití. Tímto způsobem si ohřejete také vodu v akumulační nádrži. Pokud byste měli přetoky elektřiny a nestihli ji spotřebovat, máte ještě možnost využít elektřinu pro soláry, což funguje v podstatě jako vzdálená virtuální baterie, do které přetoky elektřiny pošlete a „zelenou energii“ si vezmete zpět, až ji budete potřebovat.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Revize a kontrola komínu: Kdy je potřeba a kolik vás bude stát?

Topná sezóna se kvapem blíží. Už jste letos provedli kontrolu komínu? Jestliže ještě ne, teď je nejvyšší čas. Kolik za kontrolu spalinové cesty zaplatíte a kde sehnat kvalitního kominíka?

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Nulový dům: Trend je jasný, snížit spotřebu energií na minimum

Energeticky úsporné bydlení se dnes skloňuje víc než kdy jindy. Pojďme se podívat, co je to vlastně nulový dům. Jak se liší od pasivního domu a proč ho chtít?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Kdy přemýšlet o tepelném čerpadlu?

Chcete snížit spotřebu elektřiny v domě a hledáte nový zdroj vytápění, kterým nahradíte ten stávající? Pak je právě teď ten správný čas věnovat pozornost tepelnému čerpadlu. Jak funguje, jak vám pomůže snížit spotřebu elektřiny, kolik stojí a pro koho je vhodné?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Elektrické přímotopy a spotřeba. Jsou to žrouti energie, nebo pomocníci?

Když se někoho zeptáte na elektrický přímotop, nejspíš vám odpoví, že je to žrout energie a protopíte kvůli němu majlant. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Na kolik vás skutečně vyjde topení elektrickým přímotopem?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Kdy se vyplatí klimatizace do bytu a jak ji vybrat?

Vybaví se vám při slově „klimatizace“ jen chladná místnost během nesnesitelného horka? To zdaleka není jediná věc, kterou klimatizace umí. Co dalšího od ní čekat, jak moc elektřiny spotřebuje a jak ji vybrat, rozebíráme v našem článku.

Nejčtenější články