Elektřina

Elektrosmog – hrozba, nebo běžná součást našeho života?

 

Zdroj: Unsplash

Jako smog už se dávno neoznačuje jen mimořádně znečištěné ovzduší. V současnosti rozlišujeme hned několik člověkem způsobených jevů ovlivňujících životní prostředí. Vedle elektrosmogu tak popisujeme například tzv. vizuální smog (zamoření veřejných prostor nevzhlednou reklamou) světelný smog (nadměrné osvětlení obydlených oblastí) nebo akustický smog (nadměrný hluk).

Co je to elektrosmog?

Elektrosmog je přítomnost elektromagnetického záření v blízkosti člověka, někdy se stejně nazývají i případné účinky tohoto záření na zdraví. Elektromagnetické záření generuje vše, čím probíhá elektrický proud, tzn. všechny elektrospotřebiče, drobná elektronika, ale i televizní a telefonní vysílače apod. Elektrosmog není viditelný, setkáme se s ním už ale prakticky všude, a to i v přírodě mimo město.

Elektromagnetické záření

Elektromagnetické záření je naprosto přirozený fyzikální jev, který označuje vlnění v rámci elektromagnetického pole. Podle délky vln pak určujeme konkrétní druh záření. Nejběžnějším příkladem je viditelné světlo a další světelná spektra jako infračervené nebo ultrafialové světlo. Mezi elektromagnetická záření patří i rádiové záření a mikrovlny. Další záření, která jsou už ale pro člověka nebezpečná, se kolem nás vyskytují pouze v přísně kontrolovaných podmínkách jako např. v medicínských zařízeních.

Kontroverze v médiích

Důvod, proč se v poslední době o elektrosmogu mluví, je vzrůstající obava z jeho dlouhodobých účinků na naše zdraví. I v lidském těle totiž probíhá řada elektrických procesů, jako je nervový přenos. Vychází-li se pak z předpokladu, že veškeré elektrické jevy se navzájem ovlivňují, vzniká otázka, jestli elektrosmog nemá nějaké pozměňující účinky na procesy v lidském těle. Na toto téma se šíří především vysoké množství vědecky nepodložených konspiračních teorií, které vyvolávají mezi lidmi zbytečnou paniku. Velký nárust těchto teorií jste mohli zaznamenat hlavně v souvislosti se zaváděním 5G sítí, které potřebují ke svému fungování daleko hustší síť vysílačů než předchozí generace.

Elektrosmog a věda

Pravdou je, že ani vědci se na jednoznačném názoru na účinky elektrosmogu neshodnou. Je ale důležité si uvědomit, v čem vlastně spočívá ona sporná část celého problému. Za elektrosmog bychom mohli označit i pouhou přítomnost světla, tudíž není pravdou, že se jedná ryze o moderní fenomén. Od dob zavádění elektrického proudu v 19. století se síť elektromagnetického záření silně zahustila. V současnosti je kolem nás tolik elektrospotřebičů, počítačů, mobilních telefonů a vysílačů pro různé typy signálů, že před elektrosmogem víceméně nelze utéct.

Vědecké výzkumy se ale účinky elektromagnetických polí na člověka často zabývají a dosud jimi nebyly žádné škodlivé vlivy prokázány, alespoň ne v běžné míře, v jaké jsme jim všichni vystaveni. Klíčová je zde ale kvantita. Při vysokých hodnotách elektromagnetického záření již lze dlouhodobé účinky na člověku pozorovat, a proto se diskutuje především o hranici, kdy je ještě hustota elektromagnetického záření bezpečná a kdy již ohrožuje naše zdraví.

Opatrnost neuškodí

Jak bylo vysvětleno výše, není úplně jasná hranice mezi bezpečnou a nebezpečnou mírou elektrosmogu. Z tohoto důvodu zavádějí mnohé země přísné limity pro hodnoty elektromagnetického záření, aby bylo udrženo v prokazatelně bezpečných hodnotách.

Světová zdravotnická organizace sama vysvětluje, že ač se většinu domněnek o negativních vlivech elektromagnetického záření podařilo vyvrátit, je lepší být opatrný. Zejména pak používání mobilních telefonů, kdy je zdroj záření přímo u hlavy a kdy je i v noci máme třeba vedle polštáře, by mohlo časem způsobovat například mírné deprese nebo problémy se spánkem, i když ani tady se přímá souvislost nepotvrdila. Také bydlení v bezprostřední blízkosti vedení vysokého napětí nebo vysílačů není doporučováno.

Naopak je ale třeba si uvědomit, že zavádění moderních typů sítí ne vždy znamená přechod k silnějšímu a potenciálně nebezpečnějšímu druhu záření. Ve skutečnosti se díky těmto novějším technologiím míra záření často snižuje oproti těm zastaralým.

Elektrosmog je všude kolem nás a není třeba se ho bát. Ničemu ale neuškodí, když si trochu od vší techniky odpočinete a její používání omezíte na minimum.


Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Dvoutarifová sazba elektřiny – jak funguje a máte i vy nárok na levnější energii?

Distribuční sazba definuje, jakým způsobem je využívána dodávaná elektřina a kolik za ni zaplatíte. U dvoutarifových sazeb (vysoký a nízký tarif) využíváte elektrickou energii v určitých časech levněji. Máte nárok na výhodnější sazbu i vy?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

Rostoucí ceny energií nejsou žádným tajemstvím. Jednou z možností, jak ušetřit, je přechod na chytrou domácnost. Co přesně to znamená, kolik peněz ušetříte a jak se v tom všem vyznat, když s inteligentní domácností teprve začínáte, se dozvíte v našem článku.

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co určují energetické třídy spotřebičů a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energetické třídy spotřebičů se v rámci Evropské unie užívají od roku 1995. V roce 2021 však jednotlivé třídy změnily svá kritéria, aby uvolnily místo budoucím, ještě úspornějším spotřebičům. Co na energetickém štítku najdete a jaké jsou mezi třídami rozdíly?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Kde ušetříte a jaká je vlastně spotřeba elektrického sporáku?

Když už se teď ceny elektrických energií skloňují ve všech pádech a každý se snaží ušetřit, jak se dá, bude vás nejspíš zajímat, kolik energie vám spolykají spotřebiče. Na jejich spotřebu se spolu podíváme blíž a zaostříme hlavně na elektrické varné desky.

Jak se vypočítá cena za elektřinu a z čeho se skládá?

Jak se vypočítá cena za elektřinu a z čeho se skládá?

Kilowatthodina (kWh) vyjadřuje množství energie spotřebované během jedné hodiny.

Nejčtenější články