Zdroj: Unsplash
Ne nadarmo se běžně používá pojem „teplo domova“. Základem idylického domova jsou totiž pro většinu lidí příjemně vyhřáté prostory. Když si navíc představíte, že ráno vyskočíte z postele bosky přímo na teplou podlahu nebo vylezete ze sprchy, aniž byste přimrzli ke kachličkám, celý obraz domova se přiblíží ráji na zemi. Pohodlí ale zdaleka není jedinou výhodou podlahového vytápění.
V čem podlahové vytápění spočívá?
Podlahové vytápění je v podstatě soustava rovnoměrně rozložených trubek nebo kabelů, které vedou pod podlahou. Jimi pak prochází podle zvoleného typu voda či elektrický proud. V obou případech pak vzniká tzv. sálavé teplo, které rovnoměrně vyhřívá celý povrch podlahy i místnost, ve které se nachází.
Voda, nebo elektřina?
Jak jsme již zmínili, při výběru podlahového vytápění máte na výběr mezi elektrickým a teplovodním systémem. Zatímco elektrický systém sestává z kabelů, topných rohoží či fólií, teplovodní systém využívá sítě speciálních hadic, jimiž protéká voda ohřátá na požadovanou teplotu. Výhodou elektrického vytápění je nižší pořizovací cena, jednoduchá instalace a velmi nízký profil systému, který zvýší podlahu oproti původnímu podkladu jen minimálně. Výhodou teplovodního vytápění jsou pak mnohem nižší náklady na provoz a schopnost fungovat v létě i jako klimatizace při průtoku studené vody.
Výhody podlahového vytápění
- Díky sálavému teplu vzduch v místnosti necirkuluje tak, jako u klasických systémů vytápění, proto je podlahové topení vhodné pro alergiky.
- Při správné izolaci budovy je podlahové vytápění mnohem energeticky úspornější, a tedy i výhodnější než za použití radiátorů. To je způsobeno hlavně rovnoměrným rozložením topného systému po celé místnosti, ztráty tepla se tedy omezují na minimum.
- Rozdílným rozložením teplého vzduchu v místnosti nedochází k nadměrnému vysušování vzduchu a ten tak zůstává přirozeně vlhký.
- Teplá podlaha je pro lidský organismus mnohem přirozenější než studená. Teplou podlahu navíc ocení i vaše děti nebo domácí mazlíčci, kteří tráví na podlaze velkou část dne.
- Absence radiátorů a topných trubek nabízí více místa pro váš nábytek. Celý interiér díky tomu působí mnohem estetičtěji a snadněji se uklízí.
Podlahové vytápění má ale samozřejmě i své nevýhody. Většina z nich souvisí hlavně s instalací systému, kdy je hlavně u teplovodního podlahového vytápění potřeba počítat se znatelným navýšením podlahy oproti podkladu. Také vstupní náklady a zdlouhavější proces instalace závislý na následném položení podlahové krytiny může leckoho odradit. Co se týče provozních nevýhod, podlahové vytápění se příliš nehodí do starších budov, kde bývá zpravidla problém s nedostatečnou izolací a topení se pak může prodražit. Tepelná odezva je navíc o něco delší než u radiátorů, kde dochází k ohřátí systému rychleji.
Instalace podlahového vytápění se může zdát finančně i časově náročná. Tím ale nevýhody podlahového vytápění v podstatě končí. Nebojte se tedy zkusit něco nového, podlahové vytápění si totiž nelze nezamilovat.